Afet bölgelerinde yaralar TOKİ eliyle sarılıyor


class=”cf”>

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), tüm naturel afetlerde olduğu benzer halde yangından sonrasında da yaraların sarılması için idarenin yapı inşaatı sorumluluğunu yerine getirdiğini bildirdi.

TOKİ’den meydana getirilen yazılı açıklamada Türkiye’nin dört bir yanında toplumsal konuttan kentsel dönüşüme, toplumsal donatıdan millet bahçesine kadar bir oldukça proje hayata geçirilirken, bir taraftan da zelzele, sel, heyelan ve yangın benzer halde afetlerden sonrasında ev ve iş bölgeleri ziyan olan vatandaşların yaralarının sarılmış olduğu açıklandı.
Afetlerden sonrasında inşaat yapım işleri TOKİ tarafınca yürütülürken, gerçek sahibi belirleme, borçlandırma yada afetzedelere sözleşme imzalatma benzer halde işlemler ise öteki ilgili kurumlarca gerçekleştirildiği kaydedilen açıklamada, bu kapsamda Elazığ ve Malatya’da yapımını tamamladığı zelzele konutlarını oldukça kısa bir sürede teslim eden TOKİ’nin, Giresun’da yaşanmış olan sel sonrası konut ve dükkanların inşasına başladığı, Dereli ve Doğankent’teki projelerin tamamlanma aşamasına geldiği, İzmir depreminden etkilenen bölgelerde de inşa çalışmalarının hızla devam etmiş olduğu bildirildi.

YANGINDAN ETKİLENEN BÖLGELERDE YAPIMINA BAŞLANAN EVLERİN

TOKİ, Rize’de yaşanmış olan sel ve heyelanların peşinden ilçe ve köylerde yeni konutların inşa çalışmalarına başlandığını bildirdi.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bütün naturel afetlerde olduğu benzer halde yangından sonrasında da yaraların sarılması için TOKİ, yapı inşaatı sorumluluğunu yerine getiriyor. Bunun haricinde borçlandırma, sözleşme imzalatma ve gerçek sahibi belirleme benzer halde öteki işler ise görevli ilgili öteki kurumlar tarafınca yerine getiriliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda afetler sonrası ilk saatlerde çalışmalarına süregelen TOKİ, yanan bölgelerde evlerini kaybeden vatandaşlar için bölgesel mimariye uygun, ahırı, deposu, bahçesi olan köy evleri projeleri hazırlayarak inşaatlara başladı.

TOKİ tarafınca yapımına başlanan evlerin 1 yılda tamamlanarak vatandaşlara teslim edilmesi hedefleniyor.”

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir