Kiralık ev arayanlar dikkat! Kapora dolandırıcılığı arttı


class=”cf”>

Kiralık evlerin fiyatı yükselince daha uygun kiralık ev bulma derdinde olan yurttaş, kapora dolandırıcılarının eline düşüp mağdur oluyor. Dolandırıcılar, kendilerine ilişik olmayan evleri, muadillerinin oldukça altında fiyatla ilana koyup, ilana yoğun talep olduğu bahanesiyle tüketiciden evi derhal derhal görmeden kapora ya da toplu kira yatırmasını istiyor, ödemenin yapılmasının derhal peşinden ortadan kayboluyor. Söz mevzusu kişiler vatandaşı dolandırırken maksimum, eve yoğun ilgi olduğu bu sebeple acil kapora alması gerektiği gerekçesini kullanıyor.

“EVE ÇOK TALEP VAR DİYE KAPORA İSTİYORLAR”

Dolandırıcılara karşı vatandaşlara seslenen Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Elden kapora vermeyin” diyerek şu ifadeleri kullandı:

“Kentsel dönüşüm, fakültelerin açılacak olması ve üniversite okuyacak öğrencilerin gidecekleri şehirlerde ev aramaları kiralık evlere talebi arttırdı. Buna paralel olarak da hem fırsatçılar hem de dolandırıcılar ortaya çıktı. Dolandırıcılara oldukça dikkat etmek lazım şundan dolayı bunlar bir yerde yayınlanmış ilanı alıyorlar. Belki de ev tutulmuş bir olasılık sahilde oturuyor içinde kendilerinin pazarlayacakları bir konut benzer halde toplumsal medyada, internette duyuru veriyorlar. Öyle bir duyuru yok aslına bakarsak. Başka bir emlakçının sitesinden kopyalıyor, alıyor, düşük de bir fiyat yazıyor. Örneğin 3 bin lira kirası olan eve bin 950 lira yazıyor. Kiralık ev arayan bazı vatandaşlar da adeta tuzağa düşüyorlar.

Kapora asla vermesinler. Bunlar, ’Çok talep var. Ciddiyseniz derhal bizlere bir kapora verin ki biz bunu başkasına kiralamayalım’ diyorlar fakat bir kez ticaret yetki belgesi olup olmadığını sorgulayın. Ticaret Bakanlığı’ndan almış olduğu bu şekilde bir yetki yoksa karşınızdaki insan emlakçılık hayata geçirmeye yetkili değildir. İkincisi, hakikaten ikna olduysanız para gönderecekseniz asla elden vermeyin. O kiracılar banka hesabına yatırırsa bir talihsizlik karşısında çıktığında savcılık marifetiyle bu bankadaki hesap sahibine ulaşılarak bunun hesabı sorulur.”

“HER TÜRLÜ ÖDEME KAYIT ALTINA ALINMALI”

Dolandırılan vatandaşların kabahat duyurusunda bulunması icap ettiğini vurgulayan Tüketici Başvuru Merkezi Genel Başkanı Avukat İbrahim Güllü ise şu şekilde konuştu:

class=”cf”>

“Dolandırıcılık işlemlerinde kesinlikle Cumhuriyet savcılığında kabahat duyurusunda bulunmak lazım. Tabii savcılığa kabahat duyurusunda bulunurken kişinin kesinlikle kimlik bilgilerini, TC kimlik numaralarını, yazışma bilgilerini kesinlikle dilekçemizde belirtmemiz lazım. Böyle bir duruma düşmemek için bir araştırma yapmak lazım. O kişinin hakikaten emlakçı olup olmadığını kesinlikle tespitini yapmamız lazım. Ve her türlü ödememiz yada sözleşmemizi kesinlikle kayıt altına almamız ve belgelendirmemiz lazım. Ödemelerimize banka vasıtasıyla yaparsak oldukça daha sağlıklı olur. Çünkü en azından hesap sahibine erişme şansımız daha kolay olur.”

“PİYASANIN ÇOK ALTINDA EV GÖRDÜĞÜNÜZDE DURUP DÜŞÜNÜN”

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa da, vatandaşları piyasanın altında ev tutarları görünce derhal kiralamamaları gerektiği mevzusunda uyararak şunları söylemiş oldu:

class=”cf”>

“Vatandaş Beşiktaş’ta bir ev fiyatına bakmış olduğu zaman piyasanın oldukça altında bir ev görmüş olduğu zaman şunu düşünmesi lazım bu duyuru düzmece bir duyuru. Dolandırıcılar çoğu zaman kent haricinde olduklarını söylüyorlar. Havale göndermenizi istiyorlar 6 aylık ödeme alan da oluyor. Biz daima ev sahibiyle tanışmadan evi görmeden evi kiralamamanız icap ettiğini söyledik. Mutlaka ofisi olan yetki belgesi olan kişilerle irtibatta olunuz. Genellikle sahibinden diyerek dolandırıcılık yapanlar oluyor. Çok acil ihtiyacımız var diyerek kapora alıyorlar.”

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir