Balıkçılıkta av sezonu başlıyor! TZOB Genel Başkanı Bayraktar’dan mühim ikazlar


class=”cf”>

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 1 Eylül’de başlamış olacak av sezonuna ilişkin yapmış olduğu yazılı açıklamada, balıkçıların verimli bir sürem geçirmelerini diledi.

Türkiye’nin uzun sahil şeridi, yaygın iç suları ve nehirleriyle mühim balıkçılık kaynaklarına haiz olduğuna işaret eden Bayraktar, “Ancak üç tarafı denizlerle çevrili, 8 bin 333 kilometrelik kıyı şeridine haiz olan devletimizde su ürünleri sektöründe mevcut potansiyelin tam olarak değerlendirdiğini söylemek mümkün değil.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Bayraktar, su ürünleri üretimine ilişkin istatistiklere değinerek, 2020’de senelik bazda yüzde 6,1 azalışla 785 bin 811 ton üretim gerçekleştiği, toplam üretimin yüzde 46,3’ünün avcılık, yüzde 53,6’sının yetiştiricilik kanalıyla elde edilmiş olduğu bilgisini verdi.

Su ürünleri avcılığının 2010’da 485 bin 939 ton bulunduğunu yalnız bu rakamın 2020’de yüzde 25 azaldığını belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

class=”cf”>

“Avcılık kanalıyla meydana getirilen toplam üretim 364 bin 400 ton, yetiştiricilik üretimi de 421 bin 411 ton olarak gerçekleşti. Su ürünleri avcılık üretimi 2020’de bundan önceki yıla nazaran yüzde 23,2 azalırken, yetiştiricilik yüzde 4,8 artış gösterdi. 2020’de deniz balıklarının türlerine nazaran dağılımı incelendiğinde, hamsi balığı 171 bin 253 ton ve yüzde 58,6 payla en yüksek oranda avlanan balık olmuştur. Hamsi balığını 26 bin 804 ton ile çaça ve 22 bin 743 ton ile sardalya takip etmektedir.”

“KİŞİ BAŞINA TÜKETİM DÜNYA ORTALAMASININ ÜZERİNE ÇIKARILMALI”

Bayraktar, Türkiye’de kişin başına düşen su ürünleri tüketiminin dünya averajının altında olduğuna dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

“2020 senesinde hamsi avcılığı da bundan önceki yıla nazaran yüzde 37,7 azaldı. Aynı yıl kişi başına balık tüketimimiz 6,2 kilogramdan 6,7 kilograma çıkarak yüzde 8 arttı yalnız devletimizde kişi başı su ürünleri tüketimi dünya averajının altında. Balıkçılıkta arz-talep dengesi oluşturularak, sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması gerekir. Tüketimin artırılması için başta fiyat istikrarı sağlanmalı, eğitim ve tanıtım emekleri yaygınlaştırılmalıdır. Hayvansal protein temininde mühim yeri olan balık avcılığının çevreye negatif etkilerinin en düşük seviyelerde tutulması önemlidir. Çünkü ekosistemdeki tahribatlar gelecek nesillerin refahını tehlikeye sokmaktadır.”

class=”cf”>

Türkiye’de su ürünleri avcılığının kıyı balıkçılığına dayandığını hatırlatan Bayraktar, altyapı yetersizliği sebebiyle açık deniz balıkçılığı yapılamadığını ve av baskısının kıyı sularda yoğunlaştığını bildirdi.

Bayraktar, son yıllarda avcılık üretim miktarının azaldığına işaret ederek, “Sektörün geleceği açısından sürdürülebilir avcılığın sağlanması şarttır. Bu amaçla stokları koruyucu ve geliştirici yönde çalışmaların ve araştırmaların yapılması ve koruma denetim çalışmalarına öncelik verilmesi gerekir.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

class=”cf”>

“KURALLARA UYULMALI”

Su ürünleri üretiminin sürdürülebilirliği için avcıların kurallara uyması icap ettiğinin de altını çizen Bayraktar, şunları kaydetti:

“Denizlerde ve iç sularda yapılacak ticari ve amatör amaçlı su ürünleri avcılığına yönelik düzenlemeleri içeren tebliğlerle Tarım ve Orman Bakanlığı bu mevzuda mühim emekler yapmıştır. Su ürünleri avcılığında yer, zaman, tür, boy, ışık kullanımı ve avlanma mesafesi benzer halde getirilen yasaklar ve kontroller su ürünleri üretiminin sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşımaktadır.”

class=”cf”>

Bayraktar, su ürünlerine yönelik mevzuatlarda düzenleme yapılması çağrısında bulunarak, balıkçıların av yasaklarına ve tebliğle getirilen düzenlemelere uymasının sağlanması icap ettiğini beyan etti.

Sürdürülebilir su ürünleri üretimi için lüzumlu stratejilerle kısa, orta, uzun vadeli fiil planları ve hedefler belirlenmesi gerektiğine dikkati çeken Bayraktar, şu değerlendirmelere yer verdi:

“Kaynakların verimli kullanılabilmesi için su ürünleri eğitim merkezleri kurulmalı, yetiştiricilik, avcılık ve Ar-Ge emekleri daha oldukça desteklenmeli, sektörde örgütlenme yapısı kesinlikle güçlendirilmelidir. Balıkçılık sektöründe ürünlere yönelik dondurma, tuzlama, konserve, paketleme ve işleme tesislerinin sayılarının artırılması sektöre ekonomik katkı elde edecektir.”

class=”cf”>

Bayraktar, yeni avlanma periyodunun bolca ve verimli kazançlar getirmesi dileğinde bulunmuş oldu.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir