Kâğıt helvaya ‘yansılamak’ cezası – Güncel Haberler


class=”cf”>

40-50 senelik geçmişe haiz iki marka ile asırlık Koska’yı bir dava dosyasında bir araya getiren ise tescilli kağıt helva tasarımının kopyalanması iddiası oldu. Mehmet Şirin Bayram’ın sahibi olduğu Şirin Ticaret, Koska ile üretim anlaşması yapmış oldu. Şirin Ticaret’in ürettiği kâğıt helvalar Koska ambalajında satılmaya başlandı. Eylül 2010’dan sonrasında Koska, Şirin Ticaret’ten ürün almamaya başladı.

BAŞKA FİRMADAN ALDI

Şirket çalışanı, Koska’nın kendilerinden ürün almamasına karşın, çeşitli market zincirlerinden ürünün satılmaya devam ettiğini fark etti. Yapılan araştırma sonrası Koska’nın, Dündar Cırıt’ın sahibi olduğu Şükreden Ticaret ile anlaşmaya vardığı anlaşıldı. Benzer ürünü, 1980’li yıllardan bu yana Belkos markası ile ürüten Şükreden Ticaret’in üretip Koska’ya sattığı anlaşıldı. Ürün üstünde meydana getirilen incelemede, Şükreden Ticaret tarafınca satışı meydana getirilen ürünün, Şirin Ticaret’in sahibi Mehmet Şirin Bayram adına tescilli tasarım ile aynı olduğu görüldü. Mehmet Şirin Bayram, tescilli tasarımı ile üretim yapıldığını öne sürerek Koska’nın bağlı olduğu Merter Helva San. ve Tic. AŞ ile Dündar Cırıt’a ilişik Şükreden Ticaret’e karşı 75 bin TL maddi, 50 bin TL de içsel tazminat davası açtı.

‘DAVA REDDEDİLSİN’

class=”cf”>

İstanbul Anadolu 1. Fikrî ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi’nde oluşturulan davada savunmalarını sunan Koska’nın avukatları özetle “Davacının tescilli tasarımı piyasada oldukça kullanılıyor. Söz mevzusu tasarımın ayırt edici bir özelliği de yok. Davanın reddine karar verilsin” dedi. 10 yıl devam eden davada, bilirkişi raporu sonrası kararını veren Mahkeme, “Davacının tasarımdan doğan hakkına hücum edildi” yönünde yargı kurdu. Mahkeme, Koska ile Şükreden Ticaret’in, Mehmet Şirin Bayram’a 48 bin 280 TL maddi, 30 bin TL de içsel tazminat ödemesine karar verdi. Mahkemenin belirlediği tazminat tutarlarına 10 senelik da faiz işlenecek. Söz mevzusu mahkeme sonucu kesinleşti.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir