SGK’ye 30 milyar liralık yapılandırma başvurusu


class=”cf”>

Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) 600 bin borçlu, toplam 30 milyar liralık yapılandırma başvurusunda bulunmuş oldu.

Vergi ve öteki bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren 9 Haziran 2021’de yürürlüğe giren 7326 sayılı Kanun kapsamında başvurular devam ediyor.

Kanunun getirmiş olduğu imkanlardan yararlanmak için borçlu kişi ve kurumlar yapılandırmaya yoğun ilgi gösterirken, mühim oranda borç yapılandırıldı.
SGK Başkanı İsmail Yılmaz, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, söz mevzusu kanun kapsamında SGK’ye borçların da yapılandırma kapsamında bulunduğunu belirterek, şu şekilde devam etti:

“Nisan 2021 ve öncesi dönemlere ilişik kesinleşmiş SGK sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası primleri, işsizlik sigorta primleri, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, işlenen fiillere ilişkin yönetimsel para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı yada malullük sonucunda doğan rücu alacakları, Bağ-Kur sigortalılarının daha ilkin durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar.”

Yılmaz, 9 Haziran’dan itibaren yapılandırma başvurularını almaya başladıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

“Bugün itibarıyla 600 bin borçlumuz Kuruma yapılandırma için müracaat etti. Toplamda yapılandırılan alacak tutarımız ise 30 milyar lirayı buldu. Biz, müracaatların hafta sonuna kadar ciddi anlamda artacağını bekliyoruz. Kalan kısa süreyi borçlu yurttaşlarımızın iyi değerlendirmesini istiyoruz.”

YAPILANDIRMAYLA 29 BİN LİRALIK BORÇ 9 BİN LİRAYA DÜŞEBİLİYOR

Yapılandırmanın en büyük pozitif yanlarının, bugüne dek oluşan gecikme zammı ve geçim faizinin silinip, borçların Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi’yle (Yİ-ÜFE) tekrardan güncellenmesi bulunduğunu vurgulayan Yılmaz, şu ayrıntıları paylaştı:

“Yapılandırma hakikaten oldukça ciddi avantajlar sağlanmakta. 2010 senesinde 1200 lira prim borcu olan bir vatandaşımızın gecikme zammı ve gecikme faiziyle 4 bin 453 lira ödemesi gerekiyor. Bunu Yİ-ÜFE ile güncellediğimiz zaman, gecikme zammı ve gecikme faizinin tamamını siliyoruz. İlk taksit ödeme döneminde borcunu ödediğinde Yİ-ÜFE’nin de yüzde 90’ını siliyoruz. Bu şu demek oluyor; 1200 liranın üzerine gecikme zammı ve gecikme faizinin yerine 92 lira ekleniyor. Ödenen toplam meblağ 1292 lira oluyor. Yapılandırma yardımıyla 4 bin 453 lira gecikme zammı ödemesi ihtiyaç duyulan bir yurttaş, toplam 1292 lira ödeyecek.”

Yılmaz, geçmiş dönemde Bağ-Kur prim borcu olan vatandaşların hizmetlerinin durdurulduğuna dikkati çekerek, “Bu durumda olan ve averaj iki senelik prim borcu olan bir vatandaşımızın geçmiş dönem prim borçlarını almak istediğinde 29 bin lira ödemesi gerekiyor fakat yapılandırmadan müracaat ederek ihya kapsamında bu hizmetlerini almak istenirse yalnız 9 bin 200 lira ödenecek. Bu oldukça ciddi bir avantaj. Bunun için borcu olan yurttaşlarımıza, yapılandırmanın son müracaat tarihinin 31 Ağustos bulunduğunu hatırlatıyor ve sağlanan avantajlardan yararlanmalarını öneriyoruz.” diye konuştu.

Genel Sağlık Sigortasına ilişik borçların da yapılandırma kapsamında bulunduğunu anımsatan Yılmaz, şunları söylemiş oldu:

“Gelir testinde, gelirleri asgari ücretin üçte birinden fazla çıkan yurttaşlarımız, birikmiş prim borçlarını ödemeleri halinde bugüne dek uygulanan gecikme zammı ve gecikme faizinden muaf olacak. Sadece ana parayı ödeyecekler.”

BORÇLULARIN YÜZDE 70’İ İNTERNETTEN BAŞVURU KOLAYLIĞINI SEÇTİ

SGK olarak yapılandırmadan yararlanan borçlulara hem müracaat sürecinde hem de ödeme planında kolaylıklar sağladıklarını vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

“İşverenlerimiz e-Sigorta üstünden, 4/b sigortalıları özetlemek gerekirse Bağ-Kur kapsamındakiler e-Devlet üstünden Kuruma müracaat edebilirler. Bunun yanında, isteyen yurttaşlarımız posta kanalıyla yada şahsen de ilgili birimlerimize başvurabilir. Kovid-19 sürecinde yurttaşlarımızın averaj yüzde 70’i kuruma gelmeden yapılandırmaya müracaat ediyor. Müracaatın peşinden biz sistemde ödeme emirlerini oluşturuyoruz. Daha sonrasında bankadan ödeme yapıyorlar. Ödeme mevzusunda da kolaylıklarımız söz mevzusu.”

Yılmaz, vatandaşların yapılandırma ödemelerini kredi kartı ve web ortamında da yapılabildiğini belirterek, “Vatandaşlar borçlarını peşinen ödediklerinde uygulanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı; iki taksit şeklinde ödemeleri halinde ise uygulanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 50’si siliniyor. Bunun yanında 6, 9, 12, 18 ve 36 ay vadeyle de borçlar ödenebiliyor.” bilgisini paylaştı.

BORCUNU YAPILANDIRAN TEŞVİKLERDEN YARARLANABİLİYOR

Yapılandırmanın kişi ve kurumlara devletteki öteki hizmetlerden sorunsuz yararlanma imkanı da sağladığını vurgulayan Yılmaz, şu noktalara dikkati çekti:
“Yapılandırmaya müracaat eden ve borçlarını yapılandıran yurttaşlarımız, her şeyden ilkin ‘borcu yoktur’ yazılarını alabiliyor. Bunun yanında, gayrimenkulleri üstündeki hacizler ve icralar var ise borçlarını ödemişseler bunlar kaldırılıyor. ‘Borcu yoktur’ yazılarını aldıklarında ihalelere katılabiliyor, teminatlarının ödenmesi söz mevzusu oluyor, devletin verdiği teşviklerden de yararlanabiliyor. Primini kendi ödeyen yurttaşlarımız ise yapılandırmaya müracaat ettiklerinden esenlik sigortası kapsamında esenlik hizmetlerinden faydalanabiliyor.”

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir