İnsanın memleketi gibisi yok… Uzun kuyruklar oluşuyor!


class=”cf”>

Yıllık izinlerini Türkiye’de geçiren gurbetçilerin hüzünlü dönüşleri devam ederken, Kapıkule Sınır Kapısı’nda bazen yoğunluk oluşuyor. Tatillerini geçirmek için memleketlerine gelen gurbetçilerin, yaşadıkları ülkelere dönüşleri sürüyor.

Kapıkule başta olmak suretiyle Edirne’deki öteki sınır kapılarında yoğunluk oluşturan gurbetçiler, hasret ve sevinçle geldikleri Türkiye’den ayrılmanın burukluğunu yaşıyor. Fransa’ya dönen Ümit Uçan, AA muhabirine, dönüş yoluna geçmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söylemiş oldu.

 

Sevdiklerini ve dostlarını geride bıraktıklarını dile getiren Uçan, şunları kaydetti:

“Geliş güzel de gidiş oldukça zor. İnsanın memleketi gibisi yok, memleket oldukça değişik duygu. Oradayken büyük hasret duyuyoruz, televizyonlarda görüyoruz, telefonlarla görüşüyoruz. Türkiye’ye geldiğimizde büyük bir luk fakat döndüğümüz zaman büyük bir hüzün. Gerçekten memleketin kıymetini bilmeyenlere de buradan sesleniyorum, memleketinizin kıymetini bilin.”

class=”cf”>

İnsanın memleketi gibisi yok... Uzun kuyruklar oluşuyor

Ailesiyle birlikte Almanya’ya dönen Caner Doğru ise ana vatandan ayrılmanın hüznünü yaşadığını beyan etti. Dönüş yolculuğunun daima buruk geçtiğini dile getiren Doğru, “Duygulanıyoruz ayrılırken. Kelimelerle anlatılamayacak bir durum, bunu yaşayan bilir.” dedi.

Ali İhsan Kalaycı da memleketten ayrılmanın oldukça zor bulunduğunu belirterek, “İşimizin başlangıcında olmak için yollara çıktık. Allah, kazasız belasız bir seyahat nasip etsin. Memleket bizim için oldukça değişik. Çocuklarım Fransa’da doğmasına karşın biz Türkiye aşığıyız. Bize kalsa her 6 ayda bir gelmek isteriz. Türk bayrağını gördükten sonrasında hakikaten rahatlıyoruz. Diyoruz ki, diğer yanda kalmayalım arıza yapacaksa da Türkiye’de yapalım.” diye konuştu.

İnsanın memleketi gibisi yok... Uzun kuyruklar oluşuyor

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir