Windows 11 Otomatik HDR Özelliği Nasıl Aktifleştirilir?

Oyun bilgisayarınız 4K ekranları destekleyebiliyor, lakin görsel kaliteyi geliştirmek istiyorsanız yüksek dinamik aralık (HDR) özelliği sizin için nitekim yararlı olabilir.

HDR ekranlar, ekstra pikselleri daha yüksek çözünürlüklü ekranlarda daha düzgün kullanmak için daha varlıklı, daha canlı bir renk alanı sunuyor. O denli ki bunun için oyununuzun takviye sunması gerekiyor.

Windows 11 işletim sistemi bu sorunu çözmek için Auto HDR (Otomatik HDR) özelliğiyle birlikte geliyor. Yeni özellik, binlerce DirectX 11 ve 12 oyununda ve mahallî olarak HDR’yi desteklemeyen oyunlar için renk aralığını ve parlaklık düzeylerini artırabiliyor.

Windows 11 Otomatik HDR takviyesi, SDR içeriğini otomatik olarak hesaplıyor ve mümkün olduğu halde HDR’ye yakın içerik kalitesine dönüştürmeye çalışıyor. Böylece HDR’yi desteklemeyen oyunları HDR kalitesine yakın biçimde oynamak mümkün.

Koyu renklerin daha koyu ve açık renklerin daha açık görünmesini istemez misiniz? Bu değişiklikleri çalışırken görmek için evvel Auto HDR özelliğini aktifleştirmek gerekli.

Windows 11’de Auto HDR’yi Aktifleştirme

Otomatik HDR dayanağını aktifleştirmek için evvel Windows 11 Ayarlar menüsünü açın. Bunun için Başlat simgesine sağ tıkladıktan sonra ‘Ayarlar’ butonuna tıklayabilir yahut Başlat Menüsü üzerindeki arama kısmına ‘Ayarlar’ yazarak arama yapabilirsiniz.

Auto HDR Takviyesini Denetim Etme

Windows 11 PC’ye bağlı tüm HDR takviyeli monitörler ve TV’ler, teorik olarak Auto HDR modunu kullanmanıza müsaade vermeli. Lakin bazen sıkıntılar yaşanabilirken HDR10 özelliğini destekleyen bir HDMI 2.0 yahut DisplayPort 1.4 ekran kullandığınızdan emin olun. GPU’nuz HDR’yi aktifleştirmek için gerekli çözünürlüğü de desteklemeli: örneğin 60 Hz’de 3840×2160.

Ekranınızın HDR’yi destekleyip desteklemediğinden emin değilseniz, bunu evvel Windows 11 Ayarlar menüsünden denetim edebilirsiniz. Ayarlar menüsünde Sistem > Ekran > HDR’yi seçin, akabinde açılır menüden HDR takviyeli monitörünüzü seçin.

Nasıl Aktifleştirilir?

Ayarlar uygulamasını açıp Sistem > Ekran > HDR’ye tıklayarak Windows 11’de Auto HDR’yi süratli bir halde aktifleştirebilirsiniz.

Açılır menüden HDR takviyeli TV yahut monitörünüzün seçildiğinden emin olun, akabinde seçeneklerinizi görüntülemek için ‘Ekran Özellikleri’ kısmına tıklayın. PC’nizde HDR çıkışını aktifleştirmek için “HDR Kullan” seçeneğini etkin hale getirin. Akabinde Microsoft’un takviye eklediği oyunlarda Otomatik HDR’yi aktifleştirmek için aşağı kaydırın ve “Otomatik HDR (Auto HDR)” seçeneğini faal edin.

Auto HDR’yi Test Etme

HDR’nin oyun görsellerinizde ne kadar fark yarattığını merak ediyorsanız, Auto HDR’yi test etmek için Windows 11’de bulunan bilinmeyen bir bölünmüş ekran özelliğini kullanabilirsiniz. Bölünmüş ekranın bir tarafı oyununuzu yüksek dinamik aralıklı renkler ve parlaklıkla birlikte gösterirken öbür tarafı standart halini gösterecek.

Bunu aktifleştirmek için Başlat menüsüne sağ tıklayın ve ‘Windows PowerShell (Yönetici) seçeneğine tıklayın. Açılan Terminal penceresine “reg add HKLMSYSTEMCurrentControlSetControlGraphicsDrivers /v AutoHDR.ScreenSplit /t REG_DWORD /d 1” yazın ve Enter tuşuna basın.

Farkı görmek yahut ekran manzarası almak için bu noktada oyununuzu (Auto HDR takviyesi ile) başlatın. Özelliği devre dışı bırakmak için Terminal penceresine tekrar girin ve ekranınızı olağana döndürmek için “reg delete HKLMSYSTEMCurrentControlSetControlGraphicsDrivers /v AutoHDR.ScreenSplit /f” yazın ve Enter’a basın.

Auto HDR Dayanaklı Oyunlar

Otomatik HDR, makul DirectX 11 ve 12 oyunlarında göreceğiniz renkleri yükseltmek için tasarlandı ve her oyunda mevcut değil. Bilgisayarınızda bu fonksiyon faal olduğunda bir oyun başlattığınızda sağ üst kısımda bir bildirim görünecek.

Bu noktada desteklenmeyen oyunlarda HDR kullanmak için bir prosedür yok. Ayrıyeten takviyeli oyunların resmi bir listesi bulunmuyor. Microsoft, binlerce DirectX 11 ve 12 oyununun Otomatik HDR ile birlikte çalışması gerektiğini söylüyor.

Oyununuzu birinci çalıştırdığınızda Otomatik HDR çalışmıyorsa, özelliği aktifleştirmek için oyundan büsbütün çıkın ve tekrar başlatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.