Kaybetmeye son veren teknolojiler – Haberler


class=”cf”>

Teknolojik gelişmelerin büyük çoğunluğu hayatımızı kolaylaştırmak için doğuyor. Bunlar içinde son dönemde popülerliği artan ürünlerin başlangıcında ise takip takıları geliyor. Apple, Samsung ve Tile benzer halde firmaların devasa bir pazar haline getirmiş olduğu takip takıları, kaybetmekten korktuğumuz eşyalarımızı korumamıza imkân tanıyor. Takip mevzusunda artık günümüzde birçok değişik çözüm sunuluyor. Apple ve Samsung yeni sayılacak ürünleri AirTag ve Galaxy SmartTag ile takip sürecinin son kullanıcıya ulaştıran en büyük adlar oldu. Bu iki ürün de küçük yapıdalar ve valiz, çanta ya da cüzdan benzer halde aksesuarların kaybolmasını engellemeye, kaybolurlarsa da kolay şekilde olmasına odaklanıyorlar. Burada bluetooth ve ultra geniş bant teknolojilerinden yararlanılıyor ve kaybolan ürünler direkt olarak akıllı telefonlar üstünden bulunabiliyor.

NEREDE OLURSANIZ OLUN

class=”cf”>

Eğer kaybettiğiniz ya da en kötüsü çaldırdığınız objeler bluetooth menzili dışına çıkarsa, Apple ve Samsung’un anonim çalışan yitik arama ağları (Apple Find My – Galaxy Find Network) devreye giriyor. Bu altyapıda yitik olduğu işaretlenen AirTag ve Galaxy SmartTag bir sinyal yayıyor, bu sinyali Samsung ile Apple’ın akıllı telefon ya da dizüstü benzer halde cihazları yakında bulunuyorsa algılıyor. Böylelikle dünya genelindeki milyonlarca kullanıcı takip ağına dahil ediliyor. Bu takip ağları yalnız takip takıları değil, sözgelişi iPhone ya da Apple Watch benzer halde ürünler kaybedilmiş olduğu ya da çalışılmış olduğu zaman da işe yarıyor. Süreçte başkalarının cihazları yardımıyla sizin kaybolan ya da çalınan cihazlarınızın yeri tespit edilebiliyor.

GPS İLE TAKİP

Takip sürecinde daha etkili ve anlık çözümler de var. AirTag ve Galaxy SmartTag dahili bir GPS donanımına haiz değiller. Bu açıdan konum takip edeni yapılabiliyor yalnız bu anlık olarak gerçekleşmiyor. Özellikle şehirden uzaktan noktalarda yitik ağlarından veri alınamıyor. Yerleşik olarak GPS’e haiz akıllı saat yada hususi takip cihazları benzer halde ürünlerle ise derhal her yerde devamlı takip mümkün. Bu sayede sözgelişi çocuğunuzu devamlı olarak konumsal olarak takip edebilirsiniz. Aynı şekilde sevdiklerinizi izlemek adına hususi iOS ve Android uygulamaları da bulunuyor. Bu uygulamalar da telefonlardaki GPS’i kullanarak anlık konum verisi sağlayabiliyor.

AMACI DIŞINDA KULLANIMLAR

class=”cf”>

Bunlar, kaybetmeye son veren teknolojilerin kullanımındaki pozitif kısımlar. Maalesef madalyonun bir de diğer yüzü bulunuyor. Kötü niyetli kişiler takip aksesuarlarını ve hususi GPS donanımlarının kullanım amacını kötüye kullanma edebiliyor. Örneğin AirTag ve Galaxy SmartTag oldukça küçük olduğundan gizlice başkalarının cebine ya da çantasına atılabiliyor. Ancak firmalar bu durumun bilincinde ve altyapıya hususi güvenlik sistemleri eklediler. Örneğin Apple, üstünüzde ya da oldukça yakınınızda sizin olmayan bir AirTag var ise bu mevzuda uyarı gösteriyor. Ancak bu mevzuda bazı durumları engellemek mümkün değil. Kısa süre ilkin yurt dışındaki bir çetenin üyeleri, tespit ettikleri uyuşturucu satıcısının otomobiline gizledikleri Apple Watch üstünden hırsızlık gerçekleştirmiş oldu ve büyük ses getirdi.

class=”cf”>

Özet olarak kaybetmeye son veren, yeri ulaştığında de kayıpları bulduran teknolojiler yaşamı ciddi şekilde kolaylaştırıyor. Ancak bu teknolojilerin fena kullanımlara karşı kesinlikle dikkatli olmak gerekiyor.

TAKİP İÇİN EN YENİ ÇÖZÜM

APPLE AirTag, Apple ekosisteminde olan kişiler için hazırlanmış en iyi takip çözümü konumunda. Şık ve ince yapısıyla dikkat çeken ürün için birçok aksesuarla sunuluyor. Standart değiştirilebilir bir pille çalışan AirTag’in 1 yıldan uzun soluklu pil ömrü bulunuyor. 299 TL (tekli paket) 999 TL (4’lü paket)

GALAXY DÜNYASINA ÖZEL

class=”cf”>

SAMSUNG Galaxy SmartTag, siyah ve krem renkte hazırlanmış oldukça küçük bir takip aksesuarı. AirTag’den değişik olarak bünyesinde bir anahtar deliği olan özetlemek gerekirse bağlantı için ayrı satın alma gerektirmeyen ürün, Samsung akıllı telefon sahipleri için alandaki en iyi seçenek konumunda içeriyor. 299 TL (tekli paket)

Kaybetmeye son veren teknolojiler

KOLAY ARAÇ TAKİBİ

TURKCELL Kopilot, hususi olarak otomobil takibine odaklanıyor. Birden fazla vasıta desteği olan ürün, aracınızı park edip gittiğinizde aracınızın konumu değişirse, aracınızda sarsıntı olursa yada motor çalışırsa sesli arama ile bilgilendirme yapabiliyor. Araç hakkında informasyon de veren ürün, harita üstünden anlık takip de sunuyor. 469 TL + abonelik

Kaybetmeye son veren teknolojiler

ÇOCUĞUNUZU TAKİP EDİN

class=”cf”>

REEDER KIDdo, küçüklere hususi tasarlanan bir akıllı saat. Model, SIM kart üstünden çocuklarınız ile istediğiniz her yerde yazışma kurmanıza, GPS’le ise onların konumunu anlık olarak takip etmenize olanak tanıyor. Telefon kullanamayacak kadar küçük çocuklar için tasarlanan akıllı saat ile telefonunuz üstünden uzaktan kamera hususi durumunu kullanarak anlık fotoğraf alabilirsiniz. 300 TL

Kaybetmeye son veren teknolojiler

ÇOK YÖNLÜ KULLANIM

ALCATEL Movetrack, birçok değişik amaç için kullanılabilecek bir GPS takip aleti. Yaşlı kişiler, çantalar, otomobiller, bisikletler, evcil hayvanlar ve fazlasını takip edebileceğiniz ürün, 470 mAh piliyle 3 günlük bir etken kullanım sağlıyor ve meydana getirilen anlık takip edeni akılı telefon uygulamasından görüntüleyebilir-siniz. 460 TL

Kaybetmeye son veren teknolojiler

EVCİL HAYVANLAR İÇİN ÖZEL

GARMIN T5, bir akıllı tasma modeli. Direkt olarak köpekler odağında hazırlanan ürün, GPS’e haiz ve bu sayede köpeğinizi çalınma ve kaybolma durumlarında takip etmenize olanak tanıyor. 10 metreye kadar su geçirmeyen ürün, LED ışıklar ile akşam saatlerinde kaybolan köpeğinizi bulmanızı kolaylaştırıyor. 2.970 TL

Kaybetmeye son veren teknolojiler

 

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir