‘Güvensiz ürüne sıfır hoşgörü’ – Güncel Haberler


class=”cf”>

Ticaret Bakanlığı, yeni eğitim ve öğretim yılı yaklaşırken vatandaşların alışverişlerini güvenle yapması için okul ve kırtasiye malzemesi denetimleri için harekete geçti. Bakanlık, denetimlerini, okulların başlamasıyla talebi artan ürünlerin evlatların sağlığına zarar vermesini engellemek amacıyla ‘güvensiz ürüne karşı sıfır hoşgörü’ prensibi ile yürütüyor. Kırtasiye, okul giysileri, çocuk çantaları ve ayakkabılarında bilhassa yapımcı ve ithalatçıların yoğun olduğu illerde kapsamlı denetim yapılıyor. Tüketicilere güvenli ürün arzının sağlanabilmesi için bölge müdürlükleri tarafınca kırtasiye ve okul malzemelerinin satış yerlerinde ürün güvenliğine ilişkin rehberlik faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

Denetimlerde, ticaret denetmenleri tarafınca riskli görülen ürünlerden numune alınıyor ve akredite laboratuvarlarda çeşitli kimyasal ve fizyolojik testler yapılıyor. Bu kapsamda, AB mevzuatıyla uyumlu teknik mevzuat çerçevesinde meydana getirilen kimyasal testlerde başta fitalat, kadmiyum, kurşun ve azo boyar maddeler olmak suretiyle, kullanımı kısıtlanmış kimyasalların bulunup bulunmadığı denetim ediliyor. Fiziksel testlerde, ürünün içerebileceği riskler değerlendirilerek üç yaş altı evlatların güvenliği açısından küçük parça testlerinden, tekstil ürünlerindeki kordon ve bağcıkların lüzumlu standartlara uygunluğuna kadar kapsamlı analizler yapılıyor. Ürünlerde bulunması ihtiyaç duyulan ikazlar ile tekstil yada ayakkabı ürün etiketlerinde lüzumlu içerik bilgilerinin bulunup bulunmadığı benzer halde bilgilendirme gereklilikleri de denetleniyor.

CEZA KESİLİYOR

class=”cf”>

Test yada muayene işlemleri sonucunda kimyasal ve fizyolojik testlerden geçemeyen kırtasiye ve okul malzemeleri, piyasadan toplatılarak bu ürünlerin yapımcı ve ithalatçılarına yönetimsel para cezası kesiliyor. Etiket denetimlerinde eksiklik tespit edilen ürünlerde ise ilgili mevzuat kapsamındaki düzeltmeler ve yönetimsel yaptırımlar uygulanıyor. Uygunsuzluğu tespit edilen ürünlere ilişkin bilgiler, Bakanlıkça devreye alınan Güvensiz Ürün Bilgi sistemi (GÜBİS) vasıtasıyla tüketicilerle ek olarak paylaşılacak. Söz mevzusu sisteme, tüketiciler www.guvensizurun.gov.tr ve www.gubis.gov.tr adresli web sitelerinden ulaşabiliyor.

OKUL ALIŞVERİŞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

class=”cf”>

* Ambalaj dikkatle incelenmeli. Ambalajlar üstünde yer edinen ikazlar dikkatle okunmalı, kullanım talimatları doğrultusunda hareket edilmeli.

* Kırtasiye ürününü seçerken üretici/ithalatçısının açık adının ve adresinin bulunmuş olduğu ürünler tercih edilmeli. Markası ve modeli belli olmayan, üstünde Türkçe ikazlar bulunmayan ürünler satın alınmamalı.

* Oyuncak şeklinde yada oyuncak niteliği taşıyan kırtasiye ürünlerinde ise hangi yaş grubuna yönelik olduğuna dair ibarelerin ve öteki uyarıların bulunup bulunmadığına bakılmalı.

class=”cf”>

* Boya malzemeleri, oyuncak görünümlü bazı silgilerde, kalemtıraşlarda, oyun hamurlarında, parmak boyalarında CE işaretinin bulunup bulunmadığı denetim edilmeli.

* Tekstil ve ayakkabı ürünlerinde, ürünlerin içeriğini gösteren etiketler ve işaretlemelerin Türkçe ve kolay okunabilir şekilde olması zorunluluğu bulunuyor.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir