Wireless İsmi ve Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Uzun bir müddettir hayatımızda olan kablosuz modem ve router’lar, kutudan çıktıkları üzere varsayılan bir wireless ismi ve şifresine sahip oluyor. Birçok kullanıcı da WiFi ismi ile şifresini değiştirmeyi bilmediği için bu bilgileri her seferinde aygıt altındaki etikete bakarak öğreniyor.

Kullanıcılar her aygıtı için bir sefer bu bilgileri girse de konut ve ofislerdeki konuklarınız için her seferinde bu zahmeti çekmek epeyce gereksiz. Bu rehberimizde tam olarak bu sorunu ele alarak WiFi isim ve şifresini değiştirmeyi anlatacağız.

Rehberimizde TurkNet’in sunduğu Zyxel marka VMG3625-T50B modelini kullanacağız. Lakin birçok router, access point ve modemde bu süreçler misal olduğundan, rehberimizden tam manasıyla yararlanabileceksiniz.

Kablosuz ağımızın ismini ve şifresini değiştirmek için öncelikle modem / router arayüzüne erişmemiz gerekiyor. Bunun için de artık tarayıcılarımızdan standartlaşan 192.168.1.1 yahut 192.168.0.1 IP adreslerinden birine girmeniz gerekiyor. Bu her aygıt için farklı olduğundan bir defaya mahsus aygıtınızın altından yahut CMD üzerinden ipconfig komutunu yazarak ulaşabilirsiniz.

Aygıtınız ulaşılamayacak bir yerdeyse, CMD üzerinden öğrenmeniz en kolayı olacaktır. Bunun için Windows + R kombinasyonu ile Çalıştır’ı açıp CMD yazarak Enter’a basmanız, akabinde ipconfig komutunu yazmanız kâfi.

Komutu girip Enter’a bastıktan sonra karşımızda birden fazla sonuç çıktı. Bu sonuçlar ortasında Default Gateway yazan kısım modeminizin arayüz IP adresidir. Artık tarayıcınıza çıkan sonucu yazarak modem arayüzüne erişebilirsiniz. Zyxel VMG3625-T50B için bu adres 192.168.1.1 olduğundan bu IP üzerinden ilerliyorum.

IP adresimizi girdikten sonra modemin arayüzüne eriştik. Modem güvenlik emelli bizden kullanıcı ismi ve şifre istiyor. Bu şifre çoklukla yeniden aygıtınızın altında mevcut olacaktır. Bilgilerinizi girdikten sonra modem arayüzüne girişiniz onaylanacaktır.

Artık tüm ayarlarıyla aygıtımızın arayüzü karşımızda. Bu kısımda WiFi Ayarları yazan kısımda mevcut kablosuz ağ ismimiz ve şifremizi görüyoruz. İsim ve şifre değişimi için Zyxel VMG3625-T50B modelinde kelam konusu bloktaki ok tuşuna basmak kâfi. Lakin bunun dışında sağ üstteki 3 yatay çizgi butonundan sırasıyla Ağ Ayarı -> Kablosuz seçeneğiyle de birebir menüye ulaşabilirsiniz. Bu Zyxel dışındaki modem ve router’lar için de benzeri isimlendirmeye sahip.

Ulaştığımız menüde 2.4 GHz ve 5 GHz ağları için farklı başka isimlendirme yapabiliyoruz. Kimi modemlerde tek ağ üzerinden iki frekansın da yayını yapılabilse de başka farklı yayın yapılmasını daha mantıklı buluyorum. Bu sebeple rastgele bir ayara dokunmadan “Kablosuz Ağ Adı” kısmından 2.4 GHz ilişkimizin ismini değiştirerek sürece başlayabiliriz. Belirleyeceğiniz isim ekseriyetle sorun çıkartmasa da Türkçe karakter kullanımı ve boşluk kullanımı kablosuz aygıtlarda bazen sorun çıkartabiliyor. Bu sebeple bu kurallara uygun isim belirlemeniz her vakit en meselesiz tecrübesi yaşatacaktır.

5 GHz ağımızın ismini değiştirmek için de “Bant” seçeneğinden 5GHz seçeneğini seçerek isim değişikliği sürecinizi yapabilirsiniz.

Süreç 2.4 GHz ayarlarında olduğu üzere büsbütün birebir ilerliyor. Ben “Zyxel_5GHz” olan ismi “ASIMDEMIR_5GHz” olarak değiştiriyorum. Siz de bu noktada kendi isminizi belirleyerek ayarı kaydedin.

Artık geldik şifre değişikliğine. Zyxel, isim değişikliği yaptığımız ekranın alt kısmına WiFi şifresi için bir pencere eklemiş. Bu alanda kablosuz ağımızın güvenlik modunu ve şifresini belirliyoruz.

Güvenlik modumuz halihazırda WPA2-PSK seçili. Siz de bu ayarı seçerek kablosuz ağınızı dış ataklara karşı daha tesirli hale getirebilirsiniz. Şifre değişikliği için de “Şifre” alanına istediğimiz şifreyi yazarak Uygula butonuna basıyoruz. Zyxel modem için bu süreç 2.4 GHz ve 5 GHz için farklı başka yapılmalı.

Yazının başında bahsettiğimiz üzere Zyxel VMG3625-T50B ana arayüz ekranında daha kolay bir ayar sunuyor.

Bu ekran gördüğünüz üzere daha kolay bir kullanım sunuyor. Her iki ağımız için de isim ve şifre belirleyerek Kaydet butonuyla süreci tamamlayabilirsiniz.

Ayrıntılı ekranda ise Zyxel bize kanal seçimi ve bant genişliği seçimi sunuyor. WiFi performansında ve ilişkisinde sorun yaşıyorsanız, bu seçenekler size istediğiniz kanal ve bant genişliğini seçme talihi sunuyor.

Wireless kanalları, modem yahut router aygıtlarınızın arayüzüne erişerek yahut varsa taşınabilir uygulamalarına erişerek yapılabilir. Ayarlar ve menüler ekseriyetle her aygıtta benzerlik gösteriyor. Biz de TurkNet’in bize sağladığı Zyxel VMG3625-T50B modem üzerinden Wi-Fi kanal değişikliğini anlatacağız.

Her modem ve router için taşınabilir uygulama olmadığından, web tarayıcısından arayüze erişerek bu süreci gerçekleştireceğiz. Öncelikle modem yahut router aygıtınızın arayüzüne erişmek için, kullanılan ağ geçidi IP adresini girmeniz gerekiyor. Bu IP’ye aygıtınızın altındaki etiketten yahut CMD’ye ipconfig yazarak ulaşabilirsiniz.

Zyxel VMG3625-T50B modemimiz 192.168.1.1 ağ geçidini kullanıyor, bu sebeple Google Chrome’un URL kısmına 192.168.1.1 yazarak (kendi modeminizin ağ geçidini kullanmalısınız) Enter’a basıyoruz. Karşımıza kullanıcı ismi ve şifre istenen bir ekran geldi. Burada, yeniden modeminizin altında yer alan etiketteki bilgileri girin ve arayüze erişim sağlayın.

Arayüze eriştikten sonra, menülerden Kablosuz yahut Wireless yazan kısmı bulmalısınız. Bu her modemde emsal yerlerde bulunuyor. Bu menüleri Ağ Ayarları ana menüsünün altında bulabilirsiniz.

Karşımıza kablosuz ağ ayarlarımız geldi. Burada gördüğünüz üzere 2.4 GHz ağımız için halihazırda 4. kanal ve 20 MHz bant genişliği kullanılıyor. Biz 20/40MHz seçeneğini seçsek de, aygıtımız otomatik olarak 20 MHz aralığını tercih etmiş. Wi-Fi kanalı noktasında ise 4. kanal kalabalık olduğundan, boş kanallardan birine geçiş yapmamız gerekiyor. Üstte da gördüğümüz üzere 8. kanal boştu ve 8. kanala geçiş yaparak ayarlarımızı kaydediyoruz.

Burada 8. kanalı seçmemizin sebebi, büsbütün ortamdaki modemlerin başka kanalları kullanmasından kaynaklanıyor. Yani boş kanallarda olmamız, frekans karışıklığını önleyerek kablosuz internet performansımızı olumsuz etkilemeyecek.

Sizin bu noktada kendi ortamınızdaki kanalları taramanız ve en uygun kanala geçiş yapmanız gerekiyor.

Daha ayrıntılı bilgi için: Wireless Kanalı Nedir, Neye Nazaran Seçilmelidir?

TurkNet’te faturanıza taksitle, her temas tipini destekleyen Zyxel modem alabilirsiniz

TurkNet, mevcut modem ve router’larından şad olmayan kullanıcılar için modem ve router satış hizmeti sunuyor. Bu sayede eserin internet tipinizle uyumlu olup olmadığı bilmenize gerek kalmadan satın alım yapabiliyorsunuz.

Örneğin TurkNet, hem VDSL/ADSL hem de Gigafiber (1000 Mbps) hizmeti ile tam uyumlu olan Zyxel VMG3625-T50B modelini faturaya ek olarak 12 taksitle 732 TL’ye yahut kredi/banka kartına peşin olarak 625 TL’ye müşterileriyle buluşturuyor. Toplamda 4 adet anteni bulunan bu modem, kullanıcıların Wi-Fi çekmeme kederini sonlandırmayı amaçlıyor.

Şimdi TurkNet müşterisi değilseniz ve bir modeminiz de yoksa, Modemli Abonelik cinslerine göz atabilirsiniz. Pekala TurkNet abonesi olmak için ne yapmanız gerekiyor?

TurkNet GigaFiber nedir?

Türkiye’nin başarılı servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kendi altyapısıyla kullanıma açtığı TurkNet GigaFiber hizmetini 99.90 TL’ye sunuyor. Üstelik vaat edilen 1000 Mbps’e kadar olan sürat sadece download yani indirme suratında değil, upload yani yükleme suratında da kullanıcıların hizmetine sunuluyor.

TurkNet GigaFiber hizmeti, TurkNet’in öbür hizmetlerinde olduğu üzere taahhütsüz bir hizmet ve farklı bir operatörden geçmeniz durumunda taahhüt cayma bedelinin bir kısmı da TurkNet tarafından karşılanıyor. Adresinizde TurkNet GigaFiber olup olmadığını öğrenmek için çabucak altyapınızı sorgulayabilir, akabinde aboneliğinizi online olarak başlatabilirsiniz.

Zyxel VMG3625-T50B ile IPv6 ayrıcalığı

TurkNet artık kullanıcılarına IPv6 teknolojisini sunmaya başladı. Zyxel modeme sahip tüm kullanıcılar kademeli olarak bu teknolojiye geçmeye başladı. Çok kısa bir müddet içerisinde başka tüm kullanıcılar da bu teknolojiden faydalanabilecek.

Örneğin TurkNet’in satış listesinde olan Zyxel VMG3625-T50B modem de IPv6 takviyesine sahip. TurkNet müşterisi değilseniz, çabucak müracaat adımlarını tamamlayarak ve Zyxel modeminizi temin ederek siz de IPv6 dünyasına giriş yapabilirsiniz.

Nasıl TurkNet’li olurum?

TurkNet’li olmak için birinci olarak internet hizmeti almak istediğiniz adreste altyapı sorgulama yapmanız gerekiyor. Bu sorgu sonucunda altyapınızda alabileceğiniz azamî suratı görebilir ve aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

Türkiye’nin başarılı internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kullanıcılarına oturdukları yerden kolay ve zahmetsiz müracaat imkânı tanıyor. Bu noktada müracaat adımlarınızı da dijital olarak 3 adımda gerçekleştirebiliyor ve süreçleri Online Süreç Merkezi’nden takip edebiliyorsunuz. Bu sayede abonelik süreci anlık olarak Online Süreç Merkezi veya TurkNet Taşınabilir Uygulaması üzerinden takip edilebiliyor.

Pekala tüm bu etaplar nasıl gerçekleştiriliyor? Tüm bu süreçler için “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” isimli makalemize göz atabilirsiniz.

Halihazırda bir internet aboneliğiniz varsa, aboneliğinizi iptal ettirmeden kolay kolay TurkNet’e geçebilirsiniz. Nasıl mı?

Farklı operatörlerden TurkNet’e nasıl geçilir?

TurkNet, diğer operatörlerden geçmek isteyen kullanıcılar için, mevcut aboneliklerini iptal ettirmeden TurkNet’e geçiş kolaylığı sunuyor. Süreçlere başlamadan evvel, TurkNet ile alabileceğiniz tarifeyi, altyapı sorgulaması ile öğrenebilirsiniz.

TurkNet başvurusu öncesi altyapı nasıl sorgulanır?

Türkiye’nin önde gelen internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, internet başvurusu öncesinde altyapınızın hangi teknolojiyi desteklediği ve hangi suratı desteklediğini belirten bir altyapı sorgulama sistemine sahip. Bu sistem sayesinde adresinizdeki altyapının ADSL/VDSL ya da Fiber olup olmadığını ve desteklediği azamî suratı görebilirsiniz.

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi iki halde çalışıyor; adres ile sorgulama ve sabit telefon numarası ile sorgulama. Altyapı sorgulaması hakkında daha fazla ayrıntı için “TurkNet Altyapı Sorgulaması Nasıl Yapılır?” makalemize ve görüntümüze göz atabilirsiniz.

Altyapımızı sorguladığımıza nazaran, gelelim operatör değiştirme süreçlerine.

Müşteriler internet sitesindeki müracaat adımlarını uygulayarak yahut telefon üzerinden müracaat usulünü kullanarak TurkNet’e geçişleri için birinci adımı atıyor. Akabinde TurkNet, müşteriler için tüm geçiş sürecini yöneterek zahmetsiz bir geçiş süreci sunuyor. Bu sayede size ayrılan mevcut portu kaybetme riski olmadan ve internetiniz neredeyse hiç kesilmeden geçiş yapabiliyorsunuz.

Bununla birlikte, TurkNet’e geçen kullanıcıların mevcut internet servis sağlayıcı operatörlerindeki cayma bedellerinin 120 TL’si de TurkNet tarafından ödeniyor.

Sizin hiç yerinizden kalkmanıza gerek yok. Mevcut internet aboneliğinizi iptal etmeden TurkNet’e geçiş yapabilirsiniz. Birinci olarak müracaatınızı yapıyorsunuz, akabinde kurye ile kapınıza gelen operatör değişikliği dokümanlarını imzalamanız kâfi. TurkNet, sesli onayınızı aldıktan sonra değişiklik talebinizi operatörünüze iletiyor ve 48 saat içerisinde bu talebe karşılık verilerek geçişiniz tamamlanıyor.

Farklı operatörlerden geçiş süreci de daha evvel anlattığımız “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” rehberimizdeki ile emsal ilerliyor. Abonelik başvurusu süreçlerine geçmeden evvel altyapı sorgulaması yaparak geçebileceğiniz tarifelere ve kullanabileceğiniz sürat ölçüsüne göz atabilirsiniz. Şayet Kablonet, Superonline fiber yahut Vodafone fiber altyapısı üzerinden hizmet alıyorsanız direkt geçiş süreci olmuyor. Operatör değişikliği için hizmetinizi iptal ettirip, altyapınızın uygunluğuna nazaran TurkNet’e müracaat yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.