ECB tutanakları: Üyeler faiz oranlarına ilişkin sözle yönlendirmeyi tartıştı


class=”cf”>

ECB Yönetim Konseyi’nin 21-22 Temmuz’da Frankfurt’ta gerçekleştirdiği para politikası toplantısının tutanakları yayımlandı.
Konsey üyelerinin değerlendirmelerinin yer almış olduğu tutanaklarda, üyelerin, varlık alım programlarının mevcut konjonktürde devam etmesini istediği ve faiz oranlarına ilişkin sözle yönlendirme dahil bankanın yeni stratejisinin uygulanması mevzusunda oldukça yoğun bir münakaşa yaşadıkları ortaya çıktı.

Tutanaklar, üyelerin, fiyat artışları ve enflasyonu yakından takip ettiklerini ve yeni sözle yönlendirmede ECB’yi kredibilitesini zedeleyebilecek uzun politika taahhüdüne zorlamasından kaygı duyduklarını ortaya koydu. Üyelerin faiz oranlarında yeni bir sözle yönlendirme üstünde tartıştığı aktarılan tutanaklarda, üyelerin faiz oranlarına ilişkin yönlendirmenin revize edilmesinin icap ettiğini vurguladığı aktarıldı.

Tutanaklarda, “Üyelerin büyük bir çoğunluğu, revize edilmiş sözle yönlendirme teklifini destekleyebileceklerini belirtti. Aynı zamanda, birkaç üye revize edilen sözle yönlendirme teklifinin endişelerini yeterince ele almadığı için çekincelerini sürdürdü.” ifadesine yer verildi.

class=”cf”>

Alman ve Belçikalı merkez bankası başkanlarının faiz oranların artmayacağını öngören sözle yönlendirmelere karşı çıkmış olduğu tutanaklarda yer aldı. Üyelerin, Delta varyantının ekonomiye etkisine karşı endişelerini dile getirdiğinin anlatıldığı tutanaklarda, varyantın, ekonomik toparlanmada yeni belirsizlikler ortaya çıkardığı ifade edildi. ING Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, tutanaklara ilişkin değerlendirmesinde, “En son ECB tutanakları, en azından temmuz ayında ECB’nin aklındaki tek şeyin yeni sözle yönlendirme bulunduğunu ve varlık alımlarının azaltılması olmadığını doğruluyor. 2021 yazı açıkça güvercinlerin yazı oldu.” ifadesini kullandı.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir