Sahte ürünlere dikkat – Güncel Haberler


class=”cf”>

Vitamin ve besin takviyesi kullanımının bilhassa pandemi sürecinde hastalıklardan korunma, sağlıklı yaşamak benzer halde nedenlerle giderek arttığı belirtiliyor. Bu ürünlerin tv, web, market, spor salonları hatta benzin istasyonları benzer halde birçok yerde kontrolsüz bir halde vatandaşa sunulması ise durumu halk sağlığı açısından kaygı verici boyutlara taşıyor. Gıda takviyelerine ve vitaminlere talebin artmasıyla bu ürünlerin uygun olmayan ortamlarda satışının devam etmesinin sakıncalarına değinen TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, “Sağlığa ilişkin, eczanede olması ihtiyaç duyulan ürünler, uluorta her yerde satılıyor” ifadesini kullandı.

İNTERNET SATIŞLARI

RTÜK’ün besin takviyesi adı altındaki ürünlerin reklamını icra eden yayınlara 26 milyon 934 bin 246 lira tutarında bin 81 kez yönetimsel para cezası verdiğini hatırlatan Saydan, “Olumlu bir gelişme olmakla birlikte maalesef kafi değil. Çünkü bu ürünlerin tanıtımı yalnız televizyonlarda yapılmıyor. İnternet benzer halde ortamlardaki ürünlerin satışları devam ediyor” dedi. Nurten Saydan, Hürriyet’e şunları söylemiş oldu: “Tarım Bakanlığı’nca ruhsatlandırılan ve reklâmı yapılarak web benzer halde platformlar üstünden kontrolsüzce satışına izin verilen bu ürünlerin bilinçsiz kullanımı büyük riskleri barındırıyor. İlaç formundaki besin takviyeleri hiçbir denetim olmadan, saklanma koşulları gözetilmeden, kontrolsüzce yurttaşlarımıza reklamlar ile sunuluyor. Market ve toplumsal medya ile online alışveriş sitelerinde ilanlar yolu ile bu ürünlerin serbestçe reklamı yapılarak, yurttaşlarımız özendiriliyor.”

class=”cf”>

İÇERİĞİ BELİRSİZ

Pandemi sürecinde besin takviyelerine olan talebin artmasının düzmece ürün üretimini tetiklediğini ve Türkiye’de düzmece besin takviyesi satışının da üç kat arttığını kaydeden TEİS Başkanı Saydan, şunları söylemiş oldu: “İnternet ve toplumsal mecralarda satılan ürünlerin çoğunluğu düzmece çıkmakta ve içinde ne olduğu bilinmeyen bu ürünler vatandaşımızda ciddi esenlik problemlerine yol açıyor. Hangi koşullarda muhafaza edilmiş olduğu belli olmayan vitaminler, her gün alışveriş yaptığımız marketlerde kolaylıkla satışa sunuluyor.

Takviye edici gıdaların günlük alım dozu olan birer ilaç olduğu unutulmamalı. İster kimyasal isterse bitkisel kökenli olsun, tüm ilaçlar eczacının uzmanlık alanıdır. TEİS olarak, bu tür ürünlerin Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlandırılarak, yalnız eczanelerden satışının yapılması icap ettiğini savunuyoruz. İnsan sağlığı için ivedilikle yasal düzenleme yapılarak, bu ürünlerin eczane haricinde satışı önlenmeli.”

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir