Windows 11 Eski Tip Sağ Tık Menüsü Nasıl Aktifleştirilir?

Geçtiğimiz ay, altı yıldan fazla bir müddettir kullandığımız Windows 10’dan Windows 11‘e geçiş yaptık. Windows’un bu sürümü ortalanmış başlat menüsüne, misyon çubuğuna, yuvarlatılmış köşelere ve daha fazla görsel yeniliklere sahip. Bunlardan bir tanesi de yeni sağ tık menüsü. Windows 11‘in bu yeni sağ tık menüsü Windows 10’a nazaran daha minimalist bir yapıda ve tam seçeneklere erişmek için ‘Diğer seçenekleri göster’ sekmesine tıklamanız gerekiyor. Birtakım kullanıcılar bu yeniliği yerinde bulurken, kimileri ise ek fare tıklamasını çok hudut bozucu bulabiliyor. Şayet siz de ek fare tıklamasından rahatsız durumdaysanız aşağıdaki metotları uygulayıp eski görünümüne sahip olabilirsiniz.

Bu yeniliği geri almanın şimdi resmi bir prosedürü bulunmuyor. Lakin rastgele bir üçüncü taraf yazılım kullanmadan sağ tık menüsünün tam halini varsayılan olarak düzeltebiliyoruz. Kayıt defteri aracılığıyla sistem evraklarında değişiklik yapmadan ve Windows 11’in toplu güncelleştirmelerinden etkilenmeden kalıcı olarak değiştirebiliyoruz.

Komut İstemi İle

  1. Windows PowerShell yahut Komut İstemi ile Windows Terminal’i açın. Yapacağımız süreç kullanıcı bazında ayarlanacağından ‘Yönetici’ olarak başlatmanız gerekiyor.
  2. Aşağıdaki komutu kopyalayıp Windows Termainal’e yapıştırın ve Enter tuşuna basın.

reg add “HKCUSoftwareClassesCLSID{86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2}” /f /ve

Şayet her şey doğruysa ‘İşlem muvaffakiyetle tamamlandı.’ yazısını göreceksiniz. Bu yazıdan sonra her şeyi kapatın ve oturumu yahut bilgisayarı tekrar başlatın. Rastgele bir sorun oluşmadıysa, eski sağ tık menünüze kavuşmuş olacaksınız.

Alternatif Yol

  1. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni başlatın. Uygulamayı açmak için arama çubuğuna ismini yazabilir ya da ‘Çalıştır’ istemine ‘regedit’ yazıp başlatabilirsiniz.
  2. Uygulamada şu yolu bulun: HKEY_CURRENT_USERSOFTWARECLASSESCLSID akabinde ‘CLSID’ girdisine sağ tıklayıp {86ca1aa034aa4e8ba50950c905bae2a2} adında yeni bir Anahtar oluşturun.
  3. Yeni oluşturduğunuz Anahtar altına da tekrar yeni bir Anahtar oluşturup InprocServer32 ismini verin.
  4. Sağ tarafta bulunan (Varsayılan) verisini çift tıklayıp açın. ‘Değer verisi’ kısmını boş bırakın ve tamam diyerek çıkın.

Kayıt Defteri Düzenleyicisinden çıkıp oturumu yahut bilgisayarı yine başlatın. Her şeyi hakikat yaptıysanız eski sağ tık menüsünü kullanabilirsiniz.

Windows 11’in Varsayılan Sağ Tık Menüsüne Nasıl Döneceğiz?

Windows 11’in yepyeni sağ tık dizaynına geri dönmek isterseniz de Grafiksel yolda oluşturduğumuz {86ca1aa034aa4e8ba50950c905bae2a2} anahtarını Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nden silerek yahut yönetici olarak çalıştırdığınız Windows Terminal‘e şu komutu girerek özgün haline çevirebilirsiniz.

reg delete “HKCUSoftwareClassesCLSID{86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2}” /f

Tekrardan oturumunuzu yahut bilgisayarınızı yine başlatın, menü eski yepyeni görünümüne kavuşacaktır.

Rastgele bir problemle müsabakanız durumunda Technopat Sosyal‘de mevzu açabilir ve dayanak alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.