E-ticaret işlemleri Anadolu’da terfi etti – Haberler


class=”cf”>

ALIŞVERİŞ süreçlerindeki kolaylık, yüzlerce ürünü aynı anda değerlendirme imkanı, süratli teslimat ve kolay iade seçeneklerinin yanı sıra salgının da etkisiyle e-ticaretin her geçen gün yükselişini sürdürdüğünü belirten E-ticaret Altyapı Sağlayıcıları Derneği (EDER) Kurucu Üyesi ve Projesoft CEO’su Yüksel Eminoğlu, Türkiye’de barındırdıkları nüfus düşünüldüğünde büyük şehirlerin e-ticarette ilk sıralarda yer alsa da son dönemde küçük Anadolu kentlerinden meydana getirilen çevrim içi alışverişlerde oransal olarak büyük bir artış yaşandığına dikkati çekti. Eminoğlu, Türkiye genelinde hızla artan e-ticaretin vergiden istihdama kadar ekonomiye mühim katkılar ürettiğini belirtti.
56 MİLYAR TL

Eminoğlu, e-ticaret veri izleyici kurumların rakamlarına nazaran 2020’de yerel işletmelerden meydana getirilen e-ticaret harcamalarının 216 milyar TL’ye ulaştığını aktararak, 1.9 milyonluk istihdam elde eden online ticaretin toplam vergi gelirlerine katkısının da 56 milyar TL’ye yaklaştığını kaydetti. Büyük kentlerin yanı sıra Türkiye’nin kırsal bölgelerinde de online alışverişin halk tarafınca benimsendiğinin görüldüğünü ifade eden Eminoğlu, şunları kaydetti: “2020 senesinde maksimum e-ticaret işlem artışının yaşandığı 5 ilin baz etkisiyle sırasıyla Hakkâri, Muş, Kırşehir, Bitlis ve Yozgat olduğu görülüyor. Bu kentlerden meydana getirilen online alışverişlerde bundan önceki senenin aynı dönemine nazaran Hakkâri’de yüzde 77, Muş’ta yüzde 63, Kırşehir’de yüzde 59, Bitlis’te yüzde 52 ve Yozgat’ta yüzde 47 artış yaşanmış. Anadolu’nun dijital imkanlara görece uzak kalan bu illerinde ilerleyen dönemde gelişecek altyapı ile işlem hacmi oransal olarak daha da artacaktır. Kırsal kesimlerden e ticarete gösterilen bu ilgi gelecek günlerde daha dikkat çekici rakamlar göreceğimizin sinyallerini veriyor. Bilişim ve yazışma teknolojileri gelişmişlik endeksi zayıf olan bu illerde e ticarette gözlenen yükseliş, mühim işaretler taşıyor. Bölgeler arası dijital erişim olanaklarının artması ve güncel bilişim altyapılarının Anadolu’nun tüm bölgelerinde daha yaygın hale gelmesiyle kırsal kesimden meydana getirilen online alışverişler daha da terfi edecektir.”

‘EKOSİSTEM HIZLI GENİŞLİYOR’

class=”cf”>

YÜKSEL Eminoğlu, Türkiye’de 2019’dan bu yana e-pazaryerleri üstünden faaliyette bulunan işletme sayısının 4 kat attığını belirtti. Türkiye’de ülke içindeki online ticaretin payının 2017 ve 2018 yıllarında yüzde 2.5 ve yüzde 4.1 bulunduğunu hatırlatan Eminoğlu, “2020 yılı için yüzde 21’ler civarına kadar çıktığını gördük. İnternetten alışverişlerde Anadolu kentleri dahil tekstil, giyim, ayakkabı, elektronik eşya ve gezim-konaklama harcamalarının ilk sıralarda bulunduğunu görüyoruz. Türkiye’de yerel e-ticaret ekosistemi hızla genişliyor” ifadelerini kullandı.

class=”cf”>

VERİ GÜVENLİĞİ ÖNEM TAŞIYOR

HEM makro ekonomiye, hem yerel işletmelere hem de alıcılara büyük katkı ve avantajlar elde eden e-ticarete olan bu güçlü talebin sürdürülebilir olmasında veri güvenliğinin en mühim konuların başlangıcında geldiğine dikkati çeken Yüksel Eminoğlu, “Satıcılar için de alıcılar için de e ticarette güvenlik altyapısı dirimsel önem taşıyor. Biz Türkiye’nin ilk PCI DSS Level 1 internasyonal geçerlilik sertifikalı e-ticaret alt yapısını sunuyoruz ve hem işletmeler hem de tüketiciler açısından e ticaretin güvenli bir halde sürdürülmesine destek sağlıyoruz” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir