Windows 11 Belge Gezgini İçin Yeni Özellikler Geliyor

Windows 11’in “Sun Valley 2” kod isimli güncellemesi yaklaşıyor. Microsoft, “22H2” olarak bilinen bu güncellemesi için son kademeye yaklaşırken yeni özelliklerin birçok Insider’lar tarafından test ediliyor. Mevcut önizleme yapılarına bakılırsa Evrak Gezgini üzerinde klasör içeriğini önizleme yeteneği de dahil olmak üzere birtakım geliştirmeler var.

Windows 11 Build 22593 ve sonraki sürümlerde Belge Gezgini’ne göz atarken birden çok yeni özellik fark edeceksiniz. Gelin artık bizleri bekleyen yeniliklere bir göz atalım.

Klasör önizleme dayanağı, özgün Windows 11 sürümüyle kaldırıldı ve Sun Valley 2 (sürüm 22H2) ile geri dönüyor. Aşağıdaki ekran imajlarında de görebileceğiniz üzere, artık klasörü açmaya gerek kalmadan içindekilere göz atabilirsiniz. Microsoft, medya evraklarını süratli bir halde önizlemek isteyenler için kısa bir müddet evvel bahsettiğimiz Windows 11 için Süratli Görünüm (Quick View) özelliği üzerinde de çalışıyor.

Microsoft’un Windows 11 Belge Gezgini için sekmeler üzerinde çalıştığını bir müddettir biliyorduk. Şirket, 5 Nisan aktifliği sırasında Windows 11’de Belge Gezgini için sekme takviyesini onayladı, lakin tarih ve farklı ayrıntılardan bahsetmedi.

Belge Gezgini sekmeleri Microsoft Edge yahut Chrome’daki sekmelere çok misal. Pencerenin üst kısmında sekmeli bir arayüz bulacaksınız ve yeni bir Evrak Gezgini penceresi oluşturmak için artı (+) simgesine tıklayabilirsiniz. Bu özellik, Belge Gezgini için tam sekmeli bir tecrübe sağlarken farklı klasörler ortasında geçiş yapabilir ve hatta direkt misyon çubuğundan yeni sekmeler oluşturabilirsiniz. Ayrıyeten sekmeleri seçip taşıyabilir yahut sekmeleri klâsik bir pencere olarak açabilirsiniz.

Gezgin’in sol kenar çubuğundaki “Hızlı erişim” düğmesinin ismi “Ana Sayfa” olarak değişirken “Hızlı Erişim” fikri de yenilendi. Artık sabitlenmiş yahut sık klasörler kısmının üzerinde ‘Hızlı Erişim’i bulacaksınız.

Ek olarak, Sabitlenmiş evraklar artık Sık Kullanılanlar olarak isimlendiriliyor. Bu Süratli Erişim’in artık OneDrive, İndirilenler ve dizine eklenmiş rastgele bir pozisyondan içeriği içerecek formda güncellenmesi nedeniyle yapıldı. Microsoft ayrıyeten OneDrive entegrasyonu için çalışmalar yapıyor ve buluttaki evraklar Süratli Erişim’de de görünecek.

Belge Gezgini, lokal paylaşım menüsünü kullanarak makul belgeleri paylaşmaya çalıştığınızda bireyleri önermek üzere Context IQ’yu kullanan ‘bağlamsal teklifler (bağlamsal öneriler)’ isimli yeni bir özellik alıyor.

Bu özellik, Microsoft 365’iniz olduğunda ve bireyleriniz birebir kuruluşun modülü olduğunda bilhassa kullanışlı olabilir. Teklifler kısmının tamamı, kişiyi otomatik olarak iddia eden ve kullanıcıların belli misyonları kolay kolay gerçekleştirmelerine yardımcı olan akıllı bir sisteme dayalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir