Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan SDR açıklaması


class=”cf”>

Hazine ve Maliye Bakanlığı, “IMF ile bir antak kalma imzalanmamış ya da  program ilişkisine girilmemiştir. IMF SDR imkânı, tüm üye ülkelerin  kullanımına açılmış bir kaynaktır.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Yapılan açıklamada şu şekilde denildi:

“Basın yayınlanma organlarında IMF SDR (Special Drawing Rights – Özel Çekme Hakkı) tahsisatına ilişkin gerçeği yansıtmayan bilgilerin yer almış olduğu  ve tezvirat yapıldığı görülmektedir.

Ülkemiz 1947 yılından bu yana IMF üyesi olup, bahse mevzu kuruluşta  yüzde 0,98 ana para payına haizdir. 

IMF, 23 Ağustos 2021 tarihinde Kovid salgını sebebiyle üye ülkeleri  desteklemek amacıyla toplam 650 milyar ABD Doları tutarında SDR  tahsisatı, başka bir ifadeyle koşulsuz biriki desteği elde etmiştir.

SDR tahsisatları üye 190 ülkeye kota payları oranında yapılmaktadır. Örneğin bu son tahsisatla  ABD’ye 112,9 milyar ABD Doları, Almanya’ya 36 milyar ABD Doları, Güney Afrika’ya 4,15 milyar ABD Doları tutarında  biriki imkânı sağlanmıştır. Türkiye’ye ise, IMF’deki kota payına  karşılık gelmek suretiyle 6,3 milyar ABD doları tahsis edilmiştir.

IMF ile bu mevzuda bir antak kalma imzalanmamış ya da program ilişkisine  girilmemiştir. Bu imkân, tüm üye ülkelerin kullanımına açılmış bir  kaynaktır.

SDR tahsisatı tutarı internasyonal rezervlerimizde yer almakla  birlikte, Bakanlığımızın TCMB nezdindeki hesaplarında takip  edilecektir. SDR tahsisatına ilişkin bilgilere IMF’nin web  sitesinden (https://www.imf.org/en/About/FAQ/special-drawing-right)  ulaşılabilmektedir.”

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir