Gösteri dergisi sanat ve edebiyat yaşamının gündemini belirliyor


class=”cf”>

Sanat ve edebiyatın dergisi Hürriyet Gösteri, yeni sayısıyla gündemdeki sanat tartışmalarına yeni bir boyut kazandırarak, zihin açıcı eleştiri yazılarıyla okuyucunun elinden bırakmayacağı mevzulara ev sahipliği yapıyor.

Bir kez daha değişik bir mevzu yelpazesiyle okuyucunun karşısına çıkan Gösteri dergisinde pandemiye denk gelen Orhan Pamuk’un ‘Veba Geceleri’ romanı edebiyat gündeminin ön sıralarında. Turgut Göğebakan hem bu tartışmaları özetliyor hem de tarih – roman ilişkisi ve tasarı açısından bir değerlendirme yapıyor.

Sanat dünyasında heykel ve müzik mevzusundaki tartışmalar da Gösteri dergisine mevzu oluyor. Belediyelerin kentlerini simgeleyen heykeller, Anadolu kentlerinde gerçek sanat galerilerinin açılması ve internasyonal sergilerin düzenlenmesi benzer halde mevzular mecmua muhteviyatında içeriyor. Erhan Karaesmen sanat tarihinin mühim şair-heykeltıraşı Kuzgun Acar’la ilgilisi yazısıyla okuyucuyla buluşuyor. Ersin Antep ile Gazanfer Eryüksel müzikle ilgili tartışmaları ele alarak, yaşanmış olan süreçleri, kimi kavramları açıklayarak bu tartışmalara yeni boyutlar katıyor. Dört değişik anlayışta şairin; Hayri K. Yetik, Yusuf Alper, Betül Dünder, Zeynep Köylü̈’nün şiir dünyaları tüm ayrıntıları ile Gösteri’de bulunuyor. Halk edebiyatından günümüz görsel sanatlarına kadar bu varlıklı malzemenin iyi mi değerlendirildiğini araştırıyor Erol Çankaya.

Sanat dalları arasındaki bağlantı ve etkileşimler daima Hürriyet Gösteri’nin örutubet verdiği bir mevzu. İstanbul’un yakın geçmişini kayda alan iki sanatçı Tanpınar ve Ara Güler’in yapıtları bir sergide buluşuyor ve bu buluşmayı iki genç yazar değerlendiriyor.

class=”cf”>

Dergideki beyaz perdede yönetmen – müzisyen birlikteliği yazılarını kitaplaştıran Emre Karacaoğlu toplu bir değerlendirme yapıyor. Zehra Betül Yazıcı’nın ‘türler içinde yolculuğu’ bu kez işitselden görsele uzanıyor. Bilimkurgu sevenlerin bile çok azının tanıdığı Strugarski Kardeşlerin bu alandaki çalışmaları ve kitapları hakkında Mustafa Yelkenli’nin yazısı okuyucuları yeni keşiflere taşıyor.

40 senedir sanatın her alanına; usta kalemlerin yazıları, gündem yaratan mevzuları ve eleştirileriyle yön veren Gösteri, 3 ayda bir okuyucuyla buluşuyor.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir