Petrol 72 dolara yaklaştı – Güncel Haberler


class=”cf”>

Cuma günü 71,17 dolara kadar düşen Brent petrolün varil fiyatı, günü 72,70 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili, bugün saat 09.22 itibarıyla kapanışa nazaran yüzde 1,40 azalışla 71,68 dolardan işlem görmüş oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 68,36 dolardan alıcı buldu.
Önceki hafta yüzde 9’a yakın düşüş kaydeden petrol tutarları, geçen hafta cuma gününe kadar ise yüzde 9’a yakın terfi etti.

Kovid-19 salgınında Delta varyantının ekonomik toparlanmayı negatif etkileyebileceği endişesi hala piyasalarda bir risk unsuru olarak algılanmaya devam ediyor.

Ancak son günlerde Çin ekonomisinin normale dönmeye başladığına ilişkin haberler petrol fiyatlarını yukarı yönlü destekliyor.

Ayrıca Meksika Körfezi’ndeki petrol üretim alanlarının kasırga endişesiyle boşaltılması da petrol fiyatlarını yükseltiyor.

Öte taraftan, petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere nazaran, ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı 21-27 Ağustos döneminde, bundan önceki haftaya nazaran 5 tane artarak 410’a terfi etti. Ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı son 1 yılda ise toplam 230 arttı.

Brent petrolde teknik olarak 71,80 ile 71,93 dolar aralığının direnç, 70,90 ile 70,82 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir