İTO Başkanı Avdagiç’ten mühim açıklama


class=”cf”>

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “İşler iyi mi diye soruyorlar. Sanayide şu anda işle, siparişle ilgili mesele yok. Talepleri karşılayabilmek için hazır stokları dahi devreye aldığımız bir dönemden geçiyoruz. Bazı üreticilerin çift vardiya çalışmaya döndüğünü biliyoruz. Piyasada iş var fakat maksimum duyduğumuz 3 şey faiz, eleman, ham madde sıkıntısı.” ifadelerini kullandı.

Avdagiç, yapmış olduğu yazılı açıklamada, üreticinin sipariş tarafında mesele yaşamadığını kaydetti.

Avdagiç, “Üreticimizin iş yapma iştahı yüksek. Siparişte mesele yok. Bizim o siparişi karşılayacak iş yapma iştahımız var.” ifadesini kullandı.

Piyasadaki finansman sıkıntısına karşı “seçici” destek sağlanması önerisinde bulunan Avdagiç, şunları kaydetti:

“Yüksek faizin tesirini aslolan ortadan kaldıracak kim bilir tek mevzu, yatırımcının finansman maliyetinin belli bir kısmının kamu kaynakları tarafınca karşılanması. Makine teçhizat yatırımı icra eden, direkt üretime yönelik tevsi yatırımı icra eden, ‘greenfield’ dediğimiz sıfırdan yatırım yapanın kullandığı ki bu daha önceki teşviklerde de vardı, yatırım kredisinin faiz maliyetinin yüzde 40’ı, yüzde 50’si bir fondan karşılanabilir. ‘Bazı sektörlerin faiz maliyetini karşılamıyoruz da’ denilebilir. ‘Sadece orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerdeki yatırımları karşılıyoruz da’ diyebilirler. Yani ‘bu destek topyekun tüm yatırımlar için verilsin’ demiyoruz. Yeşil duyarlılığını artıran, çevre yatırımlarını düzenleyen, atıklarını azaltan yatırımlar benzer halde çerçeveyi daraltıp seçici bir finansman desteği verilebilir.”
Geleceği güvence altına alacak, kapasiteyi artıracak, yüksek teknoloji ihracatını genişletecek yatırımları destekleyen finansman yapısına ağırlık verilmesini icap ettiğini aktaran Avdagiç, “Orta-uzun solukta rekabet sıkıntısı çekmemek için mukayeseli üstünlüğümüzü, kapasitemizi ve teknolojik seviyemizi yükselterek çoğaltmak şart.” ifadesini kullandı.

“SANAYİDE ŞU ANDA İŞLE, SİPARİŞLE İLGİLİ SIKINTI YOK”

Şekib Avdagiç, bir öteki duyarlı mevzunun ham madde temini ile ilgili bulunduğunu vurgulayarak, “Diyorlar ki, demir fiyatlarını devlet düşürsün. Demir fiyatını devlet mi belirliyor? Hayır, Londra Metal Borsası var. Ne yapılabilir? Türkiye’nin kendi iç üretim kaynakları ile buna adım atabiliriz. Nasıl Çin ihracata engelleme getiriyor, diyor ki ‘içerideki talebi karşılamadan ihraç edemezsin.’ Bu yaklaşımları dünya metal dengesini bile bozuyor. Bizim de eleştiri ham maddeler için kim bilir bunu yapmamız gerek.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Türkiye’nin, salgının de etkisiyle Uzak Doğu’dan uzaklaşan siparişler için ideal bir ülke haline geldiğini belirten Avdagiç, bu trendin devamı için tedbirlerin sürmesi icap ettiğini kaydetti.

Avdagiç, “Dışarıdan oldukça pahalı aldığınız ham madde ile ürettiğinizi bugün pahalı satıyorsunuz. Şu an sipariş Çin’e gitmediği için geliyor. Çin, ‘içeride oldukça büyük pazar var’ dedi. Navlun tutarları esasen oldukça terfi etti. Kendine denge kurmaya çalışıyor. O yüzden de sipariş geliyor. Ama yarın rekabet gücü açısından nerede olacağımızı bilmek için bugünden alacağımız tedbirler mühim.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Sanayide maksimum duydukları konulardan birinin de eleman sıkıntısı bulunduğunu belirten Avdagiç, nitelikli ara eleman sorununa çözüm için üniversite mezunu fakat iş bulamayan gençlerin de ikincil kurslarla iş yaşamına yönlendirilebileceğini kaydetti.

Avdagiç, “İşler iyi mi diye soruyorlar. Sanayide şu anda işle, siparişle ilgili mesele yok. Talepleri karşılayabilmek için hazır stokları dahi devreye aldığımız bir dönemden geçiyoruz. Bazı üreticilerin çift vardiya çalışmaya döndüğünü biliyoruz. Piyasada iş var fakat maksimum duyduğumuz 3 şey faiz, eleman, ham madde sıkıntısı.” ifadelerini kullandı.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir