Kazalara davetiye çıkarıyor! İstanbul’da resmen çekince saçıyorlar…


class=”cf”>

Elektrikli scooterler İstanbul’da yoğun bir halde kullanılıyor. Son dönemde kentin bazı bölgelerinde kullanılan scooterların yoğunluğu dikkat çekerken, kurallara uymayarak tek kişilik araca iki kişinin binmesiyle tehlikeye davetiye çıkarıyor. Resmi Gazete’de yer edinen yönetmelikteki kurallar bazen göz ardı ediliyor. Tek kişilik scootera binen iki kişinin düşme tehlikesi yaşamış olduğu anlamış olur kameralara yansıdı. 

“KURALLARA HARFİYEN UYARSAK TRAFİK KAZASI RİSKİMİZ AZALIR”

İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, scooter kazalarının önlenmesi için uyarılarda bulunmuş oldu. Elektrikli scooter yönetmeliğinin öneminden söz eden Ilıcalı, “Özellikle büyük şehirlerdeki ulaşım için oldukça mühim. Hele bu pandemi sürecinde toplumsal mesafe endişesiyle, toplu ulaşımdan bayağı bir kaçış yolu oldu. Scooter benzer halde ulaşım araçlarıyla bireysel yolculuklar oldukça ergonomik bir halde yapıyor. Elektrikli, havaya, kirliliğe karşı emisyon açısından son aşama avantajlı. Ama bunun da güvenli olması için kurallarına ve yönetmeliğine uymamız lazım. Geçen senenin sonunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oldukça iyi bir şeye imza attık. Elektrikli scooterların da içinde bulunmuş olduğu bir yasa 2020 yılının son ayında çıktı. Ulaştırma Bakanlığı bunun yönetmeliğini hazırladı. 14 Nisan’da da Resmi Gazete’de yayınlanarak bu scooterların ne şekilde kullanılacağına dair 30 maddeden oluşan bir yönetmelik yürürlüğe girdi. Bu yönetmelikte scooterların hangi yolda kullanılacağı, kullanan kişilere, bu işletmeyi icra eden kişilere, kamu kuruluşlarına burada mesuliyet veriyor. Bunun için hususi yollar yapılması, bu ulaşım aracının 50 kilometre saatin üstünde olan yollarda kullanılmaması, ikinci bir yolcuyu almaması, iki eliyle tutması, eşya taşımaması yalnız sırt çantası hariç. Bu işin işletmesini yapanlarda aranan şartlar bu tarz şeyleri oldukça güzel bir halde tarif etmiş. Burada belirlenen tüm kurallara harfiyen uyarsak trafik kazası riskimiz azalır. Trafik güvenliğimiz artar. Ama uymadığımız anda bu şekilde kazalar oluyor. ” dedi.

class=”cf”>

“SCOOTER SÜRÜCÜLERİNE EĞİTİM VERİLMESİ LAZIM”

class=”cf”>

Scooter sürücülerine eğitim verilmesi icap ettiğini belirten Ilıcalı, “Scooterdaki kazaların en büyük dezavantajı araçta kaporta, insan vücudu. Doğrudan temas halinde. Dolayısıyla şiddetli kazaların negatif tesiri oldukça yüksek. Bu açıdan hem scooter kullanıcılarının hem vasıta sürücülerinin birbirine karşı saygılı olması lazım. Elektrikli scooter kullananlara muhakkak bir eğitim verilmesi lazım. Hem sürüş tekniği açısından hem kurallara harfiyen uymalarında bir farkındalık oluşturması açısından eğitim mühim.” şeklinde konuştu.

class=”cf”>

“İKİ KİŞİ BİNMEK RİSKLİ”

Aynı scooterı kullanan iki kişi, “Biz kullanıyorduk haberimiz yok, bilgilenmiş olduk. Scooter bulamadık etrafta bulmak zor oluyor kimi zaman rezerve ediliyor ya da bazı bölgelerde yeterince olmuyor. Rezerve edip almıyorlar. Bir scootera bakıyorum işlem yapılamıyor, diğerine bakıyorum şarjı yok o yüzden bazı sıkıntılar oluyor. Şimdi doğru konuşmak lazım iki kişi binmek riskli bir şey. Ama arkadaşıma güvendiğim için, iyi süreceğini düşündüğüm için bunu yapıyorum. Ama etrafta oldukça dikkatsizce sürenler var. Ben de otomobil sürüyücüsüyüm bu şekilde yoldan gidip yolu tıkayanlara oldukça sinirleniyorum yeri geldiği zaman. Ama güzel sürüldüğünde, kimse tehlikeye atılmadığı sürece bana dokunmayan yılan bin yaşasın derler ya o şekilde” diye konuştu.

class=”cf”>

“İSTANBUL ŞU ANDA SCOOTERA ALIŞIK DEĞİL”

Yaya geçidinde scooter kullanmanın yasak bulunduğunu bilmediğini ifade eden Tibet Abacı (21) ise şunları söylemiş oldu: 

“Elektrikli scooter kazaları artmış olabilir. Çünkü İstanbul şu anda scootera alışık değil ve otomobiller dikkat etmiyor olabilir. Mesela ben devamlı scooter kullanıyorum fakat yaya geçidinden geçmemem icap ettiğini bilmiyordum. Bu ve bunun benzer halde şeyler kazaları artırmış olabilir fakat seviyoruz.”

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir