Depozito uygulamasına TESK’ten destek geldi


class=”cf”>

Palandöken, yazılı açıklamasında, çevre duyarlılığı oluşturulmasının önemine işaret etti. Zorunlu depozito uygulamasına dikkati çeken Palandöken, “Esnaf ve sanatkarlar toplumu olarak son zamanlarda yaşanmış olan naturel felaketlerin tekrar tekrarlanmaması, çevre duyarlılığının artırılması ve ülke ekonomisinin kazanması adına geri dönüştürülebilir atıklara depozito uygulanmasını destekliyoruz” ifadelerini kullandı. Ulusal depozito sisteminin zaman kaybedilmeden hayata geçirilmesinin oldukça mühim bulunduğunu vurgulayan Palandöken, şu değerlendirmede bulunmuş oldu: “Zorunlu depozito sisteminin doğru işleyebilmesi için perakende sektöründe etkinlik gösteren tüm işletmeler sattığı ürünün depozitosunu almakla yükümlü olmalı.

Zorunlu depozito uygulamasının tüm yükü esnafın sırtında olmamalı. Ulusal depozito sisteminin zaman kaybedilmeden hayata geçirilmesi oldukça mühim. Çünkü doğada çözünmeyen şişe, kapak, pipet, poşet, balon benzer halde plastiklerin çevreye atılması gittikçe daha büyük faciaları getiriyor. Türkiye’de yılda 20 milyar tane içecek ambalajı kullanılıyor.” Palandöken, mecburi depozito uygulaması tam anlamıyla hayata geçirildiğinde denizlerin, toprağın, havanın, suyun, ormanların ve kentlerin temiz kalırken geri dönüşüme kazandırılan atıklar yardımıyla ülke ekonomisine milyarlarca lira depozito katkısı sağlanacağını bildirdi.

Bu uygulamadan tam randıman alabilmek için yalnız küçük esnafın değil, tüm işletmelerin uygulamaya uyum sağlaması icap ettiğini belirten Palandöken, ilköğretim sıralarından başlayarak toplumun tüm kesimlerinin bu mevzuda bilinçlendirilmesi icap ettiğini kaydetti.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir