Biyografi

Çip Kıtlığı ve Tedarik Müddetleri Ne Durumda?

Devam eden çip kıtlığı PC’ler, sunucular ve akıllı telefonlar dahil olmak üzere birçok teknolojik eserini olumsuz etkiledi. Tüm dökümhaneler üretim kapasitelerini 2021’de genişletmeye başlarken, artan üretim kapasiteleri fakat 2023 yahut sonrasında kendini hissettirmeye başlayacak. Bununla birlikte, çip kıtlığının tamamının yakında sona ermesini beklemek güç olsa da son vakitlerde bileşenlerin tedarik süreciyle ilgili düzgün haberler gelmeye devam ediyor.

TrendForce, Kasım 2021’den itibaren PC’ler için gereç zahmetinin kısmen hafifletildiğini, bunun da PC ODM’lerinin (orijinal dizayn imalatçısı) 2021’in 4. çeyreğinde satış hacmini artırmalarına imkan tanıdığını bildiriyor. Örneğin PCIe 3.0 arabirimine sahip SSD denetimcilerin üretimi yetersizdi. Öte yandan güç idaresi IC’leri (PMIC’ler), Wi-Fi denetimcileri, USB Tip-C denetimcileri ve güç dağıtım denetimcileri üzere değerli olmayan yüksek hacimli yongaların arzı gelişmeye devam ediyor.

Olağanda bilgisayar satışları birinci çeyrekte değerli ölçüde düşüş gösterir. TrendForce ise dizüstü bilgisayar sevkiyatlarının 2022 yılının birinci çeyreğinde bir evvelki çeyreğe nazaran sırf %5.1 oranında azalmasını bekliyor.

İşin berbat kısmına gelirsek, ekran şoförü IC’leri ve dokunmatik ekran denetimcileri için kullanılan olgun üretim teknolojilerinin hala yetersiz olduğu söyleniyor. Bu doğrultuda LAN yongaları için tedarik mühletleri 40 haftayı buluyor. Lakin yeniden de birkaç ay evvel bu müddet 50 haftayı geçiyordu. FPGA teslim döngüsü ise 50 haftanın üzerinde ve sunucu gönderileri önümüzdeki süreçte düşüş gösterecek.

Akıllı telefonlar kelam konusu olduğunda durumlar hala pek iç açıcı değil. 4G SoC tedarik mühleti hala 30-40 hafta iken, OLED DDIC’lerin ve dokunmatik denetimcilerin teslim döngüsü 20 ila 22 hafta ortasında değişiyor. Sonuç olarak akıllı telefon modüllerindeki tedarik problemleri nedeniyle birinci çeyrekte satışlar %13 oranında azalacak.

Bildiğiniz üzere GPU pazarı çok problemli. Fakat Ethereum fiyatlarındaki düşüşün yanında ekran kartı sevkiyatlarının bu yıl %10 artacağı söyleniyor.

DigiTimes Asia, ASUS, MSI, Gigabyte ve ASRock’un geçen yıl ekran kartı sevkiyatlarında değerli bir büyüme kaydettiğini ve 2022’de %10 daha artmasının beklendiğini bildirdi. Covid-19 olaylarındaki artış, bileşen eksiklikleri ve lojistik meselelerle birlikte artan talep, ekran kartı fiyatlarının uçmasına neden oluyor. Fakat kart sevkiyatlarının bu yıl artması bekleniyor ve tüketici talebinde düşüş olduğu gözlemleniyor.

Genel olarak, çip tedarik sürecindeki durum dengeleniyor diyebiliriz. Fakat kimi dallardaki sıkıntılar devam ediyor ve 2022 yılı boyunca kademeli olarak güzelleşmeler bekliyoruz.

Birçok teknoloji devinin yöneticisi, problemlerin 2022 yılı boyunca devam edeceğini söylemişti. Kimi CEO’lar ise yılın ikinci yarısında besbelli gelişmeler yaşanacağını bildirdi.

Related posts

DDR5 Bellekler İçin Sıvı Soğutma Tahlilleri Gereklilik mi Olacak?

admin

Windows 11’de Android Uygulamaları Nasıl Çalıştırılır?

admin

Grand Theft Auto: The Trilogy İncelemesi

admin

Leave a Comment

isim yakala | instagram takipçi satın al | İstanbul evden eve nakliyat | Ahşap Merdiven | takipçi satın al | instagram takipçisi satın al | tiktok beğeni satın al | O Bir Site | Polyanna Haber | Akda Bilişim | Emlak incele | Youtube Video Forum | Arkadaşlık Forumu
Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.