NVIDIA İmaj Ölçeklendirme Teknolojisi Nasıl Kullanılır?

NVIDIA Manzara Ölçeklendirme teknolojisi, DLSS ile birebir seviyede bir grafik yükseltme teknolojisi olmayabilir, lakin misal fonksiyonelliğe sahip. Manzara ölçeklendirme özelliği, oyunları daha düşük bir çözünürlükte işleyip daha sonra doğal çözünürlüğe genişleterek kare suratlarınızı artırmayı hedefliyor.

NVIDIA Manzara Ölçeklendirme özelliğinin kullanmak için DLSS’den farklı olarak NVIDIA’nın RTX serisi grafik kartlarından birine sahip olma kuralı yok. Maxwell jenerasyonundan ya da sonraki jenerasyondan bir NVIDIA ekran kartına sahip olmanız kâfi. Bu nedenle bu teknoloji çok daha fazla kişi tarafından kullanılabiliyor.

NVIDIA Manzara Ölçeklendirme özelliğinin çalışma hali, yapay zeka dayanaklı DLSS’den çok AMD’nin FidelityFX Muhteşem Resolution (FSR) teknolojisine benziyor. Zira bu özellik kendi başına rastgele bir akıllı kenar yumuşatma içermezken, sırf gözle görülür bulanıklığı azaltmak için sertleştirme tesiri olan bir çözünürlüğü artırma algoritması uyguluyor.

Bununla birlikte NVIDIA Manzara Ölçeklendirme teknolojisini devreye sokmak için DLSS ve FidelityFX Harika Resolution üzere oyun içinden değil, oyuna girmeden evvel ayar yapmanız isteniyor Bu yaklaşımın düzgün tarafı, manzara ölçeklendirme özelliğinin sırf geliştirici tarafından hazırlanmış takviyesi olan oyunlarla değil, potansiyel olarak rastgele bir oyunla çalışabilmesi.

NVIDIA Manzara Ölçeklendirme özelliğini etkin hale getirmenin iki farklı usulü var. Bunlardan biri NVIDIA GeForce Experience uygulaması, oburu ise NVIDIA Kontrol Masası. NVIDIA GeForce Experience uygulamasını kullanmak, başka özellikleri kullanan şahıslar için daha mantıklı olabilir lakin birtakım uyumluluk sıkıntılarına da yol açabilir. Zira NVIDIA GeForce Experience ile “optimize edilemeyen” bir oyunda, NVIDIA Kontrol Masası’ndan ayarlamadığınız sürece, NVIDIA İmaj Ölçeklendirme özelliği kullanılamıyor.

NVIDIA İmaj Ölçeklendirme teknolojisini nasıl faal hale getirebileceğinizi ve kullanabileceğinizi açıklamadan evvel, son olarak şunu da hatırlatalım: İki yoldan hangisini kullanırsanız kullanın, birinci olarak NVIDIA ekran kartı şoförlerinizin aktüel olduğundan emin olun.

1. Adım: NVIDIA Kontrol Masası’nı açın ve pencerenin sol tarafındaki menüden “3D Ayarlarının Yönetilmesi” seçeneğine tıklayın. Genel Ayarlar menüsünün en üstünde “Görüntü Ölçeklendirme” ayarının olması gerekiyor. Şayet imaj ölçeklendirme ayarı mevcut değilse grafik kartı şoförlerinizi en son sürüme güncelleyin.

2. Adım: Manzara Ölçeklendirme’ye tıkladıktan sonra, “Açık (GPU Ölçekleme ve Keskinleştirme)” seçeneğine tıklayın ve “Yer Paylaşımı Göstergesi” kutucuğunu da işaretlenmiş olarak bırakın. Global sertleştirme filtresi yoğunluğunu belirlemek için sertleştirme kaydırıcısını kullanabilirsiniz. Lakin daha sonrasında farklı oyunlar için farklı sertleştirme kıymetleri belirlemek isteyebilirsiniz. Başlangıç olarak sertleştirme kaydırıcısını %60-70 aralığında bırakmanız tavsiye ediliyor. Zira bu oran, çoklukla yüksek kaliteli oyunların çok derecede işlenmiş görünmeden daha canlı görünmelerini sağlıyor.

3. Adım: Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için evvel “Tamam”, akabinde ise pencerenin alt kısmındaki “Uygula” düğmesine tıklayın. Daha sonra NVIDIA Kontrol Masası’ndan çıkın ve bir oyun başlatın.

4. Adım: İkinci adımda “Yer Paylaşımı Göstergesi” kutucuğunu işaretlenmiş olarak bıraktığınızı göz önünde bulunduracak olursak, ekranınızın sol üst köşesinde mavi renkte bir “NIS” göstergesi görmeniz gerekiyor. Bu gösterge, imaj ölçeklendirme özelliğinin sertleştirme bileşeninin faal olduğu, lakin imaj ölçeklendirmenin faal olmadığı manasına gelir. Manzara performansını artırmak için imaj ölçeklendirme özelliğini etkinleştirmelisiniz.

Oyunun imaj ayarları menüsüne giriş yapın ve ekran çözünürlüğünü doğal çözünürlüğünüzden daha düşük, lakin birebir en-boy oranını kullanan bir bedele ayarlayın. Örneğin, 3840×2160 çözünürlükte bir monitör kullanıyorsanız, bu pahası 2450×1440 ya da 1920×1080 olarak ayarlayın. Çözünürlüğü ne kadar aşağı çekerseniz, o kadar büyük performans yararı elde edersiniz. Lakin tekrar de şunu belirtmemiz gerek: Bunu yapmak her ne kadar oynadığınız oyunlarda performans artışı sağlayacak olsa da imaj kalitesi imaj ölçeklendirme özelliği faal olsa bile özgün halinden daha düşük olacaktır.

5. Adım: Oyunun imaj ayarları menüsünden çözünürlüğü değiştirdikten sonra, NIS göstergesinin renginin maviden yeşile dönmesi gerekiyor. Bu renk değişikliği, hem imaj ölçeklendirme hem de sertleştirme bileşenlerinin aktif olduğu manasına gelir. Şayet NIS göstergesinin rengi değişmezse, oyundan çıkmak ve oyunu yine başlatmak bir tahlil olabilir.

6. Adım: NVIDIA Manzara Ölçeklendirme özelliğini farklı oyunlarla denedikçe belli oyunlar için global sertleştirme pahasının çok yüksek ya da çok düşük olabileceğini fark edebilirsiniz. Bu türlü bir durumda, NVIDIA Kontrol Masası’na geri dönebilir ve “3D Ayarlarının Yönetilmesi” seçeneğine tıklayıp daha sonra da “Program Ayarları” sekmesini açabilirsiniz.

“Program Ayarları” sekmesinin en üst kısmında yer alan “Özelleştirilecek programı seçin” kısmının altındaki açılır uygulamalar listesinden istediğiniz bir oyunu seçtikten sonra, Manzara Ölçeklendirme özelliğinin karşısındaki “Genel ayarları kullan (Açık)” seçeneğine tıklayın ve sertleştirme kaydırıcısını kullanarak farklı bir sertleştirme pahası ayarlayın.

Son olarak değişiklikleri kaydetmek için evvel “Tamam”, akabinde ise “Uygula” düğmesine tıklayın. Ayrıyeten bu sertleştirme ayarı değişikliğini sadece “Genel Ayarlar” sekmesinde bulunan “Görüntü Ölçeklendirme” özelliği etkinleştirilmişse yapabileceğinizi unutmayın. Sertleştirme yoğunluğunu her oyun için farklı başka özelleştirebilseniz de, NVIDIA Kontrol Masası tıpkı anda belli oyunlar için “Görüntü Ölçeklendirme” özelliğini etkin hale getirmenize ve öbürleri için devre dışı bırakmanıza müsaade vermez.

1. Adım: NVIDIA GeForce Experience uygulamasını açın ve uygulama penceresinin sağ üst kısmında, kullanıcı isminizin çabucak solunda yer alan dişli simgesine tıklayarak “Genel Ayarlar” menüsünü açın.

2. Adım: Sayfayı aşağıya kaydırarak “Görüntü Ölçeklendirme” kısmını bulun ve bu özelliği etkin hale getirmek için İmaj Ölçeklendirme kısmının sağ üst tarafındaki açma-kapama düğmesine tıklayın.

3. Adım: Bu sistem, oyun dışında bir render çözünürlüğü seçmeniz açısından NVIDIA Kontrol Masası’nda kullandığımız prosedürden farklıdır. “Görüntü Ölçeklendirme” kısmında, size sunulanlar ortasından bir çözünürlük seçeneğine tıklayın. Ve akabinde ekranın sol alt kısmında beliren açılır penceredeki yeşil renkli “Optimize Et” yazısına tıklayarak ayarları tüm oyunlarınıza birebir anda uygulayın.

Alternatif olarak “Görüntü Ölçeklendirme” kısmında bir çözünürlük seçtikten sonra, uygulama ekranının sol alt kısmında ortaya çıkan açılır penceredeki “Optimize Et” yazısına tıklamak yerine şunu da yapabilirsiniz: “Giriş Sayfası” sekmesinde yer alan rastgele bir oyuna tıklayıp akabinde ekranın sağ tarafında bulunan yeşil renteki “Optimize et” butonuna basabilirsiniz.

4. Adım: Sertleştirme filtresini ayarlamayı unutmayın. Sertleştirme ayarı, “Genel Ayarlar” menüsünde, “Görüntü Ölçeklendirme” kısmının içerisinde bulunan “Görüntü Oluşturma Çözünürlüğü” seçeneklerinin çabucak altındaki kaydırıcı ile yapılabilir. Bu ayar, %60-70 aralığında bir yerde birden fazla oyun için güzel çalışıyor üzere görünüyor. Lakin mutlu kalmazsanız, daha sonra istediğiniz vakit bu ayarı değiştirebilirsiniz.

5. Adım: Son olarak NVIDIA GeForce Experience uygulaması aracılığıyla optimize edilmiş olan rastgele bir oyunu başlatın ve NVIDIA İmaj Ölçeklendirme özelliğinin çalışıp çalışmadığını denetim edin. Ekranınızın köşesinde yeşil renkte bir “NIS” göstergesi olmalı ve ekran çözünürlüğü, seçtiğiniz manzara oluşturma çözünürlüğü ile tıpkı olacak formda ayarlanmalıdır.

Şayet NVIDIA İmaj Ölçeklendirme özelliği çalışmıyorsa oyundan çıkın ve birebir adımları uygulayarak farklı bir çözünürlük seçin. NIS göstergesi mavi renkteyse bu, sertleştirmenin uygulandığı, lakin manzara ölçeklendirmenin uygulanmadığı manasına gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir