Windows 11’de Linux için Windows Alt Sistemi Nasıl Kurulur?

Microsoft, birinci olarak 2016’da Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi ile sunulan Linux için Windows Subsystem (Windows Subsystem for Linux) yoluyla bir nebze de olsa Linux uyumluluğu sundu. Ancak yardımcı programın bu birinci sürümü, Microsoft tarafından geliştirilen geliştirilmiş Linux uyumlu bir çekirdek kullandığı için eksiksiz değildi. Öte yandan Microsoft, Haziran 2019’da işletim sisteminin yerleşik Hyper-V hipervizörü aracılığıyla tam Linux çekirdeğini direkt Windows 10’a dahil ederek WSL 2 ile bunu değiştirdi.

WSL’yi yüklemek; çeşitli hizmetleri manuel olarak etkinleştirmeyi, yardımcı programı indirmeyi ve Windows’tan fazla takviye almadan yükleme yapılabilen karmaşık süreçler içeriyordu. Lakin bu, Windows 10’un sonraki sürümleriyle değişti ve Windows 11’in de gelmesiyle birlikte, hafif bir sanal makine ortamında çeşitli Linux dağıtımlarını kullanmaya imkan sağlayan bir hâl almaya başladı.

1. Sürece başlamak için Windows PowerShell yahut CMD Komut İstemi‘ni kullanabilirsiniz ancak hangisini açarsanız açın, yapacağımız süreçler olağan kullanıcıya kapalı olacak. Hesap tipinizin yönetici olduğundan emin olun ve sonrasında uygulamayı başlatırken sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır deyin.

Windows 11 Subsystem suramı – kodlama kısmı.

2. PowerShell açıldıktan sonra aşağıda yer alan kodu girerek enter tuşuna basın.

wsl –install

Yönetici olarak PowerShell’i (örneğimizde gösterildiği gibi) yahut Komut İstemi’ni başlattığınızı varsayarsak, bu komut WSL’nin güvendiği hizmetleri otomatik olarak etkinleştirmeli, yardımcı programı indirmeli ve de çalışması için gereken her şeyi yüklemelidir. Ayrıyeten, varsayılan olarak tek anakartlı bilgisayarlardan kurumsal sınıf sunuculara kadar her şeyde bulunabilen tanınan bir Linux dağıtımı olan Ubuntu‘yu indirir ve kurar.

Bu kısımda sorun yaşıyorsanız Technopat Sosyal‘de mevzu açabilirsiniz.

Windows 11 Susbsystem komut uygulama.

3. Bilgisayarınızı yine başlatın. WSL’nin kurulduğunu ve bilgisayarınızı yine başlattıktan sonra kullanıma hazır olacağını bildiren bir bildirim görünmelidir. Sisteminizi çabucak yine başlatmanız gerekmez, lakin yapmazsanız, WSL yardımcı programla bir dahaki sefere rastgele bir şey yapmaya çalıştığınızda yine başlatılması gerektiğini size hatırlatacaktır. Bu yüzden uygun olan en kısa müddette sisteminizi tekrar başlatın.

4. WSL tarafından istendiğinde bir kullanıcı ismi ve şifre girin. Bunlar sadece WSL için kimlik bilgileriniz olacaktır.

Windows 11 subsystem wsl bilgileri

Bu sürecin akabinde bu usulde bir yazı görüyorsanız (İngilizce yahut Türkçe olarak görünebilir): “The requested operation requires elevation” veya  “İstenen süreç yükseltme gerektiriyor” yapmanız gereken süreç:

“wsl –install” girerseniz ve aşağıdaki üzere bir yanılgı bildirisi görürseniz, bunun nedeni yönetici olarak PowerShell yahut Komut İstemi çalıştırmamanızdır ve WSL’yi yüklemek istiyorsanız bunu yapmanız gerekir. Uygulamaların yönetici olarak nasıl çalıştırılacağına ait bilgi için birinci adıma bakabilirsiniz.

Windows 11 Subsystem yönetici olarak çalıştırmalı

Bütün bunların haricinde farklı dağıtım kurmak isteyenleri duyar üzereyiz. Bakalım bu türlü bir şey mümkün mü?

Windows 11’de farklı Linux dağıtımları nasıl kurulur?

Ubuntu, Linux için Windows Subsysten ile birlikte kurulan varsayılan Linux dağıtımıdır. Fakat Microsoft’un özelliğiyle uyumlu tek Linux “aroması” değildir. Kendi varsayılan kullanıcı arayüzleri, evvelden yüklenmiş yardımcı programları ve öbür özellikleri ile alternatif Linux dağıtımlarını kurmanın iki yolu var: komut satırı aracılığıyla yahut Microsoft Mağazası aracılığıyla.

Usul 1: Komut Satırı ile Linux Dağıtımı Yükleme

Komut satırı -Windows PowerShell yahut Komut İstemi- alternatif dağıtımları kurmakta bize tahlil sunuyor. Aşağıda yer alan kodu girerek sürece başlayabilirsiniz.

wsl –list –online

Komutun “wsl” kısmı, Linux için Windows Subsystem’ı kullandığımızı, “list” kısmı, desteklenen Linux dağıtımlarının bir listesi olduğunu ve “online” belirteci, zati sahip olduklarımız yerine Microsoft‘un sunduğu dağıtımları belirtir. Bu komut, komut satırı aracılığıyla kurulabilecek dağıtımların listesini göstermekte.

Windows 11 Subsystem dağıtım listesi

Yeni bir dağıtım kurmak için aşağıdaki kodu yazarak enter tuşuna basın

wsl –install -d

Bu komut, Linux için Windows Subsystemine evvelki komutla listelenen dağıtımlardan birini yüklemesini söyler. Örnek görselde Kali Linux’ü görebilirsiniz.

Windows 11 Kali Linux dağıtım

Sistem 2: Microsoft Store ile Linux Dağıtımı Yükleme

Windows 11 Subsystem kurmak için ikinci bir tekniğimiz de yer alıyor. Üstte da okudğunuz üzere şahsen Microsoft’un resmi mağazası imdadımıza yetişiyor. Yapılması gerekenleri sırasıyla uygulayarak sürece başlayalım.

Windows 11 Subsystem Microsoft Store

Komut istemi yahut PowerShell ile uğraşmak istemiyorsanız bu adımı tercih edebilirsiniz. Lakin ona kıyasla birazcık daha fazla uğraşmanız gerekecek. Yeniden de temel bir işletim sistemi yükleme sürecini hayal edebilirsiniz. Başlat menüsünde “Microsoft Store” olarak aratarak direkt uygulamayı açabilirsiniz. Şayet ki Microsoft Store açılmıyor ise tahlilli mevzumuza bakabilirsiniz.

Mağaza açıldıktan sonra arama kutucuğuna “Linux” yazarak ilerleyin. Kurmak istediğiniz dağıtıma tıklayın. Mağaza sayfasını açtıktan sonra Al diyerek inmesini sağlayın.

Windows 11’de GUI tabanlı Linux yazılımı nasıl kullanılır?

WSL birinci etapta Linux komut satırı arayüzlerine erişim sağlıyordu. Bu durum tecrübeli kullanıcılar için çantada keklik -elverişli- bir entegerasyon hizmeti olarak ön plana çıktı. Ancak bu işlerle yeni yeni haşır neşir olan kitle için WSL’nin birinci halinin hayli zorlayıcı durumda olduğunu söylemek yanlış olmaz. İnsanların Windows alternatifi açık kaynaklı bir işletim sistemini fiyatsız olarak kullanabilmeleri de Microsoft’un işine gelmediği için bu biçimde bıraktığı düşünülebilir. Ancak bu durum artık değişti ve Windows’ta Linux grafik kullanıcı arabimi yani (GUI) uygulamalarına erişim yetkisi verildi. Şimdiyse gelin yapacağımız süreçlerin akabinde GUI tabanlı Linux yazılımını hazır hâle getirelim.

Adım 1 – Aşağıdaki kod ile WSL’yi güncelleyin

Windows 11 WSL güncellemesi

wsl –update

Bu komut yardımcı program aracılığıyla GUI uygulamalarını kullanabilmeniz ismine Windows 11 Subsystem için güncelleme yapılmasını sağlayacaktır. Ayrıyeten Microsoft’un bu özelliği sırf WSL 2 aracılığıyla sunduğunu unutmayın. Not: Yardımcı programın birinci yinelemesi hala Windows’un kendisinden açıkça başka olan grafik tabanlı olmayan arabirimlerle sonludur.

Adım 2 – WSL’yi tekrar başlatın

Bu komutu yazarak WSL’yi yine başlatın:

wsl –shutdown

Adım 3 – GPU için uygun sürücüyü yükleyin

Microsoft, ekran kartı üreticilerinin uygun şoförleri için direkt irtibatlar vermekte. Laptop kullanıyorsanız Intel dahili ekran kartı, masaüstü/laptop üzerinde AMD / NVIDIA ekran kartlarına sahipseniz uygun ilişkilere gidin.

Adım 4 – Kullanmak istediğiniz yazılımı yükleyin

Üst kısımda anlattığımız iki formülden bir adediyle istediğiniz dağıtımı kurduğunuzdan emin olun ve bu adıma o denli devam edin. Aksi taktirde yerleşik olan özelliklerle hudutlu kalacaksınız.

Adım 5 – Uygulamayı çalıştırın

Bütün süreçler bittikten sonra uygulamayı çalıştırın ve Linux’u deneyimlemeye başlayın. Adımları uygularken sorun yaşamanız durumunda gerek yorumlar gerekse Technopat Toplumsaldan bahis açarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Bütun bu makalenin içeriği; Linux için Windows Subsystem kullanmak için gereksiniminiz olan birinci adımlardır. Satır odaklı araçlara ve Linux’un kendine has özelliklerine alışmak biraz vakit alabilir, lakin bu özellik Linux ve Windows tabanlı yazılımları ahenk içinde kullanmayı her zamankinden daha kolay hale getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir