Küresel piyasalar, para politikalarına ilişkin beklentilerle dalgalı seyrediyor


class=”cf”>

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) Pfizer ile BioNTech’in Kovid-19 aşısına 16 yaş ve üstü için tam kullanım onayı vermesi ve son açıklanan makroekonomik veriler sebebiyle destekleyici para politikasının bir süre daha devam edeceği beklentisi küresel ölçekte risk iştahını artırırken, ekonomideki toparlanmaya ilişkin sual işaretleri fiyatlamaları zorlaştırıyor.

Yarın başlamış olacak Jackson Hole Ekonomi Politikaları Sempozyumu’nda ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın cuma günü yapacağı konuşma piyasaların odağındaki yerini korurken, dün ABD Temsilciler Meclisi’nde meydana getirilen oylamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın ekonomi gündeminin mühim bir parçası olan 3,5 trilyon dolarlık bütçe planı onaylandı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 3,5 trilyon dolarlık bütçenin ayrıntılarını belirlemek için Senato ile beraber çalışacaklarını belirtti. Biden’ın ekonomi planının ikinci aşamasını oluşturan 3,5 trilyon dolarlık bütçe planında, toplumsal güvenlik programları ile iklim politikasına yönelik yatırımlar içeriyor.

Öte taraftan, dün ABD’de açıklanan yeni konut satışlarının temmuzda yüzde 1 artmasına karşın beklentilerin altında kalmış olduğu görüldü. Veri sonrası New York borsasında alıcılı bir seyir seyredildi. Dow Jones endeksi yüzde 0,09, S&P 500 endeksi yüzde 0,15 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,52 kıymet kazanırken, böylece S&P 500 ve Nasdaq endeksleri kapanış rekorları kırdı.
Avrupa tarafında ise dün Almanya’da açıklanan gelişme verileri takip edildi. Alman ekonomisi, salgın ile ilgili kısıtlamaların gevşetilmesinin hanehalkı tüketimini etkilemesi ve kamu harcamalarının devam etmesiyle bu senenin ikinci çeyreğinde bundan önceki çeyreğe nazaran yüzde 1,6, geçen senenin ikinci çeyreğine nazaran de yüzde 9,4 büyüdü.

class=”cf”>

Veri sonrası Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,33 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,24 kıymet kazanırken, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,28 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,07 düşüş kaydetti. Avro/dolar paritesi ise dün, yükseliş eğilimini üst üste üçüncü işlem gününe taşıyarak günü 1,1758’den tamamladı.

Asya hisse piyasalarında bugün karışık bir seyir izleniyor. Japonya’da açıklanan öncü endeksin 102,6’dan 104,1’e yükselmesine karşın Nikkei 225 endeksi önceki kapanış seviyesinin derhal altında dengelenirken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,4 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,2 kıymet kazanmıştır. Dün 1.810 doları kontrol eden altının ons fiyatı ise bu seviyede tesirini artıran satışların bugün Asya piyasalarında devam etmesiyle 1.791 dolara kadar geriledi. Bent petrolün varil fiyatı da dün meydana gelen yüzde 3,4’lük yükselişin peşinden bugün yüzde 0,5 azalışla 70,2 dolardan işlem görüyor.
Yurt içinde, dün yükseliş eğilimini sürdüren BIST 100 endeksi, yüzde 0,45 kıymet kazanarak günü 1.465,89 puandan tamamladı. Dün yüzde 0,2 kıymet kaybederek 8,4103’ten kapanış icra eden dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 8,4190 seviyesinde işlem görüyor.

class=”cf”>

Analistler, bugün yurt içinde kapasite kullanım oranı ve gerçek sektör güven endeksi, yurt haricinde ise Almanya’da Ifo endeksleri ve ABD’de dayanıklı tüketim malları siparişlerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.470 ve 1.490 seviyelerinin direnç, 1.440 puanın destek olarak öne çıktığını kaydetti.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir