Ekonomiye güven 3 senenin zirvesinde


class=”cf”>

Ekonomik güven endeksi temmuzda geçen senenin aynı ayına nazaran yüzde 11,1 artışla 38 ayın zirvesi olan 100,1 kıymetini görmüş oldu.

AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden derlediği bilgiye nazaran, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endeks olan ekonomik güven endeksi, Haziran 2018’den bu yana ilk kez “genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği” gösteren 100 seviyesinin üzerine çıktı.

Endeks, jeopolitik gelişmeler, spekülatif kur atakları, ABD-Çin ticaret savaşı ve Brexit gelişimleri ile yeni tip koronovirüs (Kovid-19) salgını benzer halde tüm dünya ekonomilerine negatif yansıyan olayların etkisiyle Haziran 2018’den bu yana eşik kıymeti olan 100’ün altında seyrediyordu.

Özellikle salgının yarattığı belirsizliklerin etkisiyle Nisan 2020’de 58,4 değerine kadar gerileyen endeks, ekonomi yönetimince alınan önlemler ve bilhassa tüketici kesime sağlanan desteklerin etkisiyle toparlanma sürecine girdi ve geçen yılı 94,7 seviyesinde tamamladı.

Yeni yıla aşılama çalışmalarının da pozitif etkisiyle güçlü süregelen endeks, ocakta 96,2, martta 98,9, mayısta 92,8 ve haziran da 97,8 kıymetini aldı.
Aşılama çalışmalarındaki başarıların yanında temmuzda süregelen tekrardan normalleşme süreciyle ivmelenen endeks, söz mevzusu ayda geçen senenin aynı ayına nazaran yüzde 11,1 artışla 100,1 değerine çıkarak, 38 ayın en yüksek seviyesini görmüş oldu.

“EKONOMİYE DUYULAN GÜVENİN KALICI OLACAĞINI GÖREBİLİRİZ”

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Şener, AA muhabirine yapmış olduğu değerlendirmede, ekonomik güven endeksinin son üç senelik dönemde ilk kez eleştiri kıymet olan 100 seviyesinin üzerine çıktığını söylemiş oldu.

Endeksin 100’ün üstünde olmasının ekonomiye ilişkin iyimserliği gösterdiği için son aşama mühim olduğuna dikkati çeken Şener, “Normalleşmeye geçişle birlikte gezim gelirlerinin artması, ihracatta rekorların kırılması ve daha önemlisi imalat sanayi verilerinin de yukarı yönlü olması ekonomik güven endeksini yukarı taşıdı.” dedi.

Yükselişin sürpriz olmadığını ifade eden Şener, endeksin alt sektörlerinde de yukarı yönlü ivmelenme görüldüğünü, bu durumun da gelecekteki yükselişleri desteklediğini söylemiş oldu.

Şener, normalleşmeyle ekonomiye dönük iyimserliğin gelecek aylarda da devam edebileceğini belirterek, “Endeksin 100’ün üstünde olması, genel piyasa beklentilerine de pozitif yansıyor. Ekonomik güven endeksindeki yükselişler tüketici güven endeksi ile desteklenirse ekonomiye duyulan güvenin kalıcı olacağını görebiliriz.” diye konuştu.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir