Konutta pandemi tesiri – Son Dakika Haberler


class=”cf”>

Araştırma sonuçlarına nazaran pandemi ile kimi illere artan talep fiyatların yükselmesinde etkili oldu. Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, son 1 yılda maksimum fiyat artışı olan 10 ilde artış oranlarının yüzde 37 ile yüzde 59 içinde değiştiğini dile getirdi.

YAZLIK ETKİSİ

Artış nedenlerini değerlendiren Yazıcı, “Aydın, Muğla, Antalya ve Balıkesir bünyesinde yazlık ilçeler barındırdığından en üst sıraya çıktılar. Pandemi döneminde yazlıklar kışlık oldu, insanoğlu yazlık evlerini kışın da kullanmaya devam ettiler. Bu evler ikincil ev özelliğinden birincil evlere döndü. Fiyat artışında bunun oranı büyük diye düşünüyorum.

Batman, Şanlıurfa, Mardin, Ardahan ve Gaziantep’te ise göç ve sığınmacılar dolayısıyla fiyatların yükseldiğini görebiliyoruz. Ancak bu senenin dinamiklerinin daha değişik olacağını ve yazlık ilçelerde fiyatların geçen seneki hızla artmayacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

3 BÜYÜK İL

class=”cf”>

Eva tarafınca paylaşılan bilgilere nazaran konut fiyatlarındaki artış İstanbul, Ankara ve İzmir’de de ciddi boyutta. İstanbul’da averaj metrekare fiyatının 4 bin 870 lira ve senelik artışın yüzde 24.23 olduğu açıklandı. Ankara’da averaj metrekare fiyatı 2 bin 540 liraya çıkarken senelik fiyat artışı yüzde 25.02 oldu. İzmir’de metrekare fiyatı 4 bin 400 lira olarak hesaplanırken, fiyat artışı da yüzde 32.33’ü buldu.

‘MALİYET ARTIŞI ZAM GETİRECEK’

Gayrimenkul geliştiren firmaların yöneticileri gelecek aylarda fiyat artışı olacağını belirtiyor. Bunun sebebi de maliyet artışı olarak açıklanıyor. Markalı konut üretileri devam eden projelerde maliyet artışını fiyatlara yansıtmadıklarını yalnız yeni başlanacak projelerde bu durumun kaçınılmaz bulunduğunu dile getiriyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) beton, demir ve çimentoya meydana getirilen zamların son 1 yılda yüzde 100’ün üstünde bulunduğunu açıklamıştı.

EN ÇOK FİYAT ARTIŞI OLAN 10 İL

Konutta pandemi tesiri

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir