Almanya ekonomisi güç kazanmıştır – Güncel Haberler


class=”cf”>

Destatis’in nihai verilerine nazaran, Almanya’da mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH), bu senenin ikinci çeyreğinde bundan önceki çeyreğe kıyasla yüzde 1,6 arttı. Böylece Destatis, 30 Temmuz’da öncü verilerle açıklamış olduğu yüzde 1,5 gelişme oranını yukarı yönlü revize etmiş oldu.

Geçen senenin ikinci çeyreğine nazaran ise ülkenin GSYH’si yüzde 9,4 büyüdü.

İstatistik Ofisi, Alman ekonomisinin ikinci çeyrekte genişlemesinin ana sebebi olarak artan hane halkı tüketim harcamalarını gösterdi. Hane halkı tüketimi ikinci çeyrekte mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış olarak bundan önceki çeyreğe nazaran yüzde 3,2 arttı.

Kamu harcamaları Kovid-19 salgınında teşvik paketlerinin etkisiyle ikinci çeyrekte yüzde 1,8 artarken, Alman ekonomisinde normalde tutarlı bir gelişme faktörü olan inşaatta durağan ana para oluşumu yalnız yüzde 0,3 artış gösterdi.

Avrupa’nın en büyük, dünyanın dördüncü ekonomisi olan Almanya ekonomisi, senenin ilk çeyreğinde yüzde 2 küçülmüştü.

Destatis, Almanya’da toplam istihdamın bu senenin ikinci çeyreğinde 2020’nin aynı çeyreğine nazaran yüzde olarak değişmeyerek (4 bin kişi artarak) averaj 44,7 milyon kişi bulunduğunu da belirtti.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir