Windows 11 Build 22563 Yeniliklerle Kullanıma Sunuldu

Windows 11 Build 22563 artık Dev Channel’daki Insider kullanıcıları için mevcut ve Sun Valley 2 olarak da bilinen 22H2 ile birlikte gönderilebilecek değişiklikleri içeriyor. Bu haftanın önizleme güncellemesi, vazife çubuğu ve widget’lar özelliği için iyileştirmeler ile birlikte geliyor. Ek olarak Evrak Gezgini, Microsoft Edge ve daha fazlası için dikkate bedel değişiklikler ve düzeltmeler de yapılmış.

Güncelleme “Windows 11 Insider Preview 22563 (NI_RELEASE)” ismini taşıyor ve evvelki güncellemelerden daha yanlışlı bir sürüm olması bekleniyor. Bunun nedeni ise NI_RELEASE’in faal bir geliştirme kısmı olması. Ayrıyeten Microsoft’a nazaran bu güncellemedeki değişikliklerden rastgele biri Windows 11’in Sonbahar 2022 güncellemesiyle kullanıma sunulabilir. Öte taraftan birtakım geliştirmelerin daha erken yahut daha geç gelme ihtimali var.

Güncellemedeki en büyük değişikliklerden biri, tabletler için sunulan optimize edilmiş isteğe bağlı yeni bir vazife çubuğu dayanağı. Farkında olmayanlar için, arayüz dokunmatik ekranlı aygıtlar da dahil olmak üzere çok çeşitli yapılandırmaları destekleyecek formda güncellendiğinden Windows 11 bir tablet ile gelmiyor.

Windows 11 Build 22563, misyon çubuğunu tabletlerde daha âlâ halde kullanma imkanı veren genişletilmiş durum takviyesi içeriyor. İki durum ortasında geçiş yapmak için aygıtınızın misyon çubuğunu üst ve aşağı kaydırmanız kâfi.

Bu özelliğin aygıtınızda mevcut olup olmadığını görmek için Ayarlar > Şahsileştirme > Vazife Çubuğu kısmına gidebilirsiniz. Burada “Cihazınızı tablet olarak kullanırken vazife çubuğunu otomatik olarak gizle” isimli yeni bir ayar göreceksiniz ve varsayılanda etkin olarak gelecek.

Belirttiğimiz üzere bu değişiklikler şu an test etmek üzere Dev kullanıcıları için yayınlandı. Doğal olarak sunulan bu sürümler sıkıntılar yaratabilir ve kararlı çalışmayabilir.

 • Ayarlar > Aktüelleştirme ve Güvenlik > Windows Insider Programı’nı açın
 • Test programına katılın.
 • Aygıtı öteki kanallarda kullanıyorsanız Geliştirme Kanalına geçin.
  “Güncellemeleri denetim et” üzerine dokunun.
 • “İndir ve Yükle”yi seçin.
 • Değişiklikleri uygulamak için bilgisayarı yine başlatın.

Özet

 • Bu yapı ARM64 PC’lerde kullanılabilecek.
 • Bu yapıda Belge Gezgini için iyileştirmeler, ek yardım ve ALT + TAB’da Microsoft Edge sekmeleri için dayanak ve Emoji 14.0 dayanağı de dahil olmak üzere birtakım kıymetli değişiklik ve iyileştirmeler var.
 • Yeni yapı, tablet için optimize edilmiş bir misyon çubuğu tecrübesi, Widget’lardaki içerikte birtakım iyileştirmeler ve eğitimdeki BT yöneticileri için yeni bir küme unsuru dahil olmak üzere yeni özellikler içeriyor.

Yenilikler

Tablet İçin Optimize Edilmiş Misyon Çubuğu

Aygıtınızı tablet olarak kullanırken daha inançlı ve rahat hissetmenizi sağlamak için özel olarak tasarlanmış yeni bir vazife çubuğu durumu sunuluyor. 2’si 1 ortada aygıtlardaki klavyeyi çıkardığınızda yahut klavyeyi geri katladığınızda misyon çubuğunuz otomatik olarak bu optimize edilmiş sürüme geçecek. Bu özellik sırf tablet olarak kullanılabilen aygıtlarda çalışırken dizüstü yahut masaüstü bilgisayarlarda çalışmıyor.

Misyon çubuğunun iki durumu var: daraltılmış ve genişletilmiş. Daraltılmış durumdayken, misyon çubuğu gizleniyor, size daha fazla ekran alanı sağlıyor ve tabletinizi tutarken kazara vazife çubuğunu çalıştırmanızı engelliyor. Genişletilmiş durumda ise vazife çubuğundaki dokunmatik tecrübe geliştirildi. Aygıtınızın alt kısmında üst ve aşağı kaydırarak iki durum ortasında kolay kolay geçiş yapabilirsiniz. Belirttiğimiz üzere, ayarı Ayarlar > Ferdileştirme > Misyon Çubuğu üzerinden denetim edebilirsiniz.

Widget İçeriği Daha Dinamik Hale Geldi

Widget’lar panosuna daha dinamik içerik getirmek için widget’lar ve haber akışı tecrübeleri hem widget’ları hem de haber içeriğini içeren dinamik bir karma özet akışı olarak bir ortaya gelecek. Microsoft, böylece beslemeleriniz aracılığıyla yeni widget’ları ve haber içeriğini keşfetmenizi ve daha kolay etkileşim kurmamızı istiyor. Ek olarak, favori widget’ların en üste sabitlenebildiğini belirtelim.

Bu sürüm widget’ları beslemeden keşfedilebilir hale getirmeye odaklanıyor ve vakit içinde beslemelerin daha da ferdî hale gelmesi planlanıyor.

Windows Update Bildirimlerini Yönetmek İçin Yeni Küme Unsuru

Microsoft’un eğitimdeki BT yöneticileri ve ve öğrencileri düşünerek oluşturduğu yeni bir yaklaşım var. Bu derlemeden başlayarak, okul günü boyunca öğrencilerinizin dikkatini dağıtabilecek tüm Windows Update bildirimlerini kapatabileceksiniz. Kullanıcı hareketi gerektiğinde ve aygıtlar son teslim tarihine ulaştığında bildirimler tekrar gösterilmeye başlayacak. Bu bağlamda sistemler gece saatlerinde otomatik olarak yine başlatılabilir.

Yeni küme prensibine ulaşmak için, küme unsuru düzenleyicisini açmanız ve Bilgisayar yapılandırması > İdare Şablonları > Windows Bileşenleri > Windows Update > Son kullanıcı tecrübesini yönet > Güncelleme bildirimleri için seçenekleri görüntüle seçeneğine gitmeniz kâfi.

Değişiklikler ve İyileştirmeler

Evrak Gezgini

 • Süratli Erişim’den arama, OneDrive, İndirilenler ve dizine eklenmiş rastgele bir pozisyondan içeriği içerecek halde genişletildi. Sonuçlara süratli erişmek için Süratli Erişim’i kullanabilirsiniz.
 • Rastgele bir lokal varlığı olmayan Süratli Erişim’deki evraklar (örneğin, diğer bir OneDrive’dan sizinle paylaşılan dosyalar) artık küçük fotoğrafları gösteriyor ve OneDrive paylaşımıyla çalışıyor.

Pencereleme

 • Snap assist’te önerilen pencereler olarak Microsoft Edge sekmeleri sunularak en alakalı pencereleri yan yana yerleştirme süreci daha da kolaylaştırıldı. Bir pencere kapatıldığında, artık en son 3 Edge sekmenizin (varsayılan olarak) teklif olarak gösterildiğini göreceksiniz. Microsoft Edge sekmelerinin gösterilip gösterilmeyeceğini ve gösterilen sekmelerin sayısını ayarlarken yahut ALT + TAB tuşlarına basarken her vakit Ayarlar > Sistem > Çoklu Misyon aracılığıyla denetim edebilirsiniz.
Snap assist’te Microsoft Edge sekmelerinin nasıl görüntüleneceğini ayarlayın.

Giriş

 • Bu yapıdan itibaren kullanıcılar artık Emoji 14.0’ın bir modülü olarak emoji seçicide 37 yeni emoji karakteri kullanabilir. Yeni emojiler ortasında “eriyen yüz”, “trol”, “mercan”, “fasulye”, “oyun alanı kaydırağı” ve “ayna topu” yer alıyor.
 • El hareketleri ve beşerler için cilt tonu seçenekleri ve el sıkışmayı da içeren 112 emojiye getiriyor. Artık el sıkışma emojisinde iki el ortasındaki deri tonlarını seçebilirsiniz.
 • Build 22557’de tanıtılan oturum açma ekranındaki güncellenmiş erişilebilirlik açılır penceresi artık Geliştirme Kanalındaki tüm Windows Insider’ların kullanımına sunuldu.
 • Giriş ekranındaki erişilebilirlik açılır penceresi artık Windows 11 tasarım prensipleriyle eşleşiyor.

Genel

 • Çok büyük bir süreksiz klasörün bulunduğu makul durumlar için güzelleştirilmiş oturum açma performansı.
 • Explorer.exe güvenilirliğini etkileyen birkaç sorun düzeltildi.
 • Çalışan sesin olmadığı durumları hesaba katmak için klavyenizdeki donanım tuşlarını kullanırken ses seviyesi açılır penceresi güncellendi.

Misyon Çubuğu

 • Otomatik gizlenen vazife çubuğu, siz Masaüstlerini değiştirmek için Misyon Görünümü’nü kullanırken artık genişletilmiş durumda kalacak.
 • Bir belgeyi yahut uygulamayı vazife çubuğuna sürüklerken, farenin yanındaki neyin desteklenip desteklenmediğini gösteren bildiri, artık karanlık mod ve kontrast temalarına cevap verecek halde güncellendi.
 • Pil simgesi araç ipucuyla ilgili olarak, Fransızca (Kanada) görüntüleme lisanını kullanan bireyler için meydana gelen döngüsel explorer.exe çökmesi düzeltildi.
 • Araç ipucu klavye kısayolu (WIN + Alt + K) için bir ipucu verecek biçimde misyon çubuğundaki sessiz simgesi güncellendi.

Tablet için Optimize Edilmiş Misyon Çubuğu

 • Vazife çubuğunun üst kenar çizgisi artık sistem tepsisi alanından çabucak evvel durmak yerine tüm vazife çubuğu boyunca uzanıyor.
 • Bâtın simgeler açılır penceresinin düğme tarzı artık sistem tepsisi düğmelerinin geri kalanının dizaynıyla dengeli.
 • Giriş metotları değiştirilirken yahut sistem tepsisi simgelerinin eklenip kaldırıldığı başka senaryolarda vazife çubuğu artık titremeyecek.

Bu düzeltmeler, sırf aygıtınızda tablet için optimize edilmiş misyon çubuğu etkinleştirilmişse uygulanacak.

Başlangıç ​​Menüsü

 • Ekranın altından üst kaydırdığınız yeni dokunma hareketiyle Başlat menüsünün dengeli bir formda açılmamasına neden olan bir sorun düzeltildi.
 • Önerilen öğeler yeni eklendiğinde yahut kaldırıldığında, simgeler artık soluklaşacak ve duruma nazaran tekrar parlak görünecek.
 • Güç menüsündeki uyku simgesi artık yanlış bir formda zil olarak gösterilmiyor.
 • Güç düğmesi araç ipucundaki kesme işaretinin hakikat görüntülenmemesine neden olan bir sorun giderildi.
 • Klasörlerdeki uygulamaların isimleri, Başlat’ta klasörleri açarken artık kısa bir mühlet bulanık görünmüyor.
 • Tüm uygulamalar listesinden bir uygulamayı paylaşmaya çalışırken birtakım bireylerin karşılaştığı bir kilitlenme düzeltildi.

Belge Gezgini

 • OneDrive simgesinin bazen Belge Gezgini komut çubuğunda görünmediği bir sorun çözüldü.
 • Karanlık modda Belge Gezgini’nin başlık çubuğuna sağ tıklandığında bağlam menüsünde görünen rastgele beyaz bir nokta kaldırıldı.

Giriş

 • Emoji arama sonuçlarında geri bildirime dayalı olarak kimi iyileştirmeler yapıldı.
 • Insider’ların evvelki yapıda güncellenmiş Kore IME dizaynını görmemesine neden olan bir sorun düzeltildi.
 • IME aday penceresindeki renklendirmeyle ilgili birkaç sorun düzeltildi.
 • Dokunmatik klavye görünümünüzü özelleştirdiyseniz yükseltme sonrasında Ayarlar’da Ferdileştirme > Metin Girişi’ne erişmeye çalışırken meydana gelen kilitlenme azaltıldı.
 • Giriş sistemleri değiştirilirken meydana gelebilecek bir explorer.exe çökme sorunu ele alındı.
 • Giriş değiştiriciyi birinci kere başlatma performansı uygunlaştırıldı.
 • Renk Ayarlarında “Başlangıçta ve Misyon Çubuğunda vurgu rengini göster” seçeneğini etkinleştirdiyseniz, giriş değiştirici art plan rengi artık bu tercihi izleyecek.
 • Dokunmatik klavye ayarları seçeneklerindeki Yazma teması ismi, açılan Ayarlar sayfasıyla eşleşecek halde düzeltildi.
 • Ayarlar’daki Sistem > Pano artık “Cihazlarınız ortasında eşitle” seçeneğinin neden gri görünebileceğini açıklıyor.
 • Emoji arama sonuçlarının desteklenmediği muhakkak senaryoları açıklamaya yardımcı olmak için emoji paneline metin eklendi.

Arama

 • Son aramalar açılır penceresinin ekranda takılıp kalma mümkünlüğünü azaltmak için birtakım iyileştirmeler yapıldı.
 • Son Dev Channel derlemelerinde, birtakım Insider’ların aramanın açıldığı, lakin pencerede sadece bir büyüteç gösterdiği ve rastgele bir sonuç göstermediği bir sıkıntıyla müsabakasına neden olan bir sorun giderildi.

Ayarlar

 • Ayarlar’daki açılır irtibat kutularının (örneğin, isteğe bağlı bir özellik eklerken yahut IP adresinizi yapılandırırken) ortalanmak yerine sola hizalı olarak başlatılması sorunu giderildi.
 • RSAT: DNS Sunucusu Araçları yüklenmediğinde İsteğe Bağlı Özellikler’de yüklendiğini göstermesi sorunu giderildi.
 • Bilgisayarınız dikey moddayken Ekran ayarlarının yenileme suratını değiştirme seçeneğini göstermemesi sorunu çözüldü.
 • Kullanıcı Hesabı Kontrolü ayarlarınız Her Vakit Bildir olarak ayarlandığında, Uygulamalar > Yüklü uygulamalar aracılığıyla uygulamaları kaldırmaya çalıştığınızda ayarlar artık kilitlenmeyecek.
 • Windows Update > Güncelleme Geçmişi, bu yapı ile özellik güncellemelerinin geçmişini tekrar gösterecek.
 • Ayarların askıda kalmasına neden olabilecek Windows Update sayfasıyla ilgili bir sorun azaltıldı.
 • Ayarlar > Sistem > Bildirimler’deki geri bildirim verme irtibatı artık sizi direkt Geri Bildirim Merkezi’ndeki bildirimler geri bildirim kısmına götürecek.
 • Süratli Ayarlar açılır penceresine Bluetooth yahut Cast eklemenizi engelleyen bir sorun düzeltildi.
 • Süratli Ayarlar’ın üzerindeki medya denetimleri artık medyayı açtığınızda görünecek yahut medyayı daha emniyetli bir biçimde kapattığınızda gizlenecek.
 • Donanım tuşlarınızı kullandığınızda açılan ünite açılır penceresindeki numaranın Süratli Ayarlar’daki ünite numarasıyla eşleşmemesi sorunu düzeltildi.
 • Giriş ekranındaki düğmenin üzerindeki Erişilebilirlik açılır penceresinin pozisyonu uygunlaştırıldı.
 • Bilgisayarınızı açtıktan yahut uyku/hazırda bekletme modundan çıkardıktan sonra birtakım Bluetooth aygıtlarının orta sıra otomatik olarak bağlanmamasına neden olan bir sorun çözüldü.

Widget’lar

 • Misyon çubuğu sola hizalandığında sıcaklık üzere bilgiler artık ekranda gösteriliyor.
 • Widget’ların hava durumu bilgilerinin çoklu monitör kurulumunda farklı bilgiler göstermesi sorunu düzeltildi.

Misyon Yöneticisi

 • Vazife Yöneticisi’ni simge durumuna küçültülmüş bir durumda başlattığınızda, güncellenmiş Vazife Yöneticisi dizaynındaki gezinme çubuğunun siyah yanılgılar göstermesine neden olan kimi yanlışlar ele alındı.

Pencereleme

 • Bildirim Merkezi odağı koruduğu için ekranı kaplayan uygulamalarda (ve başka senaryolarda) simge durumuna küçült, ekranı kapla ve kapat düğmelerini kullanmanızı engelleyen bir sorun giderildi.
 • Ekrandaki 3 parmak hareketini kullanarak Misyon Görünümü çağrılırken animasyonun düzgünlüğünü güzelleştirmek için birtakım çalışmalar yapıldı.
 • Takılıp kalabileceği senaryoların ele alınmasına yardımcı olmak için ALT + Tab’ın genel güvenilirliği uygunlaştırıldı.
 • Son derlemelerde ALT + Tab, Vazife Görünümü yahut ek yardım kullanılırken performansı etkileyen bir meseleye değinildi.
 • Bir pencereyi ekranın en üstüne taşırken ek sistem çağırma tecrübesinde birtakım iyileştirmeler yapıldı.
 • Tutturma yardımı aktifken yakalanan bir pencereyi sürüklemenin, sürüklenen pencerenin küçük fotoğrafını içermesi sorunu düzeltildi.
 • Ek yardımda uygulama küçük fotoğraflarında gezinmek için aşağı oku kullanırken, alt satıra ulaştığınızda artık sayfa en üste dönecek.
 • İkincil bir monitörde yahut bir portre modu monitöründe anlık nizamları kullanırken meydana gelebilecek iki kilitlenme düzeltildi.
 • Ekranın soluna ve sağına yapışması için kenar boşlukları biraz daha büyütüldü.
 • Başlat menüsü açıkken klavye kısayollarını kullanarak masaüstlerini değiştirmek, Başlat’ı kapattıktan sonra masaüstünüzün beklenmedik bir biçimde geri dönmesine neden olmamalıdır.

 • Süratli Ayarlar’ın VPN kısmındaki İlişkiyi Kes düğmesini tıkladıktan sonra süreç devam ediyorsa, bağlantı kurmak için İrtibat Kesiliyor’u gösteren bir metin eklendi.
 • Belirtilen IPv4 yollarına sahip Yönetilen VPN profillerinin sık sık kontağının kesilmesi sorunu düzeltildi.

Ekran Okuyucu

 • Ekran Okuyucusu, güç yahut hesap menülerini kullandıktan sonra artık Başlat’taki arama kutusuna atlamayacak.
 • Başlat menüsünün Tüm uygulamalar kısmına geçtikten sonra, Ekran Okuyucusu artık uygulama bilgilerini yanlışsız bir biçimde okuyacak.
 • Çevrimiçi Word’deki Ekran Okuyucusu artık paragraflar ortasında üst ve aşağı ok atarken yeni satırı gerçek bir biçimde okuyacak.
 • Microsoft Word’de tablo girerken Ekran Okuyucusu’nun okumayı durdurmasına yahut imleci hareket ettirebilmesine neden olan bir sorun düzeltildi.
 • Ekran Okuyucusu’nun oturum açma ekranındaki Erişilebilirlik açılır penceresindeki içeriği okuma formu güzelleştirildi.

Başka

 • Kontrast teması kullanırken muhakkak uygulamaların oturum açma penceresindeki geri düğmesinin görünmemesine neden olan bir sorun çözüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir