Geleceğin Temas Teknolojisi Hazır: Wi-Fi 7

Bu yılki Taşınabilir Dünya Kongresi’nin (MWC) teması ‘Connectivity Unleashed’ oldu ve aktiflikte kıymetli gelişmeler yaşanıyor. Temas tabanlı teknolojiler ehemmiyetini giderek artırıyor ve eser yelpazesi de genişlemeye devam ediyor. Bu bağlamda Comcast tarafından yakın vakitte yapılan bir araştırma, ABD’li iştirakçilerin yaklaşık yarısının Wi-Fi’yi günlük hayatlarında muteber ulaşımdan daha değerli olarak gördüğünü ortaya koydu.

Qualcomm, MWC temasına nazaran yaşıyor ve fuarda irtibatın kıymetini gösteren çok çeşitli eserleri ve iştirakleri duyuruyor. Teknoloji dünyasında değerli bir isim olan şirket, bağlı araçlardan hücresel ağ altyapısına, 5G uç bilgi süreç, ses aygıtları, akıllı telefonlar, bağlı PC’ler ve bunlara güç sağlayan çiplere kadar birçok alanda yenilikler sağlıyor.

Yonga üreticisi, gelecek vadeden Wi-Fi 7 standardını destekleyen FastConnect 7800 Wi-Fi yongalarının yanı sıra beşinci jenerasyon 5G modemi X70’i duyurdu. Bunların her ikisi de yeni jenerasyon akıllı telefonlardan, PC’lerden ve tabletlerden bağlı otomobillere, uç bilgi süreç kaynaklarına, geniş bant kablosuz yönlendiricilere ve daha fazlasına kadar birçok aygıtta kullanılacak.

Qualcomm ayrıyeten en âlâ Wi-Fi, 5G ve Bluetooth temas tahlilleri için tüketicilerin hangi eserlerin en yetenekli çiplere sahip olduğunu bulmasını kolaylaştırmak gayesiyle tasarlanan Snapdragon Connect isimli bir markalaşma programını da duyurdu. Bu efor, en gelişmiş kablosuz ses özelliklerine sahip aygıtları öne çıkaran Snapdragon Sound’a benziyor.

Wi-Fi cephesinde sanayi Wi-Fi 6 ve 6E periyodunu güç benimsemiş üzere görünse de standardın gelişimi devam ediyor. Wi-Fi 7 teknolojisi ise değerli yeteneklerle birlikte gelecek yıl karşımıza çıkmaya başlayacak.

Wi-Fi’nin evvelki yinelemelerinde olduğu üzere, standardın resmi çıkışı öncesi sürümünü destekleyen yongalar son spesifikasyon onaylanmadan evvel çıkacak ve bu da 2024’ün başlarına kadar tamamlanması beklenmeyen bir süreç. Wi-Fi 7, klâsik 2,4 GHz, 5 GHz ve yeni 6 GHz bandı (en azından ABD’de ve dünya çapında birkaç öteki ülkede) dahil olmak üzere Wi-Fi için kullanılabilen üç farklı frekans bandı sunuyor ve özel olarak bir kanal seçmek zorunda kalmadan temas sağlanmasına müsaade veriyor. Öteki bir deyişle, hem aygıt hem de yönlendirici Wi-Fi 7 standardını desteklediği sürece bağlı olarak, bilgi trafiğinin nasıl ve nereye yönlendirileceği konusunda karar verme maharetine sahip.

High Band Simultaneous (HBS) Multi-Link ismi verilen bir teknolojiden yararlanan 7800 yongaları, tek bir bilgi akışının birden çok bilgiye bölünmesine müsaade vererek aygıtların evvelki Wi-Fi standartlarından daha süratli data iletmesine yahut data almasına imkan tanıyacak.

Özetleyecek olursak, hem 5 GHz hem de 6 GHz aralığında birebir anda dört adede kadar frekans modülü kullanılarak 320 MHz genişliğe kadar kanallar oluşturulabilir. Bu da 6 GHz frekansı kullanırken 5,8 Gbps ve 5 GHz ile 4,3 Gbps potansiyel azamî randıman manasına geliyor. Bu yaklaşımın bir öteki faydası ise hala kullanımda olan eski Wi-Fi aygıtları ve Bluetooth kontakları için çoklukla son sona dayanan 2.4 GHz frekanslarının kullanılabiliyor olması.

Bluetooth kelam konusu olursa, Fast Connect 7800 ayrıyeten iki farklı Bluetooth kanalı içeriyor ve bunların eşzamanlı kullanımına müsaade veriyor. Böylelikle çipi kullanan aygıtlar, daha düşük pil tüketimi sayesinde daha yüksek çözünürlüklü kablosuz ses (sıkıştırılmamış 24 bit, 96 kHz sinyalleri), daha yüksek süratli aygıt kontakları, daha uzun iletim aralıkları ve daha uzun pil ömrü sunabiliyor.

Eşzamanlı kanal kullanımı tekrar X70 5G modemlerin de kıymetli özellikleri ortasında yer alıyor. Bununla birlikte, yılın sonunda akıllı telefonlarda görünmeye başlaması gereken bu yeni çipin en seçkin özelliği, 5G ilişki kalitesini ve suratını artırmak için özel bir yapay zeka (AI) işlemci içermesi.

5G özellikli baz istasyonlarından gelen sinyallerin iletim verimliliğini artırmak için kullanılan yapay zeka, uç nokta aygıtlarında 5G sinyal alımını güzelleştirmek için kullanılabilir. X70 tarafında yapay zeka sürece süreci şirketin 5G AI Suite dediği şey tarafından yönlendiriliyor. Ayrıyeten bu tahlille birlikte gelen sinyalin gerçek vakitli optimizasyonu, geliştirilmiş mmWave performansı için ışın idaresi, ilişki kararlılığını güzelleştirmek için akıllı ağ seçimi, uyarlanabilir anten ayarı ve daha fazlası ele alınıyor.

Evvelki jenerasyonunda olduğu üzere, X70 mimarisi azamî 10 Gbps (en süratli Wi-Fi çiplerinin potansiyel suratının yaklaşık iki katı) data transferini destekliyor (en süratli Wi-Fi çiplerinin potansiyel suratının yaklaşık iki katı). Birebir vakitte 5G ağları için kullanılan dünya çapındaki çeşitli frekanslar için daha da geniş takviye sunuluyor.

Qualcomm ayrıyeten MWC’de hem X5 hem de X62 5G PC modemlerini duyurdu. Bu duyuru da değerli çünkü bahsedilen M.2 modüllerinin dünya çapındaki taşıyıcılar tarafından evvelden sertifikalandırılmasıyla, büyük OEM’ler için 5G’yi PC’lere entegre etme süreci çok daha kolay hale geliyor. Artık daha fazla insan ofise dönmeye ve iş seyahatlerine katılmaya başladı. Böylece 5G dayanağına sahip bilgisayarlara olan ilgi de artıyor.

Hibrit çalışma trendleri geliştikçe ve beşerler önümüzdeki birkaç yıl içinde yeni aygıtlara muhtaçlık duymaya başladıkça, kablosuz ilişkinin kıymeti daha fazla artacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir