Kazdağları’nın rüzgarında uçan arıların balları 5 ülkeye ihraç ediliyor


class=”cf”>

Dünyada Alpler’den sonrasında en yüksek oksijen oranına haiz Kazdağları’nda üretiler ballar, İngiltere, Almanya, ABD, Katar ve Japonya’ya gönderiliyor.

Çanakkale’de 10 senedir bal üreticiliği icra eden Gökhan Aydoğdu, kovanlarını Çan ve Bayramiç ilçelerinin yüksek kesimlerinde, Kazdağları’nın rüzgarının estiği bölgede tutuyor.

Aydoğdu, AA muhabirine, bulundukları coğrafyanın hem batı hem de şimal yamaçlarında verimli bir bölge seçtiklerini söylemiş oldu.

Kovanların bulunmuş olduğu alana karabuğday ve kişniş ektiğini belirten Aydoğdu, şu şekilde konuştu:

“Arıların bölgedeki flora zenginliği ve meşe, kestane benzer halde ağaç çeşitliliğinden, salgısından daha ziyade ekmiş olduğumuz çiçeklerden almış olduğu nektarla harmanladığı balın niteliği oldukça farklılaşıyor. Ortaya tıbbi kıymeti olan ürün çıkıyor. 2018 yılından bu yana ABD’ya, dünyanın en kapsamlı bal yarışmasına ürettiğimiz balı gönderiyoruz. Yaklaşık 6 ay süresince birçok akademisyen tarafınca Kuzey Carolina’daki merkezde bu ballar incelenir. Bu bölgede ürettiğimiz ballarla ilgili iki dünya birinciliğimiz, toplam 7 ödülümüz var.”

ABD’den gelen bir esenlik kuruluşunun yetkililerine ürettikleri baldan örnekler verdiklerini aktaran Aydoğdu, iş birliği mevzusunda görüşmelerinin sürdüğünü beyan etti.

“ÇAM BALI, DÜNYADA KAHVALTILIK BAL SINIFINDA 3 DEĞERLİ BALDAN BİRİDİR”

Aydoğdu, geniş ölçekli üretim yapmadıklarını, “butik üretim”le kaliteli ürün elde ettiklerini altını çizdi.

Yaklaşık 7 senedir Japonya’ya bal ihraç ettiklerini özetleyen Aydoğdu, “Ballarımızdan ek olarak Katar’a gönderiyoruz. Onlar da ürünlerimizi oldukça sevmiş oldu. Ayrıca İngiltere ve Almanya’ya 3 senedir hususi gönderimlerimiz var.” dedi.

Gökhan Aydoğdu, Türkiye’nin çam balı üretimi mevzusunda oldukça mühim bir noktada bulunduğunu altını çizdi.

Çam balının özelliklerine değinen Aydoğdu, şu şekilde konuştu:

“Bizde bayağı fazla üretildiğinden dolayı insanımız tarafınca kıymeti bilinmiyordu. Bununla ilgili meydana getirilen birçok bilimsel çabalama var. Çam balı, dünyada kahvaltılık bal sınıfında 3 kıymetli baldan biridir. Bu bölgede Çanakkale çam ormanlarına yakın ürettiğimiz çam balı var. Prolin kıymeti 1000’in üstünde çıkar. Yani bu balın tıbbi kıymeti olduğu anlamına geliyor. Biraz bulanık ve koyu renkli bir baldır, rutubet oranı düşüktür yalnız yediğiniz zaman bile hakikaten enerji aldığınızı hissedebilirsiniz.”

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir