Sabancı Holding net satışlarını artırdı


class=”cf”>

Sabancı Holding senenin ilk yarısında, konsolide net satışlarını yüzde 30 artırarak 35 milyar 601 milyon TL seviyesine yükseltirken, Holdingin konsolide net kârı 3 milyar 464 milyon TL oldu.

Sabancı Holding yapmış olduğu açıklamayla, 2021 yılının ilk yarısına ilişkin finansal neticelerini paylaştı.

Paylaşılan bilgiye nazaran, salgının ekonomi üstündeki negatif tesirini devam ettirdiği birinci yarı yılda, teknoloji ve sürdürülebilirlik odaklı yatırımlarıyla büyümeye devam eden Sabancı Holding, söz mevzusu dönemde konsolide net satışlarını yüzde 30 artırarak 35 milyar 601 milyon TL seviyesine yükseltti.
Aynı dönemde bilançosunu güçlendirmeye devam eden Holding’in konsolide net kârı ise 3 milyar 464 milyon TL oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Cenk Alper, son dönemde Türkiye’nin değişik bölgelerinde yaşanmış olan orman yangınlarından dolayı duydukları üzüntüyü paylaşarak, Sabancı Topluluğu’nun bu sıkıntılı dönemde de tüm imkanlarıyla ülkesinin yanında durduğunun altını çizdi.

Holdingin ilk yarı performansına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Alper, şunları kaydetti:

“2020 yılının başından bu yana dünya ekonomisinde derin izler bırakan Kovid-19 pandemisinin etkilerini bu zamanda de yaşamaya devam ettik. Pandeminin yarattığı tüm negatif koşullara karşın büyümeye, yatırımcılarımıza ve tüm paydaşlarımıza kıymet yaratmayı sürdürüyoruz. Açıkladığımız bu sonuçlar, bugüne dek hayata geçirdiğimiz dijital dönüşüm ve teknoloji yatırımlarının ne kadar mühim bulunduğunun da bir göstergesi.

Topluluk şirketlerimizin yurt içi ve yurt dışı pazarlarda belirsizlikler karşısında ortaya koyduğu esnek ve çevik yönetimi, güçlü tedarikçi ilişkileri, kaliteden taviz vermeyen kesintisiz hizmet anlayışı bu başarıya ulaşmış finansal performansın en mühim göstergesi. Bu kapsayıcı yaklaşım yardımıyla bir taraftan ana işlerimizi koruyup büyütürken, bir taraftan da uygulamaya koyduğumuz 2021-2025 stratejimiz kapsamında Toplululuğumuzun geleceğini şekillendiriyor, dünyada yeni normalin oyun kurucu şirketleri içinde yerimizi alıyoruz.”

“BANKA DIŞI KOMBİNE GELİRLERİMİZ YÜZDE 34 SEVİYESİNDE ARTIŞ GÖSTERDİ”

Yılın ilk yarısında, Sabancı Topluluğu’nun etkinlik gösterdiği tüm alanlarda gelirlerini çift haneli seviyelerde yükselttiğini belirten Cenk Alper, söz mevzusu dönemde, banka dışı kombine gelirlerin yüzde 34 seviyesinde artış gösterdiğini aktardı.

Alper, bilhassa sanayi ve yapı malzemeleri şirketlerinin yurt içi ve yurt dışı pazarlarda sergilediği yüksek satış performansını vurgulayarak, şu bilgileri verdi:
“Yapı Malzemeleri iş kolumuz bu zamanda yüzde 67’lik bir gelişme yakalarken banka dışı gelirlerimizdeki yükselişe öncülük etti. Çimsa markamız, dünyanın önde gelen beyaz çimento üreticilerinden Bunol’u bünyesine katarak, internasyonal yatırım ağını Avrupa’nın en teknolojik fabrikalarından biriyle taçlandırdı. Bu sayede Türkiye’deki önder konumunu küresel arenaya taşıdı. Sanayi iş kolumuz da yüzde 65 büyüyerek Sabancı Topluluğu’nun senelerdir süregelen üretim tutkusunu ve yetkinliğini ortaya koydu. Bu dönemde Kordsa ve Brisa şirketlerimiz internasyonal alanda ortaya koydukları performansla bir taraftan yurt dışı pazarlardaki varlıklarını güçlendirirken öteki taraftan yaptıkları katma kıymetli ihracatla ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmayı sürdürdüler.
Bankamız da bu zamanda ekonomimize sağlamış olduğu kredi desteğini 307 milyarı nakdi olmak suretiyle toplam 373 milyar TL seviyesine çıkarırken, yüzde 20,9 düzeyinde gerçekleşen güçlü konsolide ana para yeterlilik oranıyla, gerçek sektörün büyümesine ve gelişmesine destek olmayı sürdürdü. Enerji, perakende ve sigorta iş kollarımız da bu zamanda teknoloji odaklı yatırım, hizmet ve projeleriyle Topluluğumuzun sürdürülebilir büyümesine mühim katkıda bulundular.”

“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KONUSUNDA İKİ AYRI KOMİTE OLUŞTURARAK GÜÇLÜ BİR YAPILANMAYA GİDEN TÜRKİYE’DEKİ İLK TOPLULUK OLDUK”

PPF Group ile beraber tekrardan oldukça güçlü ve oldukça süratli bir halde ayağa kaldırdıkları Temsa’da da 300 milyon TL’lik ana para artırımı yaparak, sıkıntılı dönemde ekonomiye hatırı sayılır bir deposu kazandırdıklarını hatırlatan Alper, Teknosa’da gerçekleştirdikleri 91 milyon TL’lik ana para artırımıyla, şirketi finansal olarak daha da güçlendirdiklerini aktardı.

Alper, sigorta iş kolunda ise Aksigorta’nın ortağı Ageas ile olan birlikteliğin her geçen gün güçlendiğinin altını çizerek, bu birlikteliği bireysel emeklilik ve yaşam sigortası alanlarına taşıdıklarını, böylece yeni markaları AgeSA ile yola oldukça daha güçlü şekilde devam ettiklerini bildirdi.

“Sürdürülebilirlikte öncü olma” stratejileri kapsamında, bu zamanda oldukça mühim projeleri hayata geçirdiklerini. belirten Cenk Alper, şu bilgileri verdi:
“Geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaştığımız 2020 Sürdürülebilirlik Raporumuz kapsamında, tüm Topluluk içinde sürdürülebilirlik göstergeleri hesaplanırken, sürdürülebilir ürün ve hizmet tanımlaması yapılmış oldu. Topluluk genelinde 30’a yakın sürdürülebilirlik göstergesinde bağımsız denetimden geçerek, denetimin kapsamı açısından bir ilke adım attık. Geçtiğimiz yıl banka dışı faaliyetlerde sürdürülebilir ekonomiye geçişe katkı sunan 828 ürün ve hizmetle bu alandaki ürün ve hizmet sayısını açıklayan Türkiye’deki ilk Topluluk olduk.

Bununla birlikte, Topluluğumuzun sürdürülebilir alanlarda yapmış olduğu yatırım, Ar-Ge ve çevresel harcamaların toplam büyüklüğü aynı dönemde 287 milyon TL olarak gerçekleşti. Sürdürülebilirlik odaklı Ar-Ge faaliyetlerinin toplam Ar-Ge içindeki oranı ise yüzde 44’e ulaştı. Ayrıca, üst yönetim temsilcilerimizden oluşan Sürdürülebilirlik Liderliği Komitesi’ne ek olarak, yalnız bağımsız yönetim kurulu üyelerimizden oluşan bir ‘Yönetim Kurulu Sürdürülebilirlik Komitesi’ oluşturduk. Sürdürülebilirlik mevzusunda hem Yönetim Kurulu hem de üst yönetim seviyesinde iki ayrı komite oluşturarak güçlü bir yapılanmaya giden Türkiye’deki ilk Topluluk olduk.”

“TÜM YARALAR SARILINCAYA KADAR ÜLKEMİZİN YANINDAYIZ”

Sabancı Topluluğu’nun, 90 yılı aşkındır “Bu topraklardan kazandığını, bu toprakların insanlarıyla paylaşma prensibi doğrultusunda” faaliyetlerini sürdürdüğünü vurgulayan Cenk Alper, ülke genelinde yaşanmış olan orman yangınlarına da değindi.

Alper, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşanmış olan yangınlar, verilen kayıpların herkesi ve kendilerini derdinden üzdüğünü belirterek, şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu:

“Sabancı Topluluğu olarak bu süreçte, ilk günden itibaren tüm imkanlarımızı seferber ettik. Önceliğimizi yangınla mücadeleye ve söz mevzusu yangınların bertaraf edilmesine verirken, Topluluk şirketlerimizle birlikte, bir dayanışma ruhuyla, yangından ziyan olan yurttaşlarımızın yanında olduk. Bu süreçte, ilgili birimlerin de yönlendirmeleriyle, 41 su tankerini Muğla, Antalya, Denizli ve Isparta bölgelerine yolladık. Özellikle Enerjisa Üretim şirketimiz, Adana ve çevresindeki yangınlarda ilk olarak santrallerini korumaya ve arz güvenliğini sağlamaya odaklanırken bir taraftan da bölge halkına ekipman ve iş makinesi yardımlarında bulunmuş oldu.

Önümüzdeki dönemde Sabancı Gönüllülerimiz ve tüm Topluluk şirketlerimizle birlikte, tüm yaralar sarılıncaya kadar ülkemizin ve milletimizin yanında durmayı sürdüreceğiz. Kapsayıcı, bütüncül ve bilimsel bir yaklaşımla, ziyan olan alanlardaki ekosistemin doğru şekilde rehabilitasyonu için imkanlarımızı seferber edeceğiz. Tüm yaralar sarılıncaya kadar ülkemizin yanındayız.”

Tüm Sabancı gönüllüleriyle birlikte önümüzdeki 5 yıl içinde toplam 1 milyon fidanın ekilmesine destek vereceklerini bildiren Alper, tüm bu uygulamalar kapsamında, hissedarlar ve Topluluk şirketlerinin yapmış olduğu münferit yardımların haricinde, 15 milyon TL’nin üstünde bir deposu orman yangınlarının yaralarını sarmak için kullanacaklarını aktardı.

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir