ABD ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 6,6 büyüdü


class=”cf”>

ABD Ticaret Bakanlığı, nisan-haziran dönemine ilişik Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verisine ilişkin ikinci tahminleri deklare etti.

Buna nazaran, ABD’de GSYH senenin ikinci çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 6,6 arttı.
Söz mevzusu dönemde GSYH verisinde yukarı yönlü revizyona gidilirken, piyasa beklentisi ekonominin ikinci çeyrekte yüzde 6,7 büyümesi yönündeydi.

Ülkenin GSYH verisine ilişkin temmuz ayında piyasaya çıkan öncü verilerde, ekonominin senenin ikinci çeyreğinde yüzde 6,5 yetiştiği kaydedilmişti.

İLK ÇEYREKTE YÜZDE 6.3 BÜYÜMÜŞTÜ

Ülke ekonomisi senenin ilk çeyreğinde ise yüzde 6,3’lük gelişme performansı göstermişti.

Devam eden ekonomik toparlanma, işletmelerin tekrardan açılması ve Kovid-19 salgınına karşı devam eden hükümet destekleri, ikinci çeyrek GSYH artışında belirleyici oldu.

Bu dönemde ABD ekonomisindeki büyümede, kişisel tüketim harcamaları, konut dışı durağan yatırımlar, ihracat ile eyalet ve yerel yönetim harcamalarındaki artışın hususi yığın yatırımları, konut dışı durağan yatırımlar ve federal hükümet harcamalarındaki düşüşle dengelenmesi etkili oldu. Aynı dönemde ithalat da artış gösterdi.

class=”cf”>

İkinci çeyreğe ilişik GSYH’deki revizyonda ise konut dışı durağan yatırımlar ve ihracattaki yukarı yönlü revizyonların hususi yığın yatırımları, konut durağan yatırımları ile eyalet ve yerel yönetim harcamalarındaki aşağı yönlü revizyonlarla dengelenmesi belirleyici oldu.

Yılın ikinci çeyreğine ilişik kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi yüzde 6,4’ten yüzde 6,5’e revize edildi. Gıda ve enerji harcamalarının hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış ise yüzde 6,1 olarak korundu.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir