Çalışma hayatındaki Suriyeliler için meydana getirilen anket sonuçlandı: Yüzde 93’ü meslek sahibi


class=”cf”>

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ekibi tarafınca hazırlanan rapor için 12 ilde toplam 15 bin 617 Suriyeli, 4 bin 169 Türk vatandaşı ve 1.537 işverenden oluşan 3 değişik kesime yönelik anket yapılmış oldu. Anket sonuçlarına nazaran Suriyelilerin yüzde 93’ü bir meslek sahibi olmasına karşın yalnız yüzde 55.8’i bir işte çalışıyor ve bu kişilerin neredeyse tamamı kayıt dışı olarak istihdam ediliyor.

KALMAYA SICAKLAR

Raporda yer edinen verilere nazaran, çabalama hayatında ve toplumsal hayatta bir mesele yaşamadığını ifade eden Suriyelilerin bir oldukça Türkçe konuşabildiğini belirtmiş kişiler. Suriyelilerin eğitim düzeyi arttıkça, fena çabalama şartlarına maruz kalma olasılıkları azalıyor. Bu bulgular, Suriyelilerin ekonomik ve toplumsal hayata uyum sağlaması bakımından dil kursları ve meslek edindirme kurslarının öneminin altını çiziyor olsa da, çabalama kapsamında ankete katılan Suriyelilerin yalnızca yüzde 15’i, Türkiye’ye geldiğinden beri herhangi bir kursa katıldığını belirtiyor. Buna karşılık minimum bir meslek edindirme kursuna katıldığını belirten 10 Suriyeli’den yalnızca 6’sı katıldıkları kurslar yardımıyla öğrendikleri mesleği icra edebilecek yetkinliği kazandığını belirtiyor. Raporda, “Bu veriler, Türkiye’de karşılaştıkları zorluklara karşın Suriyelilerin yüzde 79’unun Türkiye’de kalmaya sıcak baktığını belirtmesi ile beraber değerlendirildiğinde, ilgili kursların iyileştirilmesi ve istihdam piyasası ile bağlantılarının güçlendirilmesi daha da mühim bir mevzu haline gelmektedir” tespiti yer aldı.

İŞVERENLERİN YÜZDE 13’Ü

class=”cf”>

Raporda işverenlerle ilgili anketten çıkan sonuçlar da şu şekilde değerlendirildi: “Proje kapsamında uygulanan ankete katılan Türk işverenler içinde oldukça küçük bir kesimin, yüzde 13.3’ünün, halihazırda yada geçmişte Suriyeli istihdam etme deneyimi olduğu görülüyor. Firmaların yüzde 70’inden fazlasının istihdam ettikleri çalışanlarını tanıdık vasıtasıyla bulmuş olduğu göz önünde bulundurulduğunda, Suriyelilerin bu firmalarda istihdam edilme potansiyelinin fazlaca düşük olduğu düşünülüyor. Ayrıca, açık pozisyonu bulunduğunu belirten işverenlerin yarısının, işyerine uyumda karşılaşılabilecekleri zorluklar ve kültürel farklılıklar benzer halde nedenlerden dolayı bu açık pozisyonları için Suriyeli istihdam etmeyi düşünmediklerini belirtmiş olması, mültecilerin işgücü piyasasına entegrasyonundaki bariyerlere yönelik mühim ipuçları barındırıyor.”

‘İŞ İMKÂNI ARTABİLİR’

class=”cf”>

TÜRK vatandaşlarına Suriyelilerin istihdam piyasası üstündeki tesirleri sorulduğunda, yarısından fazlası, bir başka deyişle yüzde 55.3’ü, Suriyelilerin işlerini kaybetmelerine niçin olduklarını ve iş bulmayı zorlaştırdıklarını belirtti. Buna paralel olarak her 3 Türk vatandaşından 2’si Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri halinde kendileri için iş bulma imkânlarının artacağı görüşünü dile getirdi.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir