Emekliler otobüs şoförlerinden şikayetçi: Durmuyorlar


class=”cf”>

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Hukuk Müşaviri Cafer Tufan Yazıcıoğlu, 65 yaş üstü oldukça sayıda vatandaşın kent içi toplu taşımadan parasız yararlanma hakkını kullanırken mağduriyet yaşadığını belirterek, yetkililerden bu hakkın kullanımını engelleyenlerin cezalandırmasını istedi.

Yazıcıoğlu, yazılı açıklamasında, 65 yaş üstü vatandaşlara parasız seyahat hakkının 4736 Sayılı Kanun’da meydana getirilen değişiklikle 2013 senesinde getirildiğini belirterek, bu hakkın tüm Türkiye’de nüfus cüzdanı ibra edilerek kullanılabildiğini altını çizdi.

“ENGELLEYENLER AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMALI”

Ücretsiz seyahat hakkının, demir yolları ve deniz yollarının kent içi hatları ile belediyelere, belediyelerce kurulan şirketlere, birlik, kurum ve işletmelere yada belediyelerin yetki verdiği hususi kişi yada şirketlere ilişik kent içi toplu taşıma hizmetlerinde geçerli olduğuna dikkati çeken Yazıcıoğlu, şunları kaydetti:
“Özel halk otobüsleri başta olmak suretiyle bu hakkın yaşlılarımıza kullandırılmadığı, otobüs şoförlerinin yaşlılarımızı durakta görüp durmadığı ya da araçtan zorla indirdiği yönündeki şikayetler çoğaldı. Her şeyden ilkin yaşlılarımıza tanınan bu hak, yasal bir haktır. Mülki yönetim amirleri, yaşlılarımızın bu hakkı kullanmasını engelleyenlere yada kısıtlayanlara karşı ceza uygulamakla görevlidir. Yetkililerden, bu yöndeki şikayetleri dikkate alıp, yaşlılarımızın parasız seyahat hakkını engellemiş olan kişi ve şirketleri en ağır şekilde cezalandırmasını istiyoruz.”

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir