Çukurova’dan 14 ülkeye meyve fidanı


class=”cf”>

Türkiye’nin mühim ziraat merkezlerinden Çukurova’da, narenciye, kiraz, şeftali, Trabzon hurması, muz ve ceviz benzer halde ürünlerin fidanları yetiştirilerek yurtdışına gönderiliyor. Adana Tarım ve Orman Müdürlüğü verilerine nazaran 2018’de 500 bin tane olan ihracat, 2019’da salgının kısmi negatif etkisiyle 150 bin tane olarak gerçekleşti. Geçen yıl 900 bin tane fidanı dünya piyasasına sunan Adanalı üreticiler, bu yıl 1 milyonu geçme hedefiyle çalışıyor.

İÇ PİYASA DA HAREKETLİ

Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, AA muhabirine, kaliteli, hastalıklara dayanıklı, verimli ürün için sertifikalı fidancılığın büyük öneminin bulunduğuna işaret etti. Adana’nın sertifikalı fidancılıkta ülke ihtiyaçlarının yanında dünya pazarında da iddiasını artırdığına işaret eden Tekin, Azerbaycan, Libya, Özbekistan, Hollanda, Gürcistan, Irak, Arnavutluk, İngiltere, Karadağ, Fas, Cezayir, Lübnan, Tunus, KKTC’nin ihracatta öne çıktığını belirtti. Tekin, şunları söylemiş oldu: “Geçen yıl averaj 900 bin tane fidan bu saydığımız ülkelere ihracat edilmiştir. Bundan da averaj 3 milyon dolar gelir elde edilmiştir. Bu yıl 1 milyonun üstünde bir ihracat bekliyoruz. Bu ihracat, iç piyasayı da hareketlendirmekte. Fidan aslına bakarsak görünmeyen fakat tarımda ciddi bir katma kıymeti olan bir sektör. İnşallah bu sektörü daha da geliştirerek hem ülkemize hem de dış piyasaya sertifikalı ve kaliteli fidan ulaştırmak istiyoruz.”

KOLAYLIK SAĞLANMALI

class=”cf”>

Fidan üretim ve ihracatı icra eden Beta Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Tanrıver de fidan üretiminin yoğun emek isteyen bir sektör bulunduğunu belirtti. ve şunları söylemiş oldu: “Fidancılık, dünyada da Türkiye’de de oldukça gelişti. Eskisi benzer halde çekirdeği at, fidanı üret değil. Hepsinin anaçları artık laboratuvar koşullarında üretiliyor. Fidan, toprak, su, iklim koşullarına yönelik ve gideceği yerin değişkenliğe nazaran elde ediliyor. Bu da ürünün gittiği yerdeki başarısını arttırıyor. Ülkemizin fidancılığı, üreticilerin birbirleriyle kavga etmek yerine tatlı bir rekabet ortaya koymasıyla daha üst seviyelere yükselmeye başladı. Üretim arttıkça dünya pazarı açılıyor.” Tanrıver, sektörün ihracatta daha rekabetçi olabilmesi için dünyada yeni ıslah edilen türlerin anaçlarının ülkeye girişlerinde kolaylık sağlanması icap ettiğini de belirtti.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir