Unreal Engine 5 ile Geliştirilen Oyunlar

Unreal Engine 5 oyun motoru şu anda birtakım oyun geliştiricileri tarafından mevcut oyun projelerinde kullanılıyor. Bu vakte kadar hem yüksek bütçeli hem de daha düşük bütçeli kimi oyunların Unreal Engine 5 kullanılarak geliştirildiği onaylandı.

Son derece başarılı ve tanınan bir oyun motoru olan Unreal Engine’in en yeni versiyonu olan Unreal Engine 5’in önümüzdeki yıllarda çıkacak olan yeni kuşak oyunlarda ağır bir formda kullanıldığını göreceğiz. Zira oyun motorunun yeni kuşak versiyonunun geometri, ışıklandırma ve animasyon oluşturma açısından bir atılım gerçekleştirdiği söyleniyor.

2020 yılında gerçekleştirilen Summer Game Fest canlı yayınında, PlayStation 5 üzerinde çalışan bir Unreal Engine 5 teknoloji demosu gösterilmişti. Bu teknoloji demosu, oyunlarda daha evvel eşi gibisi görülmemiş bir detay seviyesi sağlayan oyun motorunun yeteneklerinden kimilerini sergilemişti.

Game Developers Conference (Oyun Geliştiricileri Konferansı) 2021 aktifliği sırasında ise son Gears of War oyunlarını geliştiren stüdyo olan The Coalition, “Alpha Point” isimli bir Unreal Engine 5 teknoloji demosunu sergilemiş ve oyun motorunun yeni versiyonunun gerçekçi gölgeler ve yansımalar oluşturma yeteneğini göstermişti.

Bununla birlikte Unreal Engine 5 kullanılarak geliştirilen birkaç oyununun 2022 yılında piyasaya sürüleceği onaylandı. Yani oyuncular, Unreal Engine’in yeni jenerasyon sürümünün yeteneklerini şahsen deneyimlemek için çok uzun mühlet beklemek zorunda kalmayacaklar. Game Rant’ın paylaşmış olduğu listeye nazaran, bu vakte kadar Unreal Engine 5 üzerinde geliştirildiği doğrulanan oyunlara daima birlikte bir göz atalım.

ArcheAge bu vakte kadar piyasaya sürülmüş en büyük MMORPG’lerden biri olma özelliği taşıyor ve devam oyunu şu sıralarda Unreal Engine 5 kullanılarak geliştiriliyor. Yeni ArcheAge oyununun birkaç yıl sonra çıkacağı belirtilmiş, bu nedenle oyunun hayranları yakın gelecekte oyun hakkında fazla haber alamayabilir.

ArcheAge 2 hakkında şimdilik pek bir şey bilinmemekle birlikte, oyuncular yeni oyunda Unreal Engine 5 oyun motoru sayesinde orjinal oyuna kıyasla büyük ölçüde geliştirilmiş grafikler görmeyi bekleyebilirler.

Studio Wildcard tarafından geliştirilen Ark 2 oyunu hakkında Vin Diesel’in başrolde olması ve en yeni Unreal Engine oyun motorunu kullanması dışında pek bir şey bilinmiyor. Çok oyunculu hayatta kalma oyununun devamı, seriyi farklı bir tarafa sürükleyecek üzere görünüyor ve yeni oyunun tek oyunculu öykü anlatımına daha fazla odaklanma ihtimali bulunuyor.

Ashes of Creation oyununun geliştirme süreci birinci olarak Unreal Engine 4’te başlamış olmasına karşın, Aralık 2021’de geliştirici stüdyo Intrepid Studios, oyunun geliştirme sürecinin Unreal Engine 5’e taşındığını doğruladı. Bir MMORPG oyunu olan Ashes of Creation şu anda alfa kademesinde ve bu nedenle oyunun çıkış tarihinin çok da yakın olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bununla birlikte oyunun ardındaki takım şeffaflığa öncelik verdiği için Ashes of Creation’ın geliştirme süreci oyunla ilgilenen oyuncular tarafından yakından takip edilebiliyor.

Black Myth: Wukong, 2020 yılı içerisinde birinci sefer görücüye çıkmasından bu yana oyuncuları ziyadesiyle etkiledi. Bu fantastik oyun, sevilen “Journey to the West” isimli romanın bir cins uyarlaması olma özelliği taşıyor. Aksiyon-macera oyunu, inanılmaz seviyede görsel detay ve şiddetli boss dövüşleri içeriyor.

Bununla birlikte Black Myth: Wukong, birinci gösterildiği devirde FromSoftware’in Dark Souls serisiyle de karşılaştırıldı. Ayrıyeten Ağustos 2021’de, Black Myth: Wukong’un Unreal Engine 5 ile geliştirilmekte olduğu doğrulandı ve bu da elbet oyun için halihazırda olan heyecanın daha da artmasına neden oldu.

Dragon Quest 12, serinin evvelki oyunları üzere klasik sıra tabanlı savaşlara sahip olmayacağı için seriye bir yenilik getirecek. Başka bir yenilik ise yeni Dragon Quest oyununun geliştirme sürecinde Unreal Engine 5 oyun motorunun kullanılacak olması.

Yeni oyun motorunun, oyunun dünyası ve genel öyküsü üzerinde büyük tesirleri olabilir. Bilhassa de yeni oyunun seriyi daha karanlık bir istikamete götürmesinin planlandığı göz önünde bulundurulursa… Dragon Quest 12, yeni bir oyun motorunun kullanılması ve seri açısından farklı bir istikamete gidilmesi nedeniyle tanınan oyun serisindeki en kıymetli oyunlardan biri olmaya şimdiden aday.

Unreal Engine 5 ile geliştirilen oyunların büyük bir çoğunluğunu, yüksek bütçeli AAA oyunlar meydana getiriyor. Lakin oyun motorunun kullanım alanı sırf bu cins yüksek bütçeli oyunlarla sonlu değil, birtakım bağımsız oyunlar da Unreal Engine 5 kullanılarak geliştiriliyor. Dreamhouse: The Game de bu bağımsız oyunlardan biri.

Dreamhouse: The Game, son ve yeni jenerasyon konsollar ve bilgisayar platformu için piyasaya sürülecek olan bir konut inşaatı simülatörü. Bu vakte kadar oyunla ilgili paylaşılan ve oyunun foto-gerçekçi grafiklerini gözler önüne seren imajlar son derece etkileyiciydi. Dreamhouse: The Game’in şimdi kesin bir çıkış tarihi yok, lakin simülasyon oyunları meraklılarının katiyetle takibe almaları gereken bir oyun.

İzlandalı geliştirici stüdyo Myrkur Games şu anda Echoes of the End isimli tek oyunculu bir rol yapma oyunu üzerinde çalışıyor. Oyuncular, bu oyunda muazzam güce sahip bir savaşçı olan Ryn’i denetim edecekler. Echoes of the End, oyuncu yayıncısı Koch Media’nın önümüzdeki periyotta piyasaya süreceği çok sayıdaki yeni oyundan biri olacak.

Bu tek oyunculu oyun, sinematik kapsamı öykü odaklı bir rol yapma oyunu tecrübesiyle harmanlamayı hedefliyor. Bu nedenle sürükleyici tek oyunculu tecrübelere meraklı olan, bilhassa de kıssa anlatımı odaklı bir macera arayan oyuncuların Echoes of the End’i takibe almaları uygun olabilir.

Epic Games’in tanınan online oyunu Fortnite’ın da Unreal Engine 5 oyun motoruna geçiş yaptığı açıklandı. Aralık 2021’de “3. Bölüm” oyunculara sunulduğunda, Fortnite takımı oyunun geliştirme sürecinin Unreal Engine 5’e taşındığını doğruladı. Şimdiye kadar bu oyun motoru değişikliği değerli bir fark yaratmadı, lakin geliştirme grubu yeni motora daha aşina hale geldiğinde bu durum değişecektir.

Eski Blizzard geliştiricileri tarafından kurulan Frost Giant Studios, gerçek vakitli strateji oyunlarında uzman bir oyun stüdyosu. Şu sıralarda şirket, bir Unreal Engine 5 oyun projesi üzerinde çalışıyor ve geliştiriciler oyun motorunun sağladığı teknolojik gelişmeleri uygulama ihtimali konusundaki heyecanlarını lisana getiriyor. Şu anda bu proje hakkında çok az ayrıntı mevcut, lakin Frost Giant’ın kökeni oyun hakkında bizlere az da olsa fikir veriyor.

Şu sıralarda Netmarble, taşınabilir aygıtlar için açık dünya Game of Thrones uyarlaması üzerinde çalışıyor ve 2022 yılının başlarında duyurulan taşınabilir oyun Unreal Engine 5 üzerinde geliştiriliyor. Şu vakte kadar oyuna ilişkin çok az manzara yayınlandı. Lakin Netmarble daha evvel Lineage 2: Revolution ve Ni no Kuni: Cross Worlds üzere rol yapma oyunlarını yanı sıra, Star Wars: Force Arena ve Marvel Future Fight üzere birtakım lisanslı taşınabilir oyunlar piyasaya sürdü. Tüm bu oyunlar, stüdyonun şu anda üzerinde çalıştığı Game of Thrones taşınabilir oyununun nasıl görüneceği konusunda bizlere fikir verebilir.

The Coalition, Game Developers Conference (Oyun Geliştiricileri Konferansı) 2021 etkinliğinde Unreal Engine 5 teknoloji demosunu yayınlamadan evvel gelecekte piyasaya süreceği oyunlarında Unreal Engine 5 oyun motorunu kullanacağını doğrulayan bir blog yazısı yayınladı.

Gears of War, oyun motorunun geliştirilmesi konusunda sistemli olarak ön saflarda yer aldı ve bu durum önümüzdeki devirde de devam edecek. The Coalition şu sıralarda birden fazla oyun projesi üzerinde çalışıyor üzere görünse de, geliştirici stüdyo bu vakte kadar üzerinde çalıştığı oyunlardan rastgele birini açıklamadı.

Team Clout tarafından geliştirilen ILL, keşif ve dedektiflik taraflarına büyük ehemmiyet veren bir hayatta kalma kaygı oyunu. Oyunun ne vakit piyasaya sürüleceği hakkında şimdi rastgele bir açıklama yapılmadı.

Bununla birlikte oyunun mevcut imgeleri, ILL’in, geliştirici stüdyonun Unreal Engine 5’i kullanması sayesinde detaylara verdiği değere dikkat çekiyor. Oyuncuyu kıssanın içerisine dahil etme durumu (immersion), dehşet tecrübesinin çok kıymetli bir modülü ve ILL bu hususta işleri bir sonraki düzeye taşımaya hazır üzere görünüyor.

Unreal Engine 5 üzerinde geliştirilen tezli bir MMORPG olan Into the Echo’nun mevcut tanıtım görüntüsü, oyunun içeriği ya da oynanışı hakkında fazla bir ayrıntı sunmuyor. Lakin kelam konusu görüntü, oyunun bir “zaman seyahati macerası” olduğunu ve ön-alfa sürümünün yakında piyasaya sürüleceğini ortaya koyuyor. Umuyoruz ki MMORPG tipindeki en heyecan verici oyun projelerinden biri olma ihtimali bulunan Into the Echo hakkında önümüzdeki günlerde daha fazla bilgi ortaya çıkar.

2019 yılında piyasaya sürülen Layers of Fear 2’nin akabinde, serinin devam oyunu PlayStation platformuna özel olarak duyuruldu ve yeni oyun Unreal Engine 5 kullanılarak geliştiriliyor. Serinin evvelki oyunları sağlam endişe oyunları olsalar da, bağımsız projeler oldukları çok aşikâr ve mütevazı görseller sunuyorlar. Yeni Layers of Fear oyununun çıkış devri olarak 2022 yılının gösterilmesi ise oyunun Unreal Engine 5 ile geliştirilip piyasaya sürülen birinci oyunlardan biri olacağı manasına gelmekte.

WeMade, 2021 yılında hem bilgisayar hem de Android ve iOS platformları için piyasaya sürülen MIR4’ün devamı niteliğinde olan “Legend of Ymir” ismini verdiği gerçek bir yeni kuşak MMORPG oyununu tanıttı. Oyun stüdyosu, bu yılın başında yeni oyunu için planlarını gözler önüne seren dikkat alımlı bir Unreal Engine 5 teknoloji demosu yayınladı ve bununla birlikte birtakım oyun içi manzaralar sundu.

Fakat görünen o ki, oyun şu anda geliştirme sürecinin çok erken kademesinde. Mir serisi, Asya’da her vakit Batı ülkelerindekinden daha tanınan olsa da, MIR4 Kuzey Amerika’da serinin evvelki oyunlarından daha fazla beğeni toplamayı başardı. Bu nedenle Legend of Ymir, selefinin Kuzey Amerika’daki bu muvaffakiyetinden yararlanmak isteyebilir.

Lyra, oyun geliştiricilerini Unreal Engine 5 ile tanıştırmak için tasarlanmış çok oyunculu bir oyun. Oyun geliştiricilerinin kendi oyun projeleri için Lyra’yı kullanmalarına ve onu istedikleri halde özelleştirmelerine imkan tanınıyor. Epic Games, Lyra’yı gelişmeye devam edecek ve üreticilere Unreal Engine 5’in düzeneklerini tanıtmaya yardımcı olacak “canlı bir proje” olarak tanımlıyor.

Aralık 2021’de tanınan görüntü oyunu yayıncısı Dr. Disrespect, “Midnight Society” isminde bir AAA oyun geliştirme stüdyosu açtığını duyurmuştu. Kısa bir müddet sonra ise geliştirici stüdyo, birinci oyun projesinin Unreal Engine 5 üzerinde geliştirileceğini doğruladı.

Stüdyonun üzerinde çalıştığı birinci oyun hakkında şimdi elimizde neredeyse hiçbir bilgi yok, lakin Midnight Society’nin çevrim içi PvP çok oyunculu oyunlara odaklandığını biliyoruz. Yani çok büyük bir ihtimalle oyun stüdyosunun oyuncuların beğenisine sunacağı birinci oyun da bu çeşitte olacaktır.

Geçtiğimiz Ocak ayında piyasaya sürülen Mortal Online 2, şu anda Unreal Engine 4 kullanan bir MMORPG oyunu. Lakin oyunun geliştiricisi Star Vault, Epic Games tarafından uygun bir sürüm yayınlandığında Mortal Online 2 oyununun geliştirme sürecinin büsbütün Unreal Engine 5’e taşınacağını onayladı.

Sürükleyici bir MMORPG oyunu olan Mortal Online 2, PvP oyunlarını seven hardcore oyuncular için güç, karmaşık ve kusursuz bir oyun. Hayatta kalma, oyunun temel yapı taşı ve bu mevzuda asla kolay olmadığını söyleyebiliriz.

Birinci şahıs dehşet oyunu olan Quantum Error şu anda Unreal Engine 5 üzerinde geliştiriliyor. Bu vakte kadar oyunun ortaya çıkan imajlarından anlaşıldığı kadarıyla Quantum Error, stilize görseller ve varlıklı bir atmosfer sunacak.

Unreal Engine 5’e geçişin akabinde, oyun motorunun sunduğu geliştirilmiş aydınlatma nedeniyle oyunun atmosferinin dikkat cazibeli düzeyde güzelleştirildiği belirtilmiş. Bununla birlikte oyun; etkileyici, korkutucu ve eğlenceli olacak üzere görünüyor. Son olarak Quantum Error için şimdi bir çıkış tarihi açıklanmadığını belirtelim.

Microsoft’un gerçekleştirdiği E3 2021 sunumunda gösterilen oyunlardan biri de Arkane Studios’un en yeni oyunu Redfall idi. Redfall, oyun stüdyosunun güçlü aksiyon-macera oyunlarından biri olarak Arkane Studios’un portföyündeki yerini almaya hazırlanıyor. Arkane’in yeni oyununda oyuncular tek başlarına ya da öteki oyuncularla iş birliği içinde, ABD’nin Massachusetts eyaletinde bulunan Redfall kasabasında vampir lejyonlarıyla uğraş edecekler.

Şimdilik Redfall oyunuyla ilgili olarak bildiklerimiz bunlarla sonlu, fakat oyunun Unreal Engine 5 oyun motorunu kullandığı da doğrulandı. Oyunun çıkış periyodu olarak 2022 yılının yaz aylarının işaret edildiğini göz önünde bulunduracak olursak, Redfall’un oyuncuların Unreal Engine 5’in yapabileceklerini görebilecekleri birinci oyunlardan biri olabileceğini söyleyebiliriz.

2019 yılının sonlarında Senua’s Saga: Hellblade 2’nin geliştirme sürecinde olduğu doğrulandı. Oyun hakkında şimdi elimizde çok fazla bilgi yok, lakin oyunun Xbox platformlarına özel olacağını ve Unreal Engine 5 kullanılarak geliştirildiğini biliyoruz. Özgün oyun Hellblade: Senua’s Sacrifice, görsel manada son derece etkileyiciydi ve bu nedenle devam oyunu da oyuncular tarafından merakla bekleniyor.

Senua’s Saga: Hellblade 2, birinci oyuna kıyasla çok daha büyük bir geliştirme grubu tarafından geliştiriliyor ve bu geliştirme grubunun yeteneklerinin Unreal Engine 5’in gücüyle birleşmesi sayesinde, oyunculara birinci oyundakinden daha etkileyici bir oyun tecrübesi sunulabilir. Ki oyunun yayınlanan oynanış imgeleri de orta sahneler ile oynanış ortasında pürüzsüz geçişlerin olduğu sekansları gözler önüne sererek oyun için mevcut olan heyecanın artmasını sağladı.

Stalker 2: Heart of Chornobyl, Microsoft’un E3 2021 sunumunda gösterdiği en dikkat cazibeli oyunlardan biriydi. Oyunun yayınlanan birinci fragmanı etkileyici görselliği nedeniyle pek çok oyuncu tarafından övülmüştü. Bunun üzerine de Stalker 2’nin Unreal Engine 5 kullanılarak geliştirilmekte olduğu doğrulandı.

Stalker 2: Heart of Chornobyl, en çok beklenen Unreal Engine 5 oyunlarından biri. Unreal Engine 5 oyun motoru, evvelki sürümlerine kıyasla açık dünya oyun projeleri için daha uygun görünüyor ve bu da Stalker 2 üzere oyun projelerinin neden Unreal Engine 5’i kullanmayı tercih ettiğini gösteriyor. Uzun vakittir beklenen devam oyunun çıkış tarihi, şu anda 8 Aralık 2022 olarak gözüküyor. Lakin Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle oyunun geliştirme süreci sekteye uğradı ve bundan ötürü oyunun çıkışının tekrar ertelenmesi kaçınılmaz üzere görünüyor.

The Matrix Resurrections’ın çıkışına yakın bir vakitte yayınlanan bir teknoloji demosu olan The Matrix Awakens, Unreal Engine 5 oyun motorunun inanılmaz potansiyelini sergiliyor. Oynanış çoğunlukla süratli vakit aksiyonlarıyla (quick-time events) sonlu olsa da, oyun stüdyosu The Coalition’ın yardımıyla meydana getirilen bu teknoloji demosu, oyunculara orjinal Matrix sinemalarındaki ikonik sahneleri oynama fırsatı sunuyor.

The Matrix Awakens teknoloji demosu, yeni kuşak konsollarda fiyatsız olarak kullanıma sunuluyor. Münasebetiyle PlayStation 5 ve Xbox Series X/S sahiplerinin bu kısa oyunu deneyimlememeleri için hiçbir neden yok.

Unreal Engine 5 odaklı State of Unreal 2022 aktifliğinin akabinde Crystal Dynamics, Unreal Engine 5’i kullanacak yeni bir Tomb Raider oyununun geliştirildiğini doğruladı. Oyunun geliştirilmekte olduğu dışında, şu anda elimizde rastgele bir bilgi yok. Bundan ötürü yeni Tomb Raider oyununun Shadow of the Tomb Raider’ın devamı mı olacağı, yoksa büsbütün öteki bir istikamette mi ilerleyeceği şimdi belirli değil.

Bu ortada 2013 yılında piyasaya sürülen Tomb Raider’ın ve 2015 yılında çıkarılan Rise of the Tomb Raider’ın Crystal Dynamics tarafından, 2018 yılında piyasaya sürülen Shadow of the Tomb Raider’ın ise Eidos Montreal tarafından geliştirildiğini hatırlatalım.

Lara Croft’un en son macerasının geliştirme süreci yeni başladı ve bu nedenle yakın gelecekte bir çıkış tarihinin açıklanması pek mümkün gözükmüyor. Bununla birlikte er ya da geç yeni bir Tomb Raider oyununun geleceği çok muhakkaktı; lakin projenin Unreal Engine 5 ile geliştirilecek olması, Crystal Dynamics’in seriyi farklı bir tarafa taşımayı umduğunun bir göstergesi olabilir.

CD Projekt Red, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu bir açıklamayla yeni bir Witcher oyununun geliştirilmekte olduğunu doğruladı. Daha da kıymetlisi yeni Witcher oyununun, stüdyonun The Witcher 2: Assassins of Kings’ten beri kullandığı REDengine oyun motoru yerine, Unreal Engine 5 oyun motoru kullanılarak geliştirildiği duyuruldu. CD Projekt Red, oyunun geliştirilmekte olduğu bilgisi dışında daha fazla bilgi paylaşmamayı tercih etti.

Bununla birlikte şirketin global halkla alakalar yöneticisi Radek Grabowski, CD Projekt Red’in The Witcher 4’ü duyurmadığını belirten bir tweet paylaştı ve serinin yeni bir tarafa hakikat ilerlediğini öne sürdü. CD Projekt Red ayrıyeten Epic Games’in geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği ve Unreal Engine 5 oyun motoruna odaklanan State of Unreal 2022 aktifliği sırasında, Unreal Engine 5’in lineer oyun projelerinden daha çok açık dünya oyun dizaynına uygun olması nedeniyle seçildiğini açıkladı.

Unreal Engine 5 ile Geliştirildiği Tez Edilen Oyunlar

Unreal Engine 5 oyun motoru kullanılarak geliştirildiği resmi olarak açıklanan tüm oyunlara üstte yer verdik. Lakin bu oyunların yanı sıra, Unreal Engine 5 ile geliştirildiği argüman edilen öbür oyunlar da mevcut. Lakin bu durum, kelam konusu oyunların geliştirici stüdyoları tarafından katiyetle onaylanmadı. Ki aslında bu oyunların kimileri, resmi olarak duyurulmuş bile değil. Unreal Engine 5 oyun motoru kullanılarak geliştirildiği söylenen kimi oyunlar şunlar:

  • FireSprite Tarafından Geliştirilen PlayStation 5’e Özel Endişe Oyunu
  • State of Decay 3
  • The Outer Worlds 2
  • Yeni BioShock Oyunu
  • Yeni Mass Effect Oyunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.