İstanbul Havalimanı 2050’ye kadar sıfır emisyon taahhüt ediyor


class=”cf”>

İstanbul Havalimanı İşletmesi İGA’dan meydana getirilen açıklamaya nazaran, İGA, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda çalışmalarına devam ediyor. Gençlere daha temiz bir dünya bırakmak için harekete geçen İGA, İstanbul Havalimanı’nın en geç 2050 yılına kadar sıfır emisyon taahhüt ettiğini deklare etti.

ACI tarafınca ilk olarak Haziran 2019’da başlatılan “ACI Net Zero 2050”, iklim sorununa karşı havalimanlarını eyleme geçirme ve karbondan arındırma hedefi doğrultusunda oluşturuldu. İstanbul Havalimanı, çevre ve sürdürülebilirlik programı kapsamında yürüttüğü karbon ayak izlerini yönetme ve azaltma emekleri neticesinde “Net Sıfır CO2 emisyonu” taahhüdü veren 238 havalimanı arasına dahil oldu.

İstanbul Havalimanı’nda karbon emisyonlarının azaltılması emekleri kapsamında, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi kurulumu, enerji verimlilik faaliyetleri, enerji etütleri ile sistem iyileştirmeleri, ISO 14064 Sera Gazı Yönetim Sistemi ile sera gazı hesaplamaları, ağaçlandırma emekleri, elektrikli vasıta kullanımları ve vasıta şarj istasyonu kurulumu gerçekleştirildi.

2050 yılına kadar sıfır emisyon hedefine ilişkin çalışmalarını sürdürecek İstanbul Havalimanı, Güneş Santrali kurulumları, elektrik şebekesinden yenilenebilir enerji satın alınması, elektrikli vasıta dönüşümleri ve vasıta şarj istasyonu kurulumları, ağır taşıtlarda bio dizel kullanımı, enerji verimlilik faaliyetleri, ağaçlandırma emekleri ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda hidrojen yakıtının ısınma ve ulaşım amaçlı kullanımı, baca gazından karbon soruşturma teknolojilerinin yapılmasını taahhüt edeceğini bildirdi.

class=”cf”>

 

“ÇITAYI DAHA DA YÜKSELTMEK EN BÜYÜK HEDEFİMİZ”

Açıklamada görüşlerine yer verilen İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, İGA olarak gelecek nesillere karşı mühim bir sorumlulukları bulunduğunun bilincinde olduklarını belirtti. Bu mesuliyet bilinciyle hareket ederek daha temiz bir dünya için harekete geçtiklerini vurgulayan Samsunlu, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin dünyaya oluşturulan kapısı İstanbul Havalimanı’nda 2050 yılına kadar ‘Net Sıfır CO2 Emisyonu’ yol haritamızı hazırladık ve bu doğrultuda agresif bir planlama yaparak karbon salım azaltım stratejimizi oluşturduk. Böylelikle, hem teknolojik hem operasyonel gerekliliklerin devamlı takip edilmiş olduğu ve değerlendirildiği bir sürece dahil olduk. Birçok projemizi halihazırda hayata geçirerek 2050 yılından oldukça daha ilkin sıfır emisyon hedeflerimizi gerçekleştirmiş olacağız. Kısa vadede, enerji verimlilik faaliyetleri, enerji etütleri ile sistem iyileştirmeleri, elektrikli vasıta kullanımları ve vasıta şarj istasyonu kurulumlarını gerçekleştirdik ve önümüzdeki 2-3 yıl içinde gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Uzun vadede, Güneş Enerji Santralleri kurulumu ve Yeşil Enerji satınalımları ile elektrik enerjisi ihtiyaçlarımızın büyük kısmını yenilenebilir kaynaklardan temin edeceğiz. Ağaçlandırma faaliyetlerimizin de mühim miktarlarda karbon emisyon yutağı haline geleceği düşüncesindeyiz. Gelişen teknolojiler takip edilerek ağır taşıtlarda bio dizel kullanımı, hidrojen yakıtının ısınma ve ulaşım amaçlı kullanımı, baca gazından karbon soruşturma teknolojilerini de takip ederek emisyon azaltım fırsatlarını da değerlendireceğiz. İGA olarak amaçlarımız doğrultusunda çıtayı daha da yükseltmek en büyük hedefimiz.”

 

“HAVALİMANLARI İKLİM FAALİYETLERİNE ÖNCELİK VERMEYE DEVAM EDİYOR”

class=”cf”>

ACI EUROPE Genel Direktörü Olivier Jankovec ise 2050 yılına kadar “Net Sıfır CO2” salınımı değerine erişebilmek için Avrupa ve dünya genelinde havalimanlarıyla oluşturulan kolektif mutabakata iştirakından dolayı İstanbul Havalimanı’nı kutlama etti. Kovid-19 krizi sebebiyle sektörün karşı karşıya kalmış olduğu ciddi zorluklara karşın havalimanlarının iklim faaliyetlerine öncelik vermeye devam ettiğini ve bu açıklamanın da bu hususun kanıtı bulunduğunu belirten Jankovec, “Karbonsuzlaştırma çalışmalarını küresel hedeflerle aynı doğrultuya getirerek iklim gündemini ileri noktalara taşımak, toparlanma süreci seneler alacak bu krizden ziyan olan sektörlerin yanı sıra hiçbir sektör için kolay bir süreç olmayacak. Önümüzde gerçekleştirilmeyi bekleyen kayda kıymet işler var, bunun yanında iddialı net sıfır hedefine odaklanarak daima elinden gelenin fazlasını hayata geçirmeye gönüllü olan İstanbul Havalimanı ekibine de teşekkür etmek isterim.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir