Petrol 71 dolar seviyesinde – Haberler


class=”cf”>

Dün 72,42 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 71,28 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili, bugün saat 09.35 itibarıyla kapanışa nazaran yüzde 0,31 azalışla 71,06 dolardan işlem görmüş oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 68,05 dolardan alıcı buldu.

Dünya genelinde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) delta varyantının hızla yayılması sebebiyle yeni tedbirlerin ve seyahat engellemelerinin gündeme gelmesi, küresel ekonomik toparlanma ve petrol talebindeki büyümeyi negatif etkileyeceğine yönelik endişeleri artırıyor. Bu durum fiyatlar üstünde baskı hayata geçirmeye devam ediyor.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi verilerine nazaran, ülkede akaryakıt stoklarında geçen hafta bundan önceki haftaya nazaran 600 bin varilin üstünde artış yaşandı. Söz mevzusu artışla birlikte talebin düşeceği endişeleri tutarları baskılayan başka bir unsur oldu.

Ülkede ticari ham petrol stokları ise geçen hafta bundan önceki haftaya nazaran averaj 3 milyon varil azaldı. Piyasa beklentisi stokların 2 milyon 367 bin varil azalacağı yönündeydi. Stoklarda beklenenden fazla düşüş yaşanması ise fiyatların aşağı yönlü hareketini kısıtlıyor.

Brent petrolde teknik olarak 71,16 ile 71,48 dolar aralığının direnç, 70,84 ile 70,52 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir