Almanya ekonomisi güç yitirdi – Son Dakika Haberler


class=”cf”>

IHS Markit, ağustos ayına ilişkin öncü PMI verilerini deklare etti. Buna nazaran, Avrupa ekonomisinin lokomotif ülkesi Almanya’da temmuzda 62,4 puan bileşik PMI, ağustosta 60,6 puan olarak tespit edildi. Bu da Haziran 2021’den beri en düşük kıymet olarak kayıtlara geçti. Beklenti endeksin 62,2 puana gerilemesi yönündeydi.

Temmuzda 61,8 olan hizmet sektörü PMI verisi ağustosta 61,5’e gerileyerek, son 2 ayın en düşük seviyesine indi.

İmalat sektörü PMI ise temmuzda 65,9 iken ağustosta 62,7’ye indi. Söz mevzusu sayı son 7 ayın en düşük kıymeti olarak kayıtlara geçti. Beklenti imalat endeksinin 65 puana düşmesi yönündeydi.

İmalat ve hizmet sektörleri, Alman ekonomisinin 3’te 2’sinden fazlasını oluşturuyor.

PMI verisinde 50 puan yukarısı büyümeyi işaret ederken, 50 puan altı daralmayı gösteriyor.

“HİZMET SEKTÖRÜ TALEBİN ARTMASIYLA EKONOMİK BÜYÜMEDE İTİCİ GÜCÜ İMALATTAN DEVRALDI”

class=”cf”>

IHS Markit ekonomisti Phil Smith, mevzuya ilişkin değerlendirmesinde, Almanya’da ekonomik büyümede toparlanma temmuzdan beri yavaşlamış olsa da verilerin üçüncü çeyrekte ikinci çeyrekteki yüzde 1,5’den daha güçlü bir büyümeye işaret ettiğini belirtti.
Smith, “(Üçüncü çeyrekte güçlü gelişme) Bu, üretim seviyelerinin tedarik darboğazları sebebiyle genişleyemediği ve şirketlerin üstün dereceli maliyet artışlarının baskısı altında kalmış olduğu imalat sektöründe daha oldukça yavaşlama emarelerine karşın gelecek.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Almanya’da hizmet sektörünün talebin artmasıyla ekonomik büyümede itici gücü imalat sektöründen devraldığını belirten Smith, şirketlerin maliyet baskısıyla karşı karşıya olmasına karşın istihdam piyasasının süratli toparlanmasının “cesaret verici” bulunduğunu kaydetti.
Salgının niçin olduğu esenlik ve ekonomik kriz sonucu 2020’de yüzde 4,9 küçülerek 10 senedir devam eden büyümesi bocalayan Alman ekonomisinin bu yıl yüzde 4’e yakın büyümesi umut ediliyor.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir