Oda fiyatlarında gaza bastılar – Son Dakika Haberler


class=”cf”>

PANDEMİNİN tesiri ile uzun süre boş kalan ve gelir kaybı yaşayan kent otellerinde toparlanma başladı. Uluslararası fuarlar ve organizasyonlar bu zamanda otellere can suyu oldu. İstanbul’da otel işletmecilerinin dört gözle beklediği etkinliklerden kabul edilen Formula 1, 1-2-3 Ekim tarihlerinde Intercity İstanbul Park’ta gerçekleştirilecek.

6 KAT ARTIŞ

Portföyünde 21 otel olan Akfen GYO’nun genel müdürü Sertaç Karaağaoğlu, dünyanın en mühim motorsporları organizasyonu olarak görülen Formula’nın etkisiyle bölgedeki otellere yoğun talep bulunduğunu söylemiş oldu. Karaağaoğlu, “Tuzla’da 280-300 lira olan gecelik oda fiyatı 6 kat arttı, 2 bin liraya kadar geldi. Etkinlik 3 gün fakat gelen talep ve fiyatlar 1 hafta 10 gün bu şekilde olur” dedi. Karaağaoğlu’nun verdiği bilgiye nazaran talep Formula’nın yapılacağı bölgede yoğunlaşsa da Anadolu Yakası’nın geneli pozitif etkilendi.

3 GECE 23 BİN TL

class=”cf”>

Biz de otel rezervasyonu icra eden bir internet adresinden fiyatlara baktık. 1 Ekim-4 Ekim içinde 5 yıldızlı bir otelde tek kişi 3 gece konaklama için istenen ücret 23 bin 617 liraya kadar çıkıyor. Aynı otelde 1-4 Eylül’de verilen fiyat 2 bin 518 lira. Başka bir otelde gene 1-4 Ekim tarihinde tek kişi konaklama için 10 bin 950 lira ücret talep edilirken, eylülde bu sayı 3 bin 328 liraya düşüyor. Daha uygun fiyatlı 3 yıldızlı bir otelde gene tek kişi 3 gece için eylülde 1.181 lira, Formula 1 tarihlerine denk gelen 3 günde 5 bin 539 lira isteniyor.

Oda fiyatlarında gaza bastılar

‘SALGININ İZLERİ SİLİNDİ’

AKFEN GYO’nun yeni dönem yatırımlarını konuşmak için bir araya geldiğimiz Sertaç Karaağaoğlu, portföylerinin kent otellerinden oluşması sebebiyle geçen yıl pandemi kaynaklı gelir düşüşlerinin yüzde 54’ü bulduğunu söylemiş oldu. Bu senenin başından itibaren yeni adımlar atarak gelirlerinde artış sağladıklarını dile getiren Karaağaoğlu, “6 aylık dönemde sağladığımız tekrardan yapılanma ile koronavirüsün yarattığı negatif tabloyu silerken, pandemi öncesi sayıları da yakalıyoruz. Gelirlerimiz 2021 yılının ilk yarısında geçen yıla nazaran yüzde 182 artış göstererek 63.9 milyon TL’ye çıktı. Elde ettiğimiz pozitif finansal tablolarımızla gelecek dönemde temettü dağıtımı ve yeni yatırımlara odaklanacağız” dedi.

YENİ YATIRIMA HAZIR

class=”cf”>

2021 yılı başından itibaren 52.5 milyon Euro’luk yatırımla portföyüne Bodrum Loft Tatil Köyü ile Isparta ve Kütahya öğrenci yurtlarını ekleyen Akfen GYO, portföyünü 21 otel, 2 öğrenci yurdu, 1 ofis binası olarak tekrardan yapılandırdı. Bu dönemde Accor Grubu’yla
kira sözleşmesini de revize ederek iyileştirdiklerini söyleyen Karaağaoğlu, “Bu değişiklikle kira gelirlerimiz arttı. 178 milyon Euro’luk borcumuzu tekrardan yapılandırdık. Ve bu adımları ana para artırımlarıyla destekledik. Şimdi yeni yatırımlara başlayabilecek nakitimiz var” diye konuştu.

Oda fiyatlarında gaza bastılar

SAHİBİNDEN SATILIK OTEL

class=”cf”>

SALGIN sürecinde kimi otellerin ayakta kalamadığını belirten Karaağaoğlu, hem yerli hem de yabancı yatırımlardan ‘otellerimizi alın’ teklifi geldiğini söylemiş oldu. Kapanan ya da kredi borçları sebebiyle bankaya geçen otelleri incelediklerini belirten Karaağaoğlu, “Ayrıca Tuzla ve Ankara’da büyük boş arsalarımız var. Bunlar için en iyi kullanım alternatiflerini araştırıyoruz. Farklı yatırım fırsatlarına açığız. 3 milyon Euro nakitimizle kaldıraç etkisiyle 10 milyon Euro’luk bir yatırım yapabiliriz” ifadelerini kullandı.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir