Dönüş yolculuğu devam ediyor! Yeni sistemle geçişler tamamen değişti


class=”cf”>

Edirne Valisi Ekrem Canalp’in talimatıyla gurbetçilerin, yurt dışına çıkışlarında rahat etmeleri ve bekleme sürelerini uygun bir alanda geçirmeleri için Kapıkule Sınır Kapısı’nda iki yıl ilkin hayata geçirilen park sistemi yardımıyla geçmiş yıllardaki vasıta kuyruklarına tanık olunmuyor.

Yaklaşık 45 dönümdeki 1750 vasıta kapasiteli park alanı yardımıyla sınır kapısı yolunda oluşan kuyrukların önüne geçiliyor. Kapıkule’de uygulanan park sistemi yurt haricinde yaşayan Türklerin işlemleri için bekleyişleri esnasında rahat zaman geçirmelerine olanak sağlıyor.

Bu alanda Edirne Valiliğinin ikramlarının yanı sıra gurbetçiler Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) kurduğu dinlenme alanları ve çocuklar için oyun parkurlarında zaman geçiriyor. Gurbetçiler bu alandaki beyazperde salonu, langırt, masa tenisi, satranç ve penaltı atışı benzer halde genç ve küçüklere yönelik oyun ve aktivite alanlarında güzel zaman geçirirken sıralarını bekliyor. “Sıla Yolu” projesi kapsamında Hasene Sosyal Yardımlaşma Derneği de gurbetçilere bu alanda maske, dezenfektan, çay, kahve ve su ikramlarında bulunuyor.

class=”cf”>

Dönüş yolculuğu devam ediyor Yeni sistemle geçişler tamamen değişti

 

“DAHA ÖNCE YOLDA TEK SIRA HALİNDE BEKLİYORDUK”

Belçika’ya dönen İlhan Şahin, Kapıkule’de AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, iznini Konya’da geçirdiğini söylemiş oldu.

İzin bitişi dönüş yoluna geçtiğini özetleyen Şahin, “Kapıkule’ye ulaştık. Daha önceki senelerde birazcık düzensizlik vardı. Güzel alanlar oluşturulmuş bu alanda. Çocuklar için aktivite alanları, tuvaletler, zaman geçirme alanları güzel olmuş. Daha ilkin yolda tek sıra halinde bekliyorduk, kargaşalık oluyordu. Jandarmanın kontrolünde tek sıra halinde sınır kapısı önünde oluşturulan alana alıyorlar kimse kimsenin önüne geçme fırsatı olmuyor. Şimdi daha güzel olmuş.” diye konuştu.

Dönüş yolculuğu devam ediyor Yeni sistemle geçişler tamamen değişti

class=”cf”>

Samsun’da tatilini geçiren Dursun Soykan da sınır kapısı önünde oluşturulan park alanını oldukça beğendiğini beyan etti. Gurbetçi olarak 41 senedir gelip gittiğini özetleyen Soykan, organizasyonu oldukça beğendiğini alanda adil bir sistem oluşturulmasının kendilerini sevindirdiğini beyan etti. Almanya’ya giden İsmail Sağdıç ise sırada rahat şekilde beklediklerini belirterek, “Çok güzel olmuş. Her şey güzel, mescit var, oyun alanları var. Çocuklar sıkılmıyor, rahatça zaman geçiriliyor. Her şey düşünülmüş.” dedi.

class=”cf”>

Dönüş yolculuğu devam ediyor Yeni sistemle geçişler tamamen değişti

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir