ASELSAN’ın minyatür bombası yeni kabiliyetlere kavuşuyor


class=”cf”>

ASELSAN, seri üretim emekleri devam eden minyatür bombaya yeni kabiliyetler kazandırıyor.

AA muhabirinin almış olduğu bilgiye nazaran, minyatür bomba, hava platformundan çoklu taşıma salanıyla atılabilen, sert ve yumuşak kara hedeflerine karşı kullanılabilen INS/GPS güdümlü bir cephane olarak geliştirildi.

100 kilometre menzile haiz minyatür bomba, maliyet etkin bir seçenek oluştururken düşük ikincil hasara haiz bulunuyor.
Delici etkinliğiyle 1 metre kalınlığındaki duvarı delebilen minyatür bomba için Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile seri üretim sözleşmesi imzalandı.

ASELSAN, minyatür bomba projesiyle birlikte akıllı çoklu taşıma salanı da geliştirdi. Bu sayede F-16 uçaklarının kanat altlarına dörder tane minyatür bomba taşıyan birer çoklu salan yerleştirilebiliyor. Toplam 8 cephane 8 değişik hedefe angaje edilebiliyor.

Bu salanla birlikte Türkiye’de ilk kez yerli pnömatik salan sitemi de geliştirilmiş oldu. Söz mevzusu gelişmenin peşinden silahlı ve taarruzi insansız hava araçlarına yönelik yeni pnömatik akıllı salan varyant çalışmalarına da başlandı.

HAREKETLİ HEDEFLERE KARŞI ETKİLİ

ASELSAN minyatür bombanın seri üretim çalışmalarını sürdürürken bu kez mühimmatın varyantları üstünde çalışmalara başlandı.
Kızılötesi arayıcı başlıklı “Man-in-the-Loop” özellikli minyatür bomba (IIR Minyatür Bomba) varyantı 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2021) sergilendi.

Kızılötesi arayıcı başlık yardımıyla minyatür bomba önceki varyantta olduğu benzer halde yalnız hareketsiz hedeflere değil, hareketli hedeflere karşı da etkili bir cephane olacak. IIR Minyatür Bomba ile ek olarak INS/GPS’in yerlileştirilmesi hedefleniyor.

Man-in-the-Loop özelliğiyle pilotla mühimmatın etkileşimi sağlanırken anlık olarak hedef güncellenmesi mümkün olacak.

ATILDIKTAN SONRA DA KONTROL PİLOTTA

İlk varyantta bırakıldıktan sonrasında nokta hedefe giden bir minyatür bomba varken, yeni varyantta pilotla etkileşime giren bırakıldıktan sonrasında denetim edilebilen bir cephane ortaya çıkacak.

Kızılötesi arayıcı başlıklı minyatür bomba için ASELSAN öz kaynaklarıyla tasarım süreci devam ediyor. Tasarımın tamamlanmasıyla yer ve uçuş testleri gerçekleştirilecek. Yeni varyantın kısa sürede envantere kazandırılması amaçlanıyor.

Patlamaya kadarki yol haritaları ve patlama tesiri değişik olan minyatür bomba varyantları aynı patlama gücüne haiz bulunuyor.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir