Çevreye duyarlı elektrikli araçlar TEKNOFEST’te yarışacak


class=”cf”>

TEKNOFEST’ten meydana getirilen açıklamaya nazaran, Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları ile gene bu yıl TÜBİTAK tarafınca ilk kez düzenlenen Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları, tasarımından teknik donanımına kadar gençler tarafınca hazırlanan elektrikli araçların mücadelesine sahne olacak.

Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları, “Elektromobil (Batarya Elektrikli)” ve “Hidromobil (Hidrojen Enerjili)” olmak suretiyle iki kategoride düzenleniyor. Türkiye’de ve yurt haricinde öğrenim gören tüm üniversite öğrencilerinin katılabildiği Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda başvuruda bulunan 111 takımdan yarışma alanına katılmaya hak kazanan 67’si şampiyonluk mücadelesi için gün sayıyor.

TÜBİTAK tarafınca bu yıl ilk kez düzenlenen Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’na ise Türkiye ve KKTC’deki lise ve dengi okullarda eğitim gören öğrenciler ile BİLSEM ve Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nin, bilim merkezlerinin lise seviyesindeki öğrencileri katılıyor.

Liseli gençler içinde alternatif ve temiz enerji kaynakları mevzusunda farkındalık oluşturmak, öğrencilere teknik, mesleki ve ekip emek vermesi deneyimi kazandırmak ve elektrikli araçların Türkiye’de gelişimi için teknik destek ve insan deposu yetiştirmeyi amaçlayan yarışmada takımlardan; tek koltuklu ve 4 tekerli konseptte ortaya çıkardıkları araçların yarışta 65 dakika içinde 5 turu tamamlaması umut ediliyor. 99 takımın başvuruda bulunmuş olduğu yarışmada üç aşamalı değerlendirme sürecini tamamlayan 40 ekip en iyisi olmak için yarışıyor.

BAŞARILI GENÇLERE HEM HAZIRLIK DESTEĞİ HEM ŞAMPİYONLUK ÖDÜLÜ TEKNOFEST’TEN

Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç ve Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda değerlendirme aşamasında “Gelişme Raporunu” ve peşinden “Teknik Tasarım Raporunu” başarıyla tamamlayan takımlara toplam 25 bin TL’lik hazırlık desteği veriliyor.

“Elektromobil” ve “Hidromobil” kategorilerinde, enerji tüketimi hesaplanarak meydana getirilen Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda final sıralamasına nazaran verilen ödüller birincilik için 50 bin TL, ikincilik için 40 bin TL, üçüncülük için ise 30 bin TL olarak belirlendi.

class=”cf”>

Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda da dereceye giren takımlardan birincileri 30 bin TL, ikincileri 20 bin TL, üçüncüleri ise 10 bin TL değerinde ödüller bekliyor.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek final yarışı ile kazananların belirlenmesinin peşinden dereceye giren takımlar ödüllerini 21-26 Eylül’de Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek TEKNOFEST’te alacak.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir