Birleşik Krallık’tan flaş Türkiye açıklaması! Tarih verdiler…


class=”cf”>

Birleşik Krallık İhracat Bakanı Graham Stuart, Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA) devam eden ikili ticareti güvence altına almak adına mühim bulunduğunu belirterek, “Hem Türk hükümeti hem de biz ticari iş birliğini güçlendirmek için yeni alanlar geliştirmenin oldukça büyük potansiyeli olduğuna inanıyoruz. İşte bu yüzden gelecek yıl daha kapsamlı bir STA’yı görüşme edeceğiz.” dedi.

Stuart, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, AB ile anlaşmanın peşinden Türkiye ile STA yapmaktan dolayı son aşama mutlu olduklarını ifade ederek, 2019’a kadar son 10 yılda ticaret hacminin yüzde 70 büyüdüğünü ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin 20 milyar sterline ulaştığını söylemiş oldu.

STA’nın, devam eden ikili ticareti güvence altına almak adına mühim bulunduğunu belirten Stuart, “Hem Türk hükümeti hem de biz ticari iş birliğini güçlendirmek için yeni alanlar geliştirmenin oldukça büyük potansiyeli olduğuna inanıyoruz. İşte bu yüzden gelecek yıl daha kapsamlı bir STA’yı görüşme edeceğiz. Çünkü Birleşik Krallık ve Türkiye’nin ortaklık içinde daha fazlasını yapabileceğine inanıyoruz.” dedi.

İkili ticaret hacminin gelecek yıllarda nerelere ulaşacağını tahmin etmenin zor bulunduğunu vurgulayan Stuart, “Türkiye’de ileri mühendislik alanında oldukça iyi işlerin yapıldığını görüyorum. TOGG’u ziyaret ettim, oradaki ekip ile tanıştım. Dünya lideri olabilecek bir halde hibrit teknoloji kullanan bir roket şirketi ve uzay ajansı Delta V’nin başkanı ile tanıştım. Mevcut üretim ve geleceğin teknolojisinin o denli oldukça alanı var ki bence bu alanlarda Birleşik Krallık’ın yüksek teknoloji kapasitesi ile Türk girişimciliği ve becerisinin birleşimi oldukça daha fazlasını yapabileceğimiz anlamına geliyor. İkili ticaret hacminin gelecek yıllarda büyüyeceğinden inanırım.” şeklinde konuştu.

“ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ İSTASYONU KURMA DENEYİMİMİZ ÇOK ÖNEMLİ OLACAK”
Graham Stuart, iklim değişikliği ve küresel ısınmanın insanlığın karşı karşıya kalmış olduğu en büyük zorluklardan bulunduğunu aktararak, Birleşik Krallık hükümetinin, bu yıl Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’na (COP26) ev sahipliği yapacağını bildirdi.

class=”cf”>

Suart, “Elektrikli vasıta şarj istasyonu kurma deneyimimiz, İstanbul ve ötesinde iklim değişikliği ile savaşım hedeflerine ulaşmak için oldukça mühim olacak. Bu, Türkiye’de elektrikli vasıta üreten TOGG benzer halde firmalara pazar yaratmak açısından da mühim. İklim değişikliği ile ilgili meselelerde birlikte yapabileceğimiz bir oldukça şey var. Ortak paydaya haiz olduğumuz bir oldukça alan, yakın güvenlik ve müdafa ortaklığımız ve bunların yanı sıra NATO müttefikliğimiz de var.” ifadelerini kullandı.
Büyük Türk firmalarının Birleşik Krallık’a yatırım yapma arzularını görmekten dolayı son aşama mutlu bulunduğunu ifade eden Stuart, şunları kaydetti:

“Birleşik Krallık olarak, AB’de iken mümkün olmayan küresel pazarlara açılıyoruz. Bu nedenle Türk firmalarının küreselleşebileceği eşi benzeri olmayan bir üs olduğumuzu düşünüyorum. Birleşik Krallık’ta küresel pazarlara erişiminizin yanı sıra dünyanın önde gelen sınır ötesi finans merkezine ve Avrupa’nın en iyi üniversite sistemine erişiminiz de olur. Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla İngiltere’de operasyonlarını başlatmak yada genişletmek isteyen daha oldukça start up ve teknoloji girişimleri bulunduğunu da görüyoruz.”

“TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR GÜÇ”
Birleşik Krallık İhracat Bakanı Stuart, iklim değişikliği, yaşlanan nüfus ve mobilitenin geleceği benzer halde sorunlarla baş edebilmek için bir oldukça alanda teknolojik ilerlemeye gereksinim bulunduğunu dile getirerek, Birleşik Krallık’ta pandemi döneminde dahi girişim sermayesi yatırımlarının arttığını, bunun güçlü bir ekonomik öneme haiz bulunduğunu söylemiş oldu.

class=”cf”>

Yenilik ve hızla gelişen teknolojinin iklim değişikliği, esenlik imkanlarının iyileştirilmesi ve karşılaşılan sorunları çözmek için eleştiri öneme haiz bulunduğunu vurgulayan Stuart, “Bu kadar oldukça Türk firmasına ev sahipliği yapmaktan ve İngiltere’de eğitim görmüş Türk insanının daha sonrasında İngiltere’de ortak yatırım yapma ihtimalinin daha yüksek olmasından dolayı mutluyuz.” ifadesini kullandı.

Stuart, Türkiye’nin mühim bir güç bulunduğunu belirterek, “Türkiye’nin ihracatının mühim seviyede arttığını görüyoruz. Türk halkının azmi görülmeye kıymet. Tüm alanlarda zenginleşiyor ve daha internasyonal hale geliyor. Türkiye oldukça cazip bir pazar. İşte bu yüzden Türkiye’de yatırım icra eden oldukça sayıda büyük İngiliz oyuncu görüyoruz, gelecekte daha fazlasını yapmaları için onları teşvik edeceğim.” dedi.

class=”cf”>

Dünyada emisyonları azaltmak ve net sıfır için yasa çıkaran ilk büyük ekonomi olduklarını aktaran Stuart, “1990 yılından bu yana emisyonlarımızı öteki tüm G20 ülkelerinden daha oldukça azalttık. Böylece emisyonların kesilmesinde dünyaya liderlik ediyoruz. Hem yurt içinde bu zorluğun üstesinden gelecek teknolojileri geliştirmeye hem de bu çözümleri başka bölgelere ihraç etmek için Türkiye de dahil olmak suretiyle yurt dışındaki ortaklarla birlikte çalışıyoruz.” diye konuştu.

“TÜRKİYE İLE BİRLİKTE YAPABİLECEĞİMİZ DAHA ÇOK ŞEY OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”
Graham Stuart, Türkiye’de iş icra eden İngiliz firmalarının bayağı fazla uzmanlığı bulunduğunu, Türkiye ile beraber yapabilecekleri daha oldukça şey bulunduğunu düşündüklerini, Türkiye tarafında da insansız hava araçları ve otonom sistemler alanında büyük bir uzmanlık bulunduğunu, bu yüzden ortaklıkların yalnız hükümet düzeyinde değil, hem de işletmeler içinde da teşvik edilmesi icap ettiğini düşündüklerini söylemiş oldu.

class=”cf”>

Stuart, ABD ile Çin arasındaki ticari gerilim ve korumacılıkta artış olduğuna dikkati çekerek, “Ticaret engellerini azaltmanın her iki tarafın da refahını artıracağına güçlü bir halde inanıyoruz. Korumacılık, kulağa hoş geliyor. Ama bunu yaptığınızda tüketicileriniz kaybeder ve işletmeleriniz daha azca rekabetçi hale gelir. Ancak rekabete açık olmakla işletmelerinizin dünya standartlarında çözümler üretmeye teşvik edilmesini sağlayabilirsiniz.” dedi.

Açık bir küresel ticaret sisteminin faydasının uzmanlaşma olduğuna işaret eden Stuart, “Son birkaç on yıla bakarsanız, insanlık tarihinde asla olmadığı kadar süratli bir halde daha oldukça insanoğlunun yoksulluktan kurtulduğunu gördük. Bu, Çin, Hindistan ve öteki ülkelerin küresel pazara girmesiyle gerçekleşti. Artan refahın koşullarını oluşturan, küçük ülkelerin ve büyük blokların aynı işlem görmüş olduğu küresel kurallara dayalı bir sistem ile gerçekleşti.” diye konuştu.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir