Huawei MateBook E – Öne Çıkan Özellikler

Huawei MateBook E modeli ile Huawei yesyeni bir alana girmiş oldu. MateBook E 2’si 1 tabletlerin aslında işlevsel ve akıllı tahliller sunabileceğinin en büyük ispatlarından biri olmayı başarmış. Pekala, bu aygıtı başkalarından ayıran şeyler nedir?

İşlemci olarak Tiger Lake mimarisinden Intel Core i5-1130G7 seçilmesi kritik noktalardan biri. Dahili ekran kartı yongası olarak da Intel Iris Xe Graphics G7 80EUs karşımıza çıkıyor. 2’si 1 ortada bilgisayarlara örnek oluşturması açısından son derece hoş dizayna ve klavyeli kılıfa sahip. Ekran OLED ve yüzde 90’nın üzerinde ekran kasa oranıyla geliyor.

Klavyeli ve toucpad’li kılıf kıymetli zira aygıtı birçok defa bu biçimde kullanmanız gerekiyor. Windows’un tablet modu Windows 11 geliştirmelerine karşın elle rahat denetim etmek için çok da uygun değil. Yeniden de Huawei erişilebilirlik problemlerini en aza indirgemek için elinden geleni yapmış zira MateBook E’yi MPencil 2 ile kullanabiliyorsunuz.

Şayet tableti yan biçimde tutarsanız sol tarafta parmak okuyucu sensörle birleştirilen güç tuşu, sağda Thunderbol 4 portu, üst kısımda fan çıkışı yani ızgaralar ve alt kısımda klavye pinleri bulunuyor.
Ekran aygıtın en güçlü istikametleri ortasında yer alıyor. 12.6 inç OLED panel size 2560×1600 piksel çözünürlük sunuyor. Canlı, parlak renklerle dikkati çeken bu ekran 600 nite kadar çıkabiliyor. Bu haliyle pek çok rakibinin önünde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ülkemizde 16GB RAM 512 GB depolama ile satışa sunuluyor ve işlemci 11. Kuşak Intel i5. Intel’in taşınabilir işlemci ailesinden olan bu çipset günlük işlerinizde size hiçbir dert yaşatmıyor. Hatta Photoshop ile düzenlemelerinizi de rahatça bu tablet üzerinden yapabiliyorsunuz. Günümüzün önemli grafik gücü istemeyen -özellikle bağımsız- oyunlarını denediğimde de rahatça oyun oynayabildim. Yani günlük kullanım, ofis kullanımı ve multimedya tecrübesi için son derece uygun bir tablet.

Artık tabletlerde fan üzere şeyler görmüyoruz lakin Intel i5’li bu makinede soğutma tahlili olarak enteresan atılımlar var. Aygıtın içinde 4mm kalınlığında Huawei Sharkfin fanı var bu fanın üzerinde 82 bıçak yer alırken MateBook E’nin üzerinde bulunan geniş aralıktan daima olarak sıcak hava dışarı atılıyor.

Sıcak hava daima dışarı atıldığı için performans gereken anlarda işlemci çok ısınıp, sizi yarı yolda bırakmıyor. Böylelikle 2’si 1 ortada bir tablete nazaran kat kat fazla performansa kavuşabiliyorsunuz.

Thunderbolt portu da çalışmayı etkileyen kıymetli noktalardan biri. Yüksek süratli data transferi bizim için değerli. Wi-Fi 6 üzere teknolojilerden yararlanıyor.

Ön tarafta 8 MP kamera ve sistemde 4’lü mikrofon dayanağı yer alıyor. Ayrıyeten 4’lü hoparlör sistemi var. Bugüne kadar yeniden gördüğüm en hoş ses kombinasyonlarından biri. Karşı tarafa imajınızı ve sesinizi aktarırken rastgele bir kalite sorunu da yaşamıyorsunuz.
MPencil 2’nin destekleniyor olması da hoş, şayet OneNote üzere uygulamaları kullanıyorsanız nitekim de çok âlâ iş görüyor. Ayrıyeten Office 365’e dahil olan başka uygulamalarda da takviye bulunuyor. Bunun dışında Microsoft Store üzerinden dayanaklı uygulamalar indirebilirsiniz. Huawei’nin PC Manager yazılımı üzerinden de basitçe başka Huawei aygıtlar ile irtibat kurabilirsiniz.

Aygıtın yanına uyumlu bir Huawei akıllı telefon getirdiğinizde çoklu ekran işbirliğinden faydalanabilir, evraklarınızı Huawei Share ile ekosistemdeki öteki Huawei cihazlarınızla kolaylıkla paylaşabilirsiniz.

Huawei MateBook E’nin güçlü olduğu bir öteki alansa batarya. 3665mAh dahili bataryaya sahip ve bu bataryayı 65 Watt’lık Huawei SuperCharge adaptörü ile 0’dan 100’e 90 dakikalık bir mühlet içerisinde doldurabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.