Kurallara uymayan yapı denetim kuruluşlarına 38 milyon lira ceza uygulandı


class=”cf”>

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 2011’den bu yana kurallara uymayan yapı denetim kuruluşlarına 38 milyon lira yönetimsel para cezası uygulandı.

AA muhabirinin Yapı İşleri Genel Müdürlüğünden almış olduğu bilgiye nazaran, 4708 sayılı Kanun kapsamında etkinlik gösteren yapı denetim müesseselerinin ve denetim elamanlarının mevzuat ile kendilerine verilen denetim görevini eksiksiz yerine getirip getirmediklerinin tespitine yönelik denetim emekleri sürüyor.

Ülke genelinde yapı denetim hizmetleri yürüten 2 bin 373 yapı denetim kuruluşu ile 393 laboratuvar ve 31 bin 584 denetim elemanı bulunuyor.

Bu kapsamda bugüne dek 20 bin 822 yazıhane, 60 bin 949 şantiye denetimi gerçekleştirildi.

Bu denetimler sonucunda, kurallara uymadığı tespit edilen yapı denetim kuruluşlarına 3 bin 224, denetim elemanlarına ise 4 bin 936 tane yönetimsel para cezası uygulandı. 2 bin 244 yapı denetim kuruluşuna da yeni iş almaktan men cezası verildi.

Bugüne kadar yapı denetim kuruluşlarına 38 milyon lira yönetimsel para cezası kesildi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri ekiplerince geçen yıl yapı denetim firmalarına yönelik 6 bin 450 denetim yapılmış, bu denetimler kapsamında, yapı denetim kuruluşlarından 198’ine yönetimsel para cezası uygulanmıştı.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir