Marmara’da 3 balık eşeysel için dökme avcılık yasaklandı


class=”cf”>

Marmara Denizi’nde hamsi, istavrit ve sardalya için dökme avcılığa yasak getirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca hazırlanan “5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Halen Marmara Denizi’ndeki müsilaj sebebiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda “Marmara Denizi Eylem Planı” yürütülüyor.

Bu fiil planı kapsamında balıkçılık faaliyetlerinin ekosistem temelli yapılmasının sağlanması, Marmara Denizi’ndeki stokların korunması emekleri ise Tarım ve Orman Bakanlığı mesuliyet alanında bulunuyor.

Yayımlanan tebliğle, burada meydana getirilen balıkçılığın kontrolünün daha iyi sağlanması, küçük balıkların avcılığının engellenmesi ve yakalanan balığın sanayide ham madde olarak değil, insan gıdasına uygun şekilde ambalajlanması hedeflendi. Bu kapsamda, küçük pelajik balıkların (hamsi, istavrit, sardalya) Marmara Denizi’nde bayağı fazla ve toplu olarak yakalanıp dökme olarak balık unu yağı fabrikalarına nakledilmesi yasaklandı.

Ayrıca, Çanakkale Boğazı Dardanos bölgesinde yer edinen ve nesli çekince altında bulunan “Cladocora caespitosa” türü sert mercan resiflerinin bulunmuş olduğu alan koruma altına alındı.

class=”cf”>

IŞIKLA AVCILIK DÜZENLEMELERİ İÇİN YETKİLENDİRME YAPILDI

Tebliğ kapsamında, Karadeniz ve Marmara Denizi’nde yasak olan yalnız Akdeniz ve Ege’de kontrollü olarak yaptırılan ışıkla avcılığa ilişkin daha detaylı düzenlemeler yapılabilmesi için Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğüne yetki tanındı.

Birincil av aracı değişikliği işlemlerinin geçerlilik süresinde de düzenlemeye gidildi. 12 metre ve üstü balıkçı gemileri birincil av araçlarını 1 Eylül’den geçerli olmak suretiyle ağustos ayında seçebiliyordu. Akdeniz’de sürem açılış tarihinin 15 Eylül olması sebebiyle bölgedeki balıkçı gemilerinin birincil av aracı değişikliği işlemlerinin geçerlilik süresinin 16 Eylül’de başlatılması sağlandı.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir