Piyasalar bu konuşmayı bekliyordu! Altın fiyatlarında Powell hareketi


class=”cf”>

ABD Başkanı Powell’ın, beklenen konuşmasında verdiği ölçülü şahin mesajları sonrası piyasalarda dalgalanmalar yaşandı.

Powell’ın konuşmasıyla birlikte ons altın fiyatı, 1791 dolar seviyesinden 1809 dolar seviyesine kadar yükselerek gün içi en yüksek seviyesini görürken, saat 17.58 itibarıyla 1807 dolar seviyesinde hareket ediyor. DolarTL ise, 8.36 TL seviyesine kadar gerileyerek gün içi en düşük seviyesini görmüş oldu. EuroDolar paritesi yükselişe geçerken, dolar endeksi de gün içi en düşük seviyesine geriledi.

“Tahvil alımlarını azaltmaya bu yıl adım atmak uygun olabilir” diyerek Powell beklenen tapering (varlık alımı azaltımı) sinyalini vermiş oldu. Ancak “Tahvil alımlarında azaltım direkt faiz artırım zamanlaması sinyali değil” söylemiyle de tonunu yumuşattı. Powell’ın bu açıklamalarıyla birlikte piyasalar hareketlendi.

class=”cf”>

Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

*Fed politikası şu anda iyi konumlanmış durumda. Benim görüşüme nazaran enflasyon için mühim ilerleme kriteri karşılandı. Maksimum istihdama doğru net bir ilerleme var. Temmuz toplantısında bu yıl içinde varlık alımlarının azaltılmasına başlanmasının iyi olabileceğini düşündüğümü ifade ettim.

*Temmuz toplantısından bu yana istihdam mevzusunda fazla ilerleme oldu, bununla birlikte delta varyantı da daha oldukça yayıldı. Gelen verileri ve gelişen riskleri değerlendirirken dikkatli olacağız. Varlık alımlarının azaltımı ve süratli faiz artırımının zamanlaması mevzusunda direkt bir işaret içermeyecek.

*Yüzde 2 enflasyona sürdürülebilir temelde ulaşıp ulaşılmadığını zaman söyleyecek. Bugünkü zorluklara karşın ABD ekonomisi pandemi öncesindekine benzer istihdama giden bir patikada. İstihdam şartları iyileşiyor yalnız hâlâ karmaşık. Maksimum istihdama devam eden ilerleme için gürünüm iyi.

Piyasalar bu konuşmayı bekliyordu Altın fiyatlarında Powell hareketi

class=”cf”>

“FED KESİNLİKLE YANIT VERİR”

*Eğer yüksek enflasyon ciddi bir kaygı haline gelir ise, Fed kesinlikle buna yanıt verir. Enflasyonun hedefimiz ile tutarlı hale geri dönmesini sağlayacak araçlar kullanılır. Enflasyonda geçici dalgalanmalara yanıt vermek iyilik yapmaktan oldukça zarar verebilir. İş gücüpiyasasında mühim atıl kapasite devam ederken ve pandemi sürerken bu şekilde bir hata zarar verici olabilir.

*Enflasyonda bu seviyeler kaygı verici. Yüksek enflasyon rakamlarının geçici bulunduğunun kanıtlanması büyük olasılık. Dayanıklı mal fiyatlarında artış enflasyonu yüzde 2 hedefinin üzerine çıkaran ana unsur. Uzun vadeli enflasyon bekleyişi genel olarak yüzde 2 hedefi ile tutarlı.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir