Küresel piyasalar pozitif seyrediyor – Son Dakika Ekonomi Haberleri


class=”cf”>

Dünya genelinde dün açıklanan imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin neredeyse tamamı, ekonomik aktivitede toparlanmanın güç kaybettiğine işaret etti. Analistler, küresel ekonomik görünüme ilişkin verilerin beklentilerin altında kalmasının, destekleyici para politikalarının süresinin uzayacağı beklentilerini artırdığını ve bu yüzden perşembe günü ABD’de başlamış olacak Jackson Hole Ekonomi Politikaları Sempozyumu öncesinde hisse piyasalarında pozitif bir seyir izlendiğini bildirdi.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole’da cuma günü yapacağı konuşmanın piyasaların yönü üstünde belirleyici olacağına dikkati çeken analistler, Powell’ın konuşmasında varlık alımlarının azaltılmasının zamanlamasına dair ipuçlarının aranacağını kaydetti. Dün ABD’de açıklanan verilere nazaran, imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI), ağustosta aylık 2,2 puan azalışla 61,2’ye gerileyerek son 4 ayın en düşük seviyesine inerken, hizmet sektörü PMI da aynı dönemde 55,2 ile 8 ayın en düşüğüne geriledi.

Verilerin ekonomik aktivitedeki toparlanmanın ivme kaybettiğine işaret etmesi ve ABD Gıda ve İlaç Dairesinin (FDA), Pfizer ile BioNTech’in Kovid-19 aşısına 16 yaş ve üstü için tam kullanım onayı verdiğini duyurmasının peşinden New York borsasında alıcılı bir seyir seyredildi. Öte taraftan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva dün akşam yapmış olduğu açıklamada, 650 milyar dolarlık hususi çekme hakkı (SDR) olarak adlandırılan biriki para biriminin üye ülkelere tahsisinin yürürlüğe girdiğini duyurdu.

class=”cf”>

Söz mevzusu tahsisin dünya için önemine değinen Georgieva, bunun benzeri görülmemiş Kovid-19 kriziyle savaşım için “eşi olmayan bir fırsat” bulunduğunu kaydetti. Georgieva, “SDR tahsisi, küresel ekonomik sisteme ilave likidite sağlayacak, ülkelerin döviz rezervlerini artıracak ve daha pahalı iç yada dış borçlara olan bağımlılıklarını azaltacak.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

IMF’nin verilerine nazaran, 190 üye ülkeye fondaki mevcut kotaları oranında SDR tahsisi yapılmış oldu. En oldukça SDR tahsis edilen ülkeler ABD (averaj 112,6 milyar dolar), Japonya (averaj 41,8 milyar dolar) ve Çin (averaj 41,3 milyar dolar) oldu. Türkiye’ye ise 4,46 milyar SDR (averaj 6,3 milyar dolar) tahsis edildi.

Bu gelişmelerin yanı sıra bilhassa seyahat ve eğlence hisselerindeki süratli yükselişlerin katkısıyla dün Dow Jones endeksi yüzde 0,61 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,85 kıymet kazanmıştır. Nasdaq endeksi ise yüzde 1,55 artarak 14.942 puanla tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirmiş oldu.

class=”cf”>

Avrupa tarafında da dün açıklanan PMI verileri beklentilerin altında kaldı. İmalat sanayi PMI, Almanya’da 62,7’ye, Avro Bölgesi’nde ise 61,5’e gerilerken, hizmet sektörü PMI da Almanya’da 61,5’e ve Avro Bölgesi’nde 59,7 indi. Bugün açıklanan verilere nazaran ise Almanya’da Gayrisafi Yurt içi Hasıla, 2. çeyrekte yüzde 1,6 ile beklentilerin hafifçe üstünde artış kaydetti.

Kovid-19 salgınında delta varyantına ilişkin endişelerin devam etmesine karşın aşılama çalışmalarında sağlanan ilerlemelerle dün Avrupa borsalarında pozitif bir seyir seyredildi. Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,28, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,30 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,86 kıymet kazanmıştır. Avro/dolar paritesi ise yükselişini ikinci işlem gününe taşıyarak yüzde 0,4 artışla 1,1750’ye çıktı.

class=”cf”>

ABD ve Avrupa borsalarındaki alıcılı seyir Asya hisse piyasalarıyla yeni güne de taşındı. Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,3 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1 artış kaydetti.
Altının ons fiyat ise dün meydana gelen yüzde 1,3’lük yükselişin peşinden bugün sınırı olan bir gerilemeyle 1.800 doların derhal üstünde işlem görüyor.

Yurt içinde, yükseliş eğilimini dün de sürdüren BIST 100 endeksi, yüzde 1,02 kıymet kazanarak günü 1.459,33 puandan tamamladı. Dün yüzde 0,8 azalışla 8,4272’den kapanış icra eden dolar/TL ise, bugün bankalararası piyasanın açılışında 8,4310 seviyesinde işlem görüyor. Analistler, bugün ABD’de yeni konut satışları verisinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.470 ve 1.490 seviyelerinin direnç, 1.440 puanın konumunda bulunduğunu kaydetti.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir